40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Môžu mačky piť mlieko? Aké mlieko pre mačky si vybrať?

Môžu mačky piť mlieko? To je otázka, ktorú si kladie veľa majiteľov týchto obľúbených domácich miláčikov. Žiaľ, odpoveď nie je jednoduchá a jednoznačná. Prečo? Zatiaľ čo mačacie materské mlieko je najlepšou stravou pre malé mačiatka, staršie mačky už môžu mať vážne problémy s trávením mlieka.!

Existuje medzi nami stereotyp, že mačky milujú piť mlieko. Obraz mačky nakláňajúcej sa nad miskou mlieka je v našich mysliach zakorenený už od detstva. Detské rozprávky nám v jednom kuse opisujú mačku vychutnávajúc si mliečko! Od reality to však má ďaleko. Mlieko, najmä kravské, nie je pre mačku tou najlepšou voľbou. Čo by však naopak nikdy nemalo chýbať v miske pre mačku je pitná voda!


Najlepšie mlieko pre mačky

Najlepšie mlieko pre mačku je to, ktoré pochádza od jej matky. Mačiatka by mali byť kŕmené mačacím materským mliečkom vo veku 4-5 týždňov. Poskytuje im všetky živiny potrebné pre správny vývoj organizmu a fungovanie. V špeciálnych prípadoch, ako je veľký počet mačiatok vo vrhu, úhyn matky mačiatka, príliš nízka laktácia je potrebné pre mačiatka zaobstarať náhradné mlieko pre mačky. Ide o produkty zložením podobné práve materskému mlieku! Zvyčajne sú vo forme prášku, ktorý sa dá ľahko rozpustiť vo vode. Podáva sa v špeciálnych fľaštičkách s čo najmenším cumlíkom alebo pomocou striekačiek a pipetiek. Počas prvých týždňov by malo byť vaše mačiatko kŕmené každé 2-3 hodiny počas dňa a každé 3-4 hodiny počas noci.

Mačiatko saje mlieko mačky.

Môžu mačky piť mlieko?

Ako mačka starne, schopnosť vstrebávať mlieko klesá. Môže sa to enzým laktáza zodpovedný za rozklad laktózy - uhľohydrátu, ktorý sa nachádza v mlieku. Aktivita laktázy u mačiek klesá od 6. a niekedy od 8. týždňa veku. Schopnosť absorbovať mlieko sa znižuje, keď sa v strave začnú objavovať tuhé zložky potravy. Preto by mal byť podiel mlieka v strave obmedzený. Nie je nezvyčajné, že dospelé mačky bojujú s intoleranciou laktózy! Ide o nežiaducu reakciu, ktorá môže byť pre zviera nebezpečná. Spôsobuje poruchy gastrointestinálneho traktu, vrátane bolesti brucha, nadúvania, pretrvávajúcich hnačiek, ktoré sú spojené s rizikom dehydratácie. Určite je lepšie, ak je miska pre mačku naplnená vodou namiesto mlieka. Majitelia mačiek by mali pamätať na to, že obsah misiek by sa mal často vymieňať za čerstvý a miska by sa mala udržiavať čistá. Voda je ten najlepší a zároveň najzdravší nápoj pre mačky!

Aké mlieko pre mačky by ste si mali vybrať?

Môžu mačky piť kravské mlieko? V najlepšom prípade by nemali! Kravské mlieko sa svojím zložením veľmi líši od mačacieho materského mlieka. Po prvé, obsahuje oveľa viac laktózy a po druhé, obsahuje oveľa menej tuku ako mačacie materské mlieko. Pre mačky, ktoré majú veľmi rady mlieko, je možné zaobstarať v zoo obchodoch špeciálne náhradné mlieko pre mačky. Nájdete ho či už vo forme ako nápoj v pohároch alebo v klasicky ako tekuté pitné mlieko. Tieto produkty nielen spestrujú stravu, ale sú ľahko stráviteľné a obohatené o vitamíny (napr. vitamín D pre imunitu a pohybový aparát), minerály (napr. vápnik na posilnenie kostí) alebo aminokyseliny (napr. taurín pre zdravie srdca a očí). Keď ich dávate mačke, nezabudnite ich zahrnúť do jej dennej energetickej spotreby, aby ste jej zbytočne nezaťažovali organizmus ďalšou energiou a tak podporovali nadváhu. Ak vaša mačka miluje mlieko a pitie vody jej príliš nevyhovuje, bude dobrý nápad obohatiť jej stravu o toto špeciálne mlieko a aj týmto spôsobom znížiť prijímané množstvo kravského mlieka denne. Umožní vám to pomaly ale isto vytvoriť u vášho miláčika obľubu aj ku pitnej vode, ktorá je pre ňu najzdravšia.

Mačiatko sa snaží piť z misky.


A čo rastlinné mlieko alebo iné mlieko ako kravské?

Rastlinné mlieka, najmä sójové, sú v poslednej dobe veľmi obľúbené. Môžu sa podávať aj mačke? Sójové mlieko, aj keď je bez laktózy, by sa mačkám podávať nemalo. Obsahuje ďalšie iné zdraviu škodlivé zložky. A môže mačka piť kozie alebo ovčie mlieko? Kozie mlieko je taktiež bez laktózy, ale je vysoko kalorické a veľmi mastné. Preto sa mu radšej pri kŕmení vašej mačky vyhýbajte. Pokiaľ ide o ovčie mlieko, je nielen veľmi energetické, ale má ešte viac laktózy ako kravské mlieko, preto taktiež nie je najlepšou voľbou pre stravu vášho miláčika.

Olga Dubska, Milena Kostrubiec

Pozri aj: Ako kŕmiť mačku? Užitočné pravidlá pri kŕmení týchto zvierat