40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo môže jesť škrečok? Ako by mala vyzerať jeho strava?

Čo môže škrečok jesť? Túto otázku si kladie každý majiteľ týchto roztomilých zvieratiek. Správne zvolené krmivo je jedným z faktorov, ktoré zaisťujú zdravie a dobrú kondíciu vašich škrečkov. Taktiež vám umožňujú dlhšie si užívať ich spoločnosť.

Správna výživa je základom starostlivosti o škrečka. Okrem základných potravín stojí za to ozvláštňovať stravu týchto hlodavcov aj drobnými maškrtami. Mnohé z nich nájdete v domácej špajzy. S množstvom maškŕt to však nepreháňajte. Škrečky si potravu radi schovávajú a mohlo by sa stať, že by sa ľahko prejedli.

Čo môže jesť škrečok? Ako by mala vyzerať jeho strava?

Čo môže jesť škrečok?

Základné krmivo pre škrečky je hotové balené krmivo. Je to zmes vyvinutá špecialistami potrebná pre jeho správny vývoj a fungovanie. Je správne vyvážené z hľadiska zdravotných potrieb vášho domáceho maznáčika. Krmivo pre škrečky pozostáva predovšetkým zo zrna (amarant, jačmeň, ovos, pšenica, proso, raž, prípadne krúpy a obilné vločky), tekvicových a slnečnicových semiačok (ktoré sú často doplnené sušenými kúskami zeleniny, ako je cvikla, mrkva a kukurica). Denná porcia krmiva pre škrečky pre malého škrečka je jedna čajová lyžička. Väčšie jedince potrebujú krmiva o niečo viac (napríklad, porcia krmiva pre škrečka sýrskeho je jedna polievková lyžica).

Ako ozvláštniť jedálniček škrečka?

Čo môže škrečok jesť okrem základného krmiva pre škrečky? Jedálniček je potrebné spestriť už spomínanými maškrtami! Zelenina a ovocie sú výborné maškrty pre škrečky! Mrkva, hrušky, jablká, zeler, brokolica, cuketa, paprika, tekvica, cuketa, banány, špenát, brusnice a melón sú výborná voľba! Okrem toho obľúbené sú pre škrečky aj čučoriedky, figy, maliny, ríbezle, jahody, hrozno (vrátane sušených hrozienok) a uhorky. Vhodné je dopriať škrečkovi aj potrebný proteín v podobe napríklad kúska vareného vajíčka, kuracieho alebo morčacieho mäsa, sušených alebo čerstvých chrobákov, kobyliek alebo múčnych červov.

Zdravá maškrta medzi hlavnými jedlami bude cenným zdrojom vitamínov a minerálov. Samotná maškrta môže mať rôzne podoby a pozostáva napríklad len zo sušených bylín. V zložení zvyčajne nájdeme ovos, púpavu, kvet nechtíka, žihľavu, kvet rumančeka, kvet slnečnice alebo skorocel. Ďalším prvkom škrečkovej stravy môžu byť maškrty zo zoo obchodu. Okrem toho, že predstavujú škrečkovi novú chuť, priaznivo vplývajú na stav jeho ústnej dutiny a sú skvelým spôsobom v boji proti nude. Zaujímavou ponukou sú kocky s vysokým obsahom vápnika, ktoré poskytujú vápnik potrebný pre správny rast kostí, zubov a iných telových štruktúr. Ďalšou maškrtou pre škrečka môžu byť mliečne výrobky obohatené o ovocné príchute. Ich štruktúra a tvrdosť umožňujú správne obrusovanie rezákov, čo je veľmi dôležité, pretože škrečkom rastú počas celého života.

Čo by škrečok nemal jesť?

Medzi zakázané potraviny pre škrečky patria príliš slané jedlá ako tyčinky alebo čipsy, cibuľa, cesnak, citrusy, čokoláda a iné sladkosti, surová fazuľa a zemiaky, avokádo, baklažán, cícer, ružičkový kel, granátové jablko, liči, mango, kapusta, rebarbora, šošovica a reďkovka. Krmivo pre škrečky by nemalo obsahovať zvyšky našej večere. Tiež sa oplatí obmedziť množstvo slnečnicových semiačok a arašidov, ktorých prebytok môže viesť k nadmernému priberaniu.

Škrečky by nemali jesť strukoviny, cibuľu, kapustu, avokádo či tropické ovocie.

Strava pre škrečky: základné pravidlá

Medzi zásadami výživy škrečkov je veľmi dôležité poskytnúť zvieraťu správne množstvo a vysokú kvalitu správne vyváženej potravy. Jedálny lístok by sa nemal často výrazne meniť. Telo vášho domáceho maznáčika potrebuje čas, aby si zvyklo na nové krmivo. Netreba zabúdať na rôzne plemená škrečkov. To, čo žerie škrečok džungarský, nemusí chutiť nielen škrečkovi sýrskemu, ale aj jedincom v rámci jedného druhu. Chovatelia musia zabezpečiť, aby zviera malo vždy prístup k čerstvej vode. Čerstvé ovocie je možné podávať škrečkovi dvakrát týždenne – stačí jedna čajová lyžička každé 3-4 dni. Zeleninu je možné podávať denne v množstve jednej čajovej lyžičky. Pred podávaním by sa ovocie a zelenina mali umyť, olúpať a nakrájať na malé kúsky. Tie, ktoré škrečok nezje do 4 hodín, treba vyhodiť. Bielkoviny by sa v strave mali objavovať s rovnakou frekvenciou ako ovocie.

Laura Buganská

Pozri aj: Morča - čím a ako ho kŕmiť? Akým chybám sa treba vyhnúť?