40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo znamenajú pre psa červené oči?

Krvavé oči u psa sú jedným z najčastejších príznakov ochorenia oka u psov, ktoré nemožno podceňovať. Ak spozorujete nejaké rušivé príznaky, oplatí sa ihneď ísť k veterinárovi, ktorý vyšetrí stav očných spojoviek a určí, v čom je problém. Príležitostne je červené oko psa príznakom zápalu alebo v iných prípadoch poškodenia rohovky oka. Ide o tak jemnú oblasť v tele, že základom je dobre vykonaná diagnóza.

Oko psa je podráždené, je viditeľné tretie viečko a červené očné bielko.

Choroby očí psov

Psovi, ktorý prižmúri oči, sa objaví začervenanie, ktoré napriek plynutiu času nezmizne a dokonca sa zintenzívni, je to známka toho, že náš pes môže mať očnú infekciu. Príčin je viacero, často ide o dôsledok infekcie vírusom, baktériou alebo plesňou. Najčastejšie očné ochorenia u psov sú:

Alergie, teda nadmerne červené oči u psa, sa objavujú v období peľu stromov alebo inej vegetácie. Pes reaguje podobne ako človek, a preto liečba takéhoto ochorenia spočíva v podávaní liekov.

Zranenia, t.j. všetky druhy mechanického zásahu do oka zvieraťa. Často spôsobené poškriabaním iným zvieraťom.

Nepriechodnosť nosa, tento typ ochorenia postihuje konkrétne plemeno psa, najčastejšie sa vyskytuje u buldogov, mopsov alebo maltézčanov. Tetrapody, u ktorých je samotný nosový priechod pomerne krátky, čo spôsobuje problém s vylučovaním nosového sekrétu. Čo zostane nekontrolované, môže spôsobiť ďalšie infekcie.

Suché oči, t.j. nedostatok správnej hydratácie očných bulbov. Ak sa nelieči, môže viesť k závažnejším infekciám, vďaka ktorým budú oči psa hnisať.

Červené oči u šteniatka alebo dospelého psa sú znakom toho, že v jeho tele nie je niečo v poriadku. V tomto období sa oplatí okrem nevyhnutnej návštevy veterinára doplniť jeho stravu o vitamíny a doplnky pre psa. Vďaka nim si domáce zviera posilní imunitu a zlepší celkovú pohodu.

Prečo psom hnisajú oči?

Oči psa hnisajú v dôsledku infekčných ochorení, ktoré vznikajú na rohovke alebo spojovke. Najčastejšie sa pri tomto type ochorení stretávame s progresívnym zápalom, ktorý pri neliečení vedie k začervenaniu očných spojoviek. Červené oči psa sú varovným signálom, že došlo k vážnemu zraneniu alebo infekcii.

Ak spozorujete u svojho psa niektorý z nasledujúcich príznakov, mali by ste okamžite navštíviť lekára:

  • pes prižmúri oči,
  • krvavé psie oči,
  • problémy so zrakom alebo zhoršenie zraku,
  • výtok z oka má iný odtieň ako zvyčajne,
  • pes sa notoricky dotýka oka, je nepokojný

Nezabúdajme, že akékoľvek neliečené choroby našich domácich miláčikov môžu viesť k oveľa závažnejším komplikáciám, najmä v prípade očí. Ak sa chceme tomuto typu ochorení vyhnúť, oplatí sa pravidelne dbať na hygienu, na trhu sú dostupné prípravky prispôsobené na očné ochorenia. Dobrým riešením môžu byť čistiace vankúšiky na oči, ktoré vďaka jemnému zloženiu odstránia všetky nečistoty v očnom okolí a navyše nič nedráždia.

Zdravé psie oči, očné bielko je biele a rohovka je sklovitá.

Psie hnisavé oko čím umyť?

Abscesy psích očí vyžadujú správnu liečbu a rýchlu reakciu. Nezabúdajme, že návšteva odborníka je vhodná, lekár robí bežné vyšetrenia a určuje, s akým problémom máme dočinenia. Častým príznakom je nedostatok sĺz, preto sa u psa objavujú suché a červené oči. Po vyšetrení lekár určí, či sa problém týka oka alebo kože očných viečok, pretože od toho závisia lieky, ktoré sa budú musieť podávať domácemu miláčikovi. Podráždené oko psa treba vyplachovať špeciálnymi kvapkami prispôsobenými na očné choroby. Dostupné sú prípravky proti slzeniu, ktoré zvlhčujú očné buľvy a odstraňujú tak nahromadené nečistoty a baktérie.

Na predpísanie konkrétnych liekov lekár zvyčajne na začiatku vykoná slzotvorný test, vďaka ktorému dokáže určiť, s akou frekvenciou sa tekutina hromadí. Ak je ho priveľa, máme dočinenia s hnisavým zápalom a ak málo, je možné, že oku chýba hydratácia.

Choré oko u psa si vyžaduje dlhodobú liečbu a diétu, ktorá posilní telo domáceho maznáčika zvnútra. Červená bielkovina u psa je znakom toho, že bude potrebná antivírusová alebo antifungálna liečba.

Hnisavé oko u psa - domáce prostriedky

Začervenané oči psa možno jemne umyť od vonkajšieho kútika oka k vnútornému pomocou vatového tampónu namočeného v prevarenej vychladnutej vode. Nič iné neprichádza do úvahy. Častou chybou je umývanie očí zvieratkám harmančekom. Majte na pamäti, že harmanček vysušuje a môže dokonca podráždiť pokožku okolo očí. Okrem toho interaguje s liekmi, takže je zakázané používať ho počas terapie.

Ochorenia psích očí liečime najmä pomocou prípravkov napísaných odborníkom a nikdy by sme psa nemali liečiť svojpomocne. Domáce lieky môžu nielen poškodiť, ale môžu tiež interagovať s predpísanými liekmi, čo vedie k zhoršeniu ich účinnosti.

Červené oči u psa sú znakom chorôb, ktoré priamo súvisia so zrakom nášho domáceho maznáčika. Ochorenia tejto časti tela sa môžu skončiť vážnymi komplikáciami, ak nezačneme liečbu pomerne rýchlo. Po spozorovaní akýchkoľvek rušivých zmien alebo hnisavých očí u psa sa poďme poradiť k odborníkovi.Lída Pieczulis