40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo sú to psie mozoly a ako ich včas rozpoznať?

Ak to práve teraz čítate, urobte si malú prestávku a priblížte sa k svojmu psovi. Pozorne si to preštudujte. Venujte zvláštnu pozornosť oblasti lakťového kĺbu. Ak na tomto mieste vidíte odretú a stvrdnutú kožu, bohužiaľ, ide o mozoľ. Čo sú to psie mozole? Ako ich liečiť? Sú mozoly nebezpečné? Na tieto otázky odpovedáme v článku.

Čo sú mozoly?

Psie mozole sú neškodné kožné lézie, ktoré sa môžu objaviť okolo lakťových kĺbov a oveľa menej často okolo kolenných kĺbov. V mieste zmeny koža stvrdne, vypadáva ochlpenie, odlupuje sa a mení farbu. Niekedy pozorujeme hnisavý exsudát. Napriek tomu, že mozoly priamo neohrozujú zdravie nášho priateľa, oplatí sa použiť profylaxiu, aby sme sa im vyhli. Keď sa však objavia, treba ich liečiť, pretože zanedbané zmeny môžu prispieť k vzniku bakteriálnych infekcií, ktoré si vyžadujú antibiotickú terapiu.

Mozole sa u psov najčastejšie objavujú okolo päty, menej často lakťov.

Vzťah k plemenu psov - mozole u Labradora

Mozoly najčastejšie postihujú dospelých predstaviteľov veľkých plemien, napríklad labradorov, ktorých neskrotný apetít prispieva k vzniku zmien, ale o tom neskôr. Oveľa menej časté sú mozole na lakťoch malých psov. Zaujímavé je, že u stredne veľkých psov sa tento neduh zvyčajne neobjavuje.

Príčiny mozoľov u psa

Príčinou mozoľov u psa sú odreniny a tlak v oblasti lakťového kĺbu. K mechanickému poškodeniu dochádza, keď pes spí na tvrdom povrchu (dlažba, betónová podlaha). Zakaždým, keď pes vstane, ľahne si alebo zmení polohu, spôsobuje trenie a tlačí na tuberkulózu lakťa, ktorá je pokrytá malým množstvom tkaniva. Aj pri spánku sa váha tela prenáša na lakte. Preto medzi preventívne opatrenia na zabránenie vzniku mozoľov patrí okrem iného poskytovanie mäkkej podstielky psovi.

Okrem toho je v prevencii dôležité dbať na správnu hmotnosť psa, pretože nadbytočné kilogramy sú ďalšou príčinou tvorby mozoľov. Čím väčšia je hmotnosť psa, tým väčší je tlak zeme na lakeť, ktorý potom spôsobuje mechanické poškodenie.

Pri návrate k správnej váhe je dôležitý pohyb a zábava. Postupne zvyšujte fyzickú aktivitu psa, predlžujte prechádzky. Vezmite si so sebou hádzacie hračky na výlety. Aby váš kamarát schudol, nemusíte absolvovať náročné horské výpravy.

Ako liečiť mozole u psov?

Ak ste šťastným majiteľom veľkého psa, napríklad čokoládového labradora, využite preventívne opatrenia, o ktorých sme písali vyššie. Sú to jednoduché patenty so silou. Z času na čas skontrolujte oblasť okolo lakťového kĺbu psa a sledujte prípadné zmeny. Uistite sa, že váš priateľ si ľahne na jeho pelech, mäkkú posteľ, koberec alebo pohovku, a nie na dlaždice. Ak si zdriemne na tvrdom povrchu, jemne ho vytlačte z tejto oblasti.

Podložky na psie labky.

Psia masť na mozole

Keď si však všimnete prvé zmeny (ešte predtým, ako kalus nadobudne tvar a podobu sušenej kravskej torty - prepáčte, ale radi sme priami - v mieste mechanického poškodenia uvidíte rednúce vlasy a mierne zhrubnutú kožu) , siahnite po mastiacich mastiach. Vhodnú vyberie veterinárny lekár po vizuálnej kontrole. Účinná masť na mozoly u psa zníži suchosť kože, premastí epidermis a upokojí zmenu. Masť na mozole tiež vytvorí ochrannú vrstvu a urýchli regeneráciu pokožky. A čo robiť, keď takéto metódy na psie mozole už nezaberajú?

Hnisové mozole u psa

Musíte vedieť, že zanedbané mozoly často zhoršujú ich charakter. Objavujú sa trhliny, výpotok hnisu a dokonca aj krv. Hnisavé mozoly u psa vyžadujú ďalšie nápravné opatrenia. Okrem masti treba použiť aj dezinfekčný prostriedok.

V tomto štádiu je veľmi ľahké dostať do rany bakteriálnu infekciu, ktorá si vyžaduje antibiotickú liečbu.

V extrémnych prípadoch, keď mozoly bránia každodennému fungovaniu domáceho maznáčika, často sa opakujú a prispievajú k infekciám, môže lekár odporučiť chirurgickú excíziu zmien. Ak aj napriek liečbe problém pretrváva, treba vykonať ďalšiu diagnostiku.

Mozole u psa - zhrnutie

Psie mozole, inak známe ako „kurie oká“, nie sú pre vášho kamaráta nebezpečné. Napriek tomu si každá zmena na pokožke vyžaduje vašu pozornosť a zásah. Uistite sa, že posteľ vášho psa je pohodlná. Keď si váš maznáčik ľahne na tvrdé dlaždice, požiadajte ho, aby zmenil svoje miesto.

Nedovoľte, aby váš maznáčik príliš pribral. Ak tak urobíte, prestaňte ho kŕmiť medzi jedlami. Keď sa objavia prvé zmeny, siahnite po prípravkoch na jemnú starostlivosť. Ak spozorujete hnisavý exsudát alebo zápalové zmeny, určite navštívte svojho lekára.
Dominika Tarnacká