40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo je vyvážená strava pre psov? Čo by ste mali vedieť o kŕmení vášho domáceho maznáčika?

Jedlo každého psa by malo dodať nielen dávku energie, ale predovšetkým podporovať správne fungovanie tela a všetkých systémov. Vyvážená strava musí pozostávať z primeraného podielu bielkovín, sacharidov, vitamínov a ďalších mikro- a makroprvkov.

Môže pes jesť rovnaké jedlo ako človek?

Vyvážená strava je základom výživy každého organizmu, ale zvieratá nemôžu jesť potraviny, ktoré jedia ľudia. Majiteľ by mal určite dodržiavať zásady vyváženej stravy a používať kvalitné potraviny, ak nemá skúsenosti s prípravou vlastných jedál. Psie žalúdky nie sú prispôsobené veľkému množstvu korenín a prísad, ktoré radi jeme. Zdieľať porciu večere pre vášho miláčika zo spoločného stola nie je nikdy dobré riešenie a prináša viac škody ako úžitku, preto sa pri zostavovaní jedálneho lístka pre psa oplatí vopred poradiť s odborníkom.

Pes bígl


Ako kŕmiť svojho psa domácou stravou?

Pri príprave jedál pre vášho domáceho maznáčika je potrebné pamätať na to, že mäso by malo byť jednou zo základných surovín. Poskytuje bielkoviny, bez ktorých telo nebude správne fungovať. Do pripravenej porcie je najlepšie pridať hydinové mäso (kuracie, morčacie alebo kačacie) alebo hovädzie mäso. Mnohým psom chutí aj králik, jahňacina či ryby. Niektoré druhy rýb, napríklad kapor alebo pleskáč, by sa im však kvôli obsahu tiaminázy nemal podávať. Myslite na to, že mäso varíme len s chrupavkami, bez kostí, pretože sú po uvarení ostré a zvyšujú riziko zadusenia. Odporúča sa podávať aj surové mäso (podľa zásad BARF diéty). V rámci vyváženej stravy sa oplatí zmeniť druh mäsa v jednom druhu, napríklad raz uvariť telo a inokedy stehno, droby alebo prsia.

Sacharidy sú rovnako dôležité ako bielkoviny, pretože sú základným zdrojom energie potrebnej pre život. Psie žalúdky dobre znášajú ako doplnok stravy: ryžu (bielu alebo hnedú), zemiaky alebo všetky druhy krúp. Ovsené vločky sú tiež zaujímavý nápad. Samozrejme, zvieratá, rovnako ako ľudia, majú svoje obľúbené chute a niektoré sa, rovnako ako malé deti, musia len naučiť.

Tretím prvkom domácej stravy psa je zelenina, ktorá obsahuje žiadanú vlákninu a minerály. Keďže nie sú príliš kalorické, neovplyvnia negatívne vašu váhu. Psom možno podávať mrkvu, petržlen, cuketu, brokolicu či dokonca špenát. Existuje veľa zeleniny, ktorú zvieratá obľubujú a sú vhodné ako príloha k mäsu.

Dobrým doplnkom stravy, ktorý diverzifikuje chuť jedál, je tuk, vrátane: olivového oleja, ľanového oleja alebo lososového oleja. Podporuje tráviaci proces, obsahuje vitamíny a čo je dôležité - zlepšuje stav kože a srsti.

V jedle by nemalo chýbať vajíčko, ktoré obsahuje užitočné makro- a mikroprvky, vitamíny A a E, biotín a ľahko stráviteľné bielkoviny. Mliečne výrobky sú zase pre psa zdrojom vápnika, mnohých vitamínov a minerálov. Prírodný jogurt alebo kefír obsahujú baktérie, ktoré majú pozitívny vplyv na tráviaci systém. Podávajte tieto jedlá dobre s jedlom raz týždenne.

Ovocie nie je pravidelnou súčasťou psieho jedálnička, aj keď ho možno pridať. Dobre fungujú jablká, banány, čučoriedky a hrušky. Je potrebné pripomenúť, že obsahujú veľa cukru, preto by sa mali podávať s mierou, napríklad raz týždenne.

Koľkokrát denne by ste mali kŕmiť svojho psa?

Dospelé psy by mali byť kŕmení až 3-krát denne podobne veľkými porciami. Presná dávka by mala byť stanovená s odborníkom a musí zohľadňovať aktivitu psa a jeho hmotnosť či vlastnosti plemena. Medzi jedlami, napríklad počas tréningu, môžete svojmu miláčikovi podávať maškrty s vysokým obsahom mäsa. Pochúťky by sa mali do stravy zavádzať postupne, aby netrpel tráviaci systém psa.

Kosti, ktoré väčšina psov miluje, môžu byť nebezpečné. Takýto „snack“ má však ostré kúsky, ktoré môžu psovi ublížiť zarytím do podnebia alebo poškodením jemnej membrány pažeráka či žalúdka. Namiesto toho môžete psovi kúpiť „lesné pochúťky“ – parohy či kopytá – a uspokojiť tak jeho potrebu hrýzť.


King Charles španiel pes s klobásou

Psy zápasia so zdravotnými problémami či nadváhou. Je dôležité, aby sa každá diéta vyvíjala s prihliadnutím na individuálne potreby. Počas následnej návštevy sa oplatí požiadať svojho veterinárneho lekára o výživovú radu. Niektoré štvornožky vyžadujú špecializované krmivo a doplnky, ktoré podporia ich telo.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Šimon Wisch