40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Denný jedálniček mačiatok

Správna výživa mačiek je zárukou trvalo udržateľného vývoja a nižšieho rizika zdravotných problémov a chorôb v starobe mačky. Každý majiteľ, ktorý chce čo najlepšie podporovať vývoj svojho domáceho miláčika, by sa mal starať o jeho vyváženú stravu založenú na produktoch bohatých na potrebné živiny. Ako teda správne kŕmiť mačiatka? Ako by mala vyzerať ich strava?

Obsah blogu:

  1. Správna výživa mačiatok
  2. Výživa mačiek v neskorších fázach života
  3. Čo nesmie chýbať v mačacom jedálničku?

Mačiatko je z misky.

Správna výživa mačiatok

Prvé mesiace života mačiatok sú mimoriadne dôležitým obdobím, kedy je obzvlášť potrebné postarať sa o ich správnu výživu. Vhodná podpora zaručí ich zdravý, vyvážený rast a zníži riziko možných budúcich zdravotných problémov. Rast mačiek možno rozdeliť do dvoch hlavných období: od narodenia do 4 mesiacov a od 4 do 12 mesiacov.

Obdobie od narodenia do 4. mesiaca

V tomto období potrebujú mačiatka pre správny rast a vývoj mačacie materské mlieko, ktoré je pre ne hlavnou zložkou potravy počas prvých štyroch až šiestich týždňov. Mačacie materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny, ktoré podporujú správny vývoj mačiatok. Patria sem aj bielkoviny a tuky, ktoré im dodávajú energiu. Ak mačiatko z nejakého dôvodu nemá prístup k materskému mlieku, nedávajte jej kravské mlieko! Radšej nahraďte toto dôležité krmivo! V zoo obchode ľahko nájdete náhradné mlieko pre mačky. Mlieko iných živočíšnych druhov môže byť mimoriadne škodlivé pre zdravie malých mačiatok.

Už na začiatku obdobia odstavu mačiatok od materského mlieka, ktoré pripadá na štvrtý až ôsmy týždeň ich života, by sme mali zaradiť do ich jedálnička kompletné mokré krmivo pre mačky. Takto pomaly ale isto nahradíme plnohodnotné materské mlieko tuhou stravou. Spočiatku by mala mať jemnú konzistenciu, aby sa uľahčil prechod z tekutej stravy na pevnú. Je potrebné dbať na to, aby prvé tuhé jedlá boli ľahko stráviteľné a poskytovali mačiatkam vysokokvalitné bielkoviny.

Od 4. do 12. mesiaca

Toto obdobie je ešte stále obdobie intenzívneho rastu mačiatka. Počas tejto doby by mačky mali mať prístup k vysokokvalitným bielkovinám a dobrým tukom, aby pokryli ich dennú energetickú potrebu. Pamätajte, že sa môže mierne líšiť v závislosti od plemena mačky, jej veľkosti a aktivity.

Mačkám od 4. do 12. mesiaca života funguje tráviaci a imunitný systém efektívnejšie než v období po narodení, avšak stále sú veľmi citlivé, a preto potrebujú ľahko stráviteľné krmivo. Počas tejto doby sa oplatí dbať na plnohodnotnú a vyváženú stravu, ktorá je prispôsobená potrebám mladého rastúceho organizmu. Mačiatka potrebujú krmivo s rôznymi príchuťami a textúrami, špeciálne navrhnuté pre ne, teda krmivo z radu "junior".

Mačiatko je mokré krmivo z misky.

Výživa mačiek v neskorších fázach života

Mačky po 12. mesiaci života vstupujú do dospelosti a menia sa aj ich nutričné potreby. Súvisí to s nižšou aktivitou týchto domácich miláčikov a zmenami, ktoré nastávajú v ich metabolizme. Tie zahŕňajú nižšiu potrebu prijímania bielkovín a tukov. Dospelé mačky sa totiž nevyvíjajú tak intenzívne ako mačiatka. Prebytok aj nedostatok živín môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie našej mačky a preto by vždy mala dostávať kompletnú a vyváženú stravu.

Dospelé mačky by mali dostávať kompletné hotové krmivo pre mačky s označením „senior“. Existujú aj produkty označené napríklad ako „sterilizované“, ktoré sú určené pre kastrované zvieratá. Táto liečba totiž výrazne ovplyvňuje telo zvieraťa a môže viesť k zmenám v kalorickej potrebe.

Kompletné krmivo pre mačky je pre ňu tou najlepšou voľbou, pretože obsahuje všetky potrebné živiny v správnom pomere a množstve. Krmivo pre mačky ľahko zohnateľné v zoo obchodoch pripravujú špecialisti, ktorí majú dostatočné vedomosti o správnej výžive práve týchto chlpáčikov.

Dospelé mačky by mali byť kŕmené mokrým aj suchým krmivom. Použitie oboch druhov krmiva umožňuje mačke využiť všetky výhody. Suché krmivo je približne 4-krát kalorickejšie ako mokré krmivo (poskytuje 4-krát viac energie v porcii rovnakej hmotnosti). Mokré krmivo na druhej strane uľahčuje optimálnu hydratáciu tela mačky a starostlivosť o jej štíhlu postavu. Atraktívne je aj čuchom, ktorý má vo vyberavosti mačiek veľký význam. Mačky sú zvieratá, ktoré dbajú na textúru, chuť a vôňu krmiva, ktoré prijímajú. Mačky nemajú radi monotónnosť! Preto sa musíme snažiť ozvláštniť jedlo aj kvôli týmto aspektom.

Ponuka hračiek pre mačiatka.

Čo nesmie chýbať v mačacom jedálničku?

Aké živiny nesmú chýbať v mačacej strave? Stojí za to poznať odpoveď na túto otázku, pretože zohráva veľkú úlohu vo výžive našich chlpatých spoločníkov. Nižšie uvádzame informácie o najdôležitejších zložkách potravy mačkiek:

  • Minerály – sú látky, ktoré mačkám zabezpečujú zdravé zuby a kosti. Okrem toho podporujú ich metabolizmus. V strave mačiek nesmie chýbať: vápnik, fosfor, draslík a horčík. Dôležité sú aj: železo, meď, zinok a selén. Tieto látky možno nájsť v potravinách a pochutinách obsahujúcich ryby, mäso, pečeň a obilniny.
  • Vitamíny (rozpustné v tukoch - A, D, E a K a vitamíny zo skupiny B) - sú zodpovedné za mnohé dôležité funkcie organizmu, napr. správne videnie, štruktúra svalov a kostí, zrážanlivosť krvi alebo fungovanie močového alebo nervového systému.
  • Tuky vrátane esenciálnych mastných kyselín (EFA) – podporujú udržanie zdravej kože, srsti, reprodukčného systému a správneho metabolizmu. Sú nielen hlavným zdrojom energie, ale aj transportérom dôležitých vitamínov.
  • Proteíny – zabezpečuje zdravý rast a vývoj svalov. Nájdeme ich v produktoch živočíšneho a rastlinného pôvodu, teda v potrave, kam patria napr.: vajcia, ryby a kvasnice. Dôležitou aminokyselinou pre mačky je taurín, ktorý je zodpovedný za správnu činnosť srdca a nervovej sústavy. Mačiatka si taurín nedokážu syntetizovať samé, preto by im mala byť dodávaná v kompletnom krmive.

Na zabezpečenie kompletnej stravy pre mačku so zdravotnými problémami odporúčame poradiť sa s veterinárnym lekárom. Pre zdravé mačky je tu vždy odborník na výživu, ktorý vám rád pomôže s výberom najlepšieho kompletného krmiva prispôsobeného potrebám vášho domáceho miláčika.

Pozri aj: Ako kŕmiť mačku? Užitočné pravidlá pri kŕmení týchto zvierat