40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Dirofilarióza u psov a mačiek - príznaky, liečba a prevencia

Dirofilarióza je nebezpečná tropická choroba. V dôsledku globálneho otepľovania podnebia a zvyšujúcej sa migrácie ľudí, je v posledných rokoch zaznamenaných čoraz viac prípadov. Toto ochorenie postihuje hlavne psy a mačky. Existujú však aj prípady dirofilariózy u ľudí.

Psy sú oveľa náchylnejšie na dirofilariózu, než mačky. Avšak dirofilarióza prebieha u psov miernejšie v porovnaní s mačkami.


Infekcia srdcovými červami nastáva poštípaním komárom, v organizme ktorého paraziti dosiahnu invazívnu formu.


Čo je to dirofilarióza?

Dirofilarióza je parazitárne ochorenie spôsobené parazitujúcimi vlasovcami druhu dirofilaria. Dospelí paraziti sú vláknité hlístice dlhé 5–30 cm. Mikrofilárie (larválna forma) sú mikroskopické a cirkulujú v krvi infikovaných zvierat. Infekcia spôsobená dirofilariózou nastáva po uštipnutí komárom v organizme ktorého parazity dosahujú invazívnu formu.


Dirofilarióza sa vyskytuje v dvoch klinických formách:

· podkožná - spôsobený druhom Dirofilaria repens (vyskytuje sa na celom

Slovensku),

· srdcová - spôsobené druhom Dirofilaria immitis (na Slovensku je to

zriedkavé, ale ak sa nelieči, môže viesť dokonca k smrti zvieraťa).


Príznaky dirofilariózy u psov a mačiek

V prípade podkožnej dirofilariózy sa hlístice nachádzajú pod kožou a medzi svalmi (zriedkavo vo vnútorných orgánoch), tvoria bolestivé okrúhle hrčky v priemere asi 2 cm, ktoré sa časom môžu vyvinúť do abscesov. Choroba je často sprevádzaná dermatitídou, takže u zvieraťa sa môže vyvinúť erytém a svrbenie, ktoré spôsobujú intenzívne škriabanie. Ďalším následkom je lokálna alopécia a stvrdnutie kože.

V priebehu srdcovo-pľúcnej dirofilariózy sa hlístice hromadia hlavne v pľúcnych cievach a v pokročilom štádiu ochorenia - tiež v pravej srdcovej komore. Vytvorené blokády vedú k hypertenzii v pľúcnych tepnách a zápalu pľúc. Medzi príznaky týchto zmien patrí: rýchla únava, zvýšenie dýchavičnosti, suchý kašeľ (často s krvavou), znížená chuť do jedla a strata hmotnosti, horúčka a vznik ascitu.
Zviera, ktoré sa nakazí dirofilariózou, môže byť dlho bez príznakov. Kožná dirofilarióza môže byť u psov úplne bez príznakov.


Aby ste svojho psa ochránili pred bodnutím komármi, stojí za to chrániť ho špeciálnymi kvapkami, obojkami a nainštalovať moskytiéry do okien.


Diagnostika a liečba dirofilariózy u zvierat

Príznaky dirofilariózy sú nešpecifické, takže mali by ste navštíviť svojho veterinára, ak ste si všimli príznaky naznačujúce dirofilariózu. Diagnostikuje sa pomocou krvného obrazu na zistenie prítomnosti mikrofilárií. Spoľahlivejší výsledok poskytuje histopatologické alebo ultrazvukové vyšetrenie nádoru.

Obe formy dirofilariózy u psov a mačiek sa liečia chirurgickým odstránením dospelých parazitov. Ochorenie si tiež vyžaduje farmakologickú terapiu. Antiparazitárne prípravky (napr. na báze moxidektínu) pôsobia na dospelé hlístice a znižujú počet mikrofilárií v krvi. Tieto lieky môžu byť toxické pre zvieratá a mali by sa používať iba pod drobnohľadom veterinára.


Prevencia dirofilariózy u psov a mačiek

Pre ochranu domáceho miláčika pred nebezpečnou dirofilariózou je najlepšia prevencia, najmä, ak so svojím miláčikom cestujete do tropických krajín. Základom prevencie je ochrana štvornožcov pred uštipnutím, napríklad obmedzenie večerných prechádzok v horúcom počasí alebo inštalácia sietí proti komárom do okien. Zvieratá by tiež mali byť chránené antiparazitikami typu spot-on (nakvapkané na pokožku) alebo špeciálny obojok. Malo by sa pamätať na to, že pre psy sú vhodné iné prípravky, než pre mačky. V žiadnom prípade nemôžete používať výrobky určené pre ľudí.


Môžu ľudia ochorieť na dirofilariózu z mačiek alebo psov?

Ochorenie dirofilariózou sa prenáša cez uštipnutie komárom. Človek sa nemôže nakaziť priamo od domáceho miláčika, takže prebývanie v spoločnosti chorého domáceho miláčika je bezpečné.


Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok