40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Dogtrekking – čo sú to psie túry a ako ich začať praktikovať?

Dogtrekking je veľké dobrodružstvo a skvelý spôsob, ako tráviť čas s našim psom, ako aj s ľuďmi, ktorí majú radi fyzickú aktivitu a zdieľajú s nami spoločné vášne. Prečítajte si text nižšie, zistite, čo je dogtrekking a objavte výhody dogtrekkingových expedícií!

Čo je to dogtrekking?

Dogtrekking je organizovaná turistika so psom, ktorá má často formu súťaže. Turistika sa odohráva v skupine ďalších nadšencov dogtrekkingu a ich štvornohých priateľov. Účastníci sledujú trasu stanovenú organizátormi, nesú so sebou mapu, kompas a srdce otvorené dobrodružstvu!

Pár so psom na horskom chodníku.

Pre koho je dogtrekking vhodný?

V dogtrekkingu v podstate neexistujú žiadne obmedzenia. Prioritou je zabezpečiť zdravie a bezpečnosť ľudí a psov. Ak máte radi pohyb a radi trávite čas vonku so svojím psom, dogtrekking je pre vás to pravé a prinesie vám veľkú radosť! Váš miláčik musí mať samozrejme aktuálne očkovanie a pred začatím dobrodružstva absolvuje veterinárnu prehliadku, počas ktorej lekár skontroluje zdravotný stav psíka a dá mu zelenú na štart.

Dogtrekking môže byť športový alebo rekreačný. Športový dogtrekking si vyberú tí, ktorí majú radi zdravú súťaživosť. Po akcii sa rozdávajú ceny a poháre, no najväčšia zábava je tráviť čas spoločne so psom, rodinou a ľuďmi, ktorí sú vám podobní a zdieľajú vašu vášeň.

Vybavenie na dogtrekking

Aké vybavenie si vybrať na dogtrekking? Ak svoje dobrodružstvo s dogtrekkingom ešte len začínate a ešte neviete, či je to niečo pre vás, nekupujte si predčasne drahé vybavenie. Potrebujete len kvalitné vodítko a postroj pre psa. Ak však už teraz viete, že budete pravidelne chodiť na dogtrekkingové výlety, vybavte sa:

Takéto dogtrekkingové vybavenie chráni našu driekovú chrbticu a kĺbový a kostrový systém psa. Okrem toho lano absorbuje silu akéhokoľvek trhnutia. Dogtrekkingové postroje sú vyrábané na mieru a prispôsobené veľkosti psa.

Výbava na dogtrekking však nie je všetko. Na cestu si so sebou vezmite aj:

  • vodu a krmivo pre psa. Fľaša s miskou alebo cestovná miska skvele poslúži pri turistike.
  • turistickú mapu
  • baterku - môže to byť čelovka alebo obyčajná (zabudnite na používanie mobilu ako baterky)
  • kompas
  • obväz, náplasť a dezinfekciu

Ak sa zmení počasie alebo zmoknete, môžete si vziať oblečenie na prezlečenie. Nezabudnite na pohodlnú obuv.

Muž so psom na brehu jazera.

Dogtrekking - trasa

Počas dogtrekkingu preskúmate vy a váš štvornohý kamarát novú trasu. V závislosti od typu dogtrekkingu môže trasa viesť cez lesy alebo horské oblasti obývané divou zverou. Ak má váš pes silný poľovnícky inštinkt, oplatí sa k nemu pripevniť adresný štítok s údajmi, ktorý uľahčí jeho nájdenie, ak sa stratí pri prenasledovaní divej zveri. Na výlete dobre poslúži adresný štítok s diódou, ktorý ešte viac uľahčuje lokalizáciu vášho psa, keď je tma alebo hmla. Adresná karta bude užitočná aj pri každodenných prechádzkach, pretože poskytuje dodatočnú bezpečnosť.

Organizátori dogtrekkingových podujatí nám ponúkajú rôzne dĺžky trás. Najobľúbenejšie vzdialenosti sú:

  • 10-15 km trasa: ideálna pre rodiny s deťmi, starších ľudí a tých, ktorí začínajú svoje dobrodružstvo s dogtrekkingom.
  • 25-30 km trasa: ak si zvolíte túto možnosť, pripravte sa na cestu. Denné prechádzky si môžete predĺžiť na dve hodiny a viac.
  • 40-50 km trasa. Treba sa na ňu patrične pripraviť. Je to skutočné dobrodružstvo! Najdlhšie expedície trvajú niekoľko hodín a pokračujú ja v noci. Nezabudnite teda mať pri sebe čelovku. V noci a počas hmlistých dní možno budete potrebovať aj LED obojok pre psov.

Výhody dogtrekkingu

Dogtrekking je skvelý nápad na relax, trávenie času s rodinou, priateľmi a samozrejme so svojím štvornohým kamarátom. Počas akcií stretnete ľudí, ktorí rovnako ako vy milujú pohyb, zvieratá a prírodu. Je to priestor na upevňovanie súčasných vzťahov a nadväzovanie nových známostí.

Vonkajšie aktivity budú prospešné pre vaše zdravie a kondíciu. Počas dogtrekkingu sa odtrhnete od každodenných záležitostí a presuniete sa do úplne inej reality. Podľa potreby si môžete vybrať športový dogtrekking, so súťažným nádychom alebo rekreačný dogtrekking. Rekreačný dogtrekking je relax s priestorom na hodovanie, dlhé rozhovory a teplý, zdravý smiech, ktorý vychádza priamo z brucha! A ak ste samotár alebo máte chuť byť sám, zbaľte si batoh, stan, vezmite svojho štvornohého kamaráta a vydajte sa len tak spolu na cestu!

Pozri aj: Ako správne vychovať psa, aby bol dobrým spoločníkom?

Dominika Tarnacká