40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo naznačuje prosebný pohľad psa?

Komunikácia medzi ľuďmi a psami zahŕňa verbálne a neverbálne metódy. Psy sa rýchlo naučia, aké správy ovplyvňujú ich majiteľov, a obratne ich využívajú. Pozrel sa na vás niekedy váš pes veľkými prosebnými očami? Poďme sa pozrieť na to, prečo to psy robia.

Už šteniatka sa k nám môžu priblížiť a prosebným pohľadom nás prinútiť dostať to, čo chcú.

Čo vám chce pes povedať?

Domáce zvieratá komunikujú s ľuďmi prostredníctvom reči tela, výrazov tváre a rôznych zvukov. V závislosti od aktuálnych potrieb prejavia vhodné správanie. Niekedy sú veľmi výrazné, ako rituálne rozšírené pozdravy majiteľa, ktorý sa po dlhom dni vracia domov. Občas jemné gestá, ktoré však citlivý opatrovník správne prečíta. Čo chce pes robiť veľké, prosebné oči? Taký, ktorému je ťažké povedať nie? No na niečom mu záleží. Môže to byť vytúžená hračka, no najčastejšie ide o maškrty a jedlo.

Prečo pes vyzerá prosebne?

Ak sa niekedy stalo, že kým ľudia jedli, pes čakal pri stole, vrtel sa, labkal, škrípal, robil veľké oči a majiteľ sa s ním podelil o jedlo - takéto správanie sa bude opakovať. Pes si rýchlo všimne, ktorý z jeho úkonov prináša želaný efekt – v tomto prípade aspoň niečo chutné, čo si pes želá. Konzistentnosť je tu veľmi dôležitá. Opakované podľahnutie psovi má za následok zvečnenie a posilnenie žobrania pri stole. Čím dlhšie takéto správanie podporujeme, tým ťažšie bude neskôr psa zastaviť. Rovnako je to aj naopak – ak majiteľ dôsledne ignoruje požiadavky psa na uhryznutie, časom informáciu pochopí a prestane pri jedle vyrušovať.


Basset vyzerá prosebne. Je ťažké odolať takému výrazu tváre, no niekedy je to najlepšie riešenie.

Môžete dať svojmu psovi hrýzť jedlo zo stola?

Zdieľanie jedla so psom má aj ďalší dôležitý aspekt. Toto je veľmi nepriaznivá prax pre zdravie domáceho maznáčika. Produkty, ktoré sú určené na ľudskú spotrebu, sa pripravujú inak ako tie pre psov. Obsahujú značné množstvo soli, korenín a prísad, ktoré môžu byť pre psov toxické. Argument, že pes už niekoľkokrát zjedol klobásu zo stola a bol v poriadku, neobstojí. Rôzne látky ovplyvňujú tráviaci systém psov rôznymi spôsobmi. Niektoré vyvolajú reakciu až po určitom množstve nahromadenia, zatiaľ čo iné sa prejavia ihneď po jedle. Stojí za to pamätať, že za žiadnych okolností by ste nemali zdieľať so svojím psom produkty ako: čokoláda a iné sladkosti, hrozno a hrozienka, cesnak, cibuľa, avokádo, orechy alebo mliečne výrobky. Tiež vyprážané, mastné jedlo, malé hydinové kosti môžu spôsobiť vážne poškodenie zvieraťa. Okrem tráviacich ťažkostí a toxicity vnútorných orgánov môže dôjsť aj k mechanickému poškodeniu tráviaceho traktu. Malé tenké kuracie kosti môžu ostrým koncom prepichnúť stenu pažeráka a uviaznuť tam, čím zrania zviera. V extrémnych prípadoch môžu takéto problémy viesť až k smrti zvieraťa. Za žiadnych okolností by sa nemalo dospieť k záveru, že ak labrador zjedol kúsok mliečnej čokolády a bol „v pohode“, znamená to, že to môže zjesť. Zlúčeniny obsiahnuté v čokoláde sú vysoko toxické a môžu zabiť vášho psa! Preto sa oplatí senzibilizovať deti k tejto problematike, aby svoje jedlo neponúkali zvieratám, aj keď o to pes požiada. V prípade nehody, že váš miláčik zožerie niečo škodlivé, treba ihneď ísť k veterinárovi, najlepšie telefonicky vopred, že ideme. Pri niektorých otravách budú nevyhnutné okamžité opatrenia na záchranu života, o ktorých rozhodne službukonajúci lekár.

Psy sú veľmi inteligentné zvieratá. Rýchlo si osvoja rôzne príkazy, domáce pravidlá a zvyky majiteľov. Ešte rýchlejšie pochopia, ako dosiahnuť očakávané výsledky alebo presadiť určité správanie opatrovateľa. V niektorých situáciách to môže byť vtipné, komické alebo dojímavé, ale v záujme zdravia a pohody psa by ste mali byť rozumní a nepodľahnúť všetkým jeho požiadavkám.


Marta Misčáková