40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo je to psí ateróm? Príčiny a liečba

Ateróm psa je benígny nádor vo forme nádoru na koži. Môže sa vyskytnúť po celom tele zvieraťa, ale najčastejšie sa nachádza na krku, okolo hlavy a trupu. Sú prípady, keď zmizne sám. Zmenu je potrebné vymazať.

Ateróm je bežnou léziou u ľudí, no riziko vzniku hrozí aj zvieratám. Nádor, aj keď nie je nebezpečný, netreba podceňovať. Ak spozorujete ateróm u vášho domáceho maznáčika, mali by ste navštíviť veterinárneho lekára.

Pes vo veterinárnom ochrannom obojku.

Čo je to psí ateróm?

Ateróm je jedným z najčastejších kožných nádorov. Je klasifikovaný ako benígny nádor. Vzniká v oblasti vlasového folikulu alebo mazovej žľazy, preto sa často označuje ako epidermoidná cysta alebo mazová cysta. Tvorba je lokalizovaná subkutánne alebo intradermálne. Ateróm psa môže byť mäkký alebo tvrdý. Je možné s ním voľne pohybovať v obmedzenom rozsahu. Aterómy spravidla dosahujú malé veľkosti - priemer je niekoľko milimetrov. Môže sa však stať, že dosiahnu veľkosť až 5 cm. Veľkosťou pripomínajú vlašský orech. Ateróm sa skladá predovšetkým z mazovej tekutiny, exfoliovanej epidermy a fragmentov vlasových folikulov.

Ako vzniká ateróm psa?

Aterómy sa vyvíjajú, keď dlaždicové bunky kože neodchádzajú, ale prenikajú do kože. Typicky možno tento jav pozorovať v oblasti, kde sú väčšie mazové žľazy a menšie vlasové folikuly. Je zablokovaná priechodnosť mazovej žľazy, ktorá neustále produkuje sekréciu. Vzhľadom na to, že sa nemôže dostať von žiadnym spôsobom, hromadí sa v ňom a naťahuje ho. Nasledujúce faktory predisponujú k vzniku aterómu:

● vývojové chyby – cysty môžu vzniknúť v štádiu života plodu,

● poškodenie vlasového folikulu v dôsledku oderu alebo poranenia,

● prasknutie mazovej žľazy, ku ktorému dochádza v dôsledku zápalu kože.

Pes počas operácie na veterinárnej klinike,

Príznaky aterómu u psa

Ateróm psa sa môže vyvinúť na rôznych miestach. Spočiatku to vyzerá klamlivo podobne ako pľuzgiere, ktoré sa objavia po uštipnutí hmyzom. Vo väčšine prípadov lézia nadobúda prirodzenú farbu kože zvieraťa, hoci môže byť tmavšia ako ona. Aterómy samy o sebe nespôsobujú žiadnu bolesť. Sú svrbivé. Môžu spôsobiť pocit tlaku a nepohodlia, keď sa zachytia o postroj alebo obojok. Lézie sú bolestivé, keď sa nakazia baktériami. Potom každý dotyk spôsobuje bolesť. Navyše, následkom infekcie uzlík sčervenie a z jeho stredu môže vytekať hustý sekrét s nepríjemným zápachom zatuchnutého tuku.

Ateróm psa - ako liečiť?

Aká je liečba aterómu u psa? V prvom rade v žiadnom prípade nemanipulujte so zmenou sami, pretože v danej oblasti je vysoké riziko infekcie. Okrem toho nedostatok dostatočných vedomostí a zručností počas postupu môže prispieť k prasknutiu aterómu u psa. Potom sa obsah vrecka rozšíri pod kožu.

Psa s aterómom by mal vidieť veterinár. Najlepšie je vziať svojho miláčika na návštevu hneď, ako si všimnete zmenu. Diagnóza je primárne založená na palpácii. Lekár sa na léziu pozrie a dotkne sa jej. Pre svoj charakteristický vzhľad je lézia zvyčajne ľahko rozpoznateľná a nie je potrebné vykonávať ďalšie testy.

Špecialista sa môže zbaviť aterómu u psa niekoľkými spôsobmi. Lézia po punkcii alebo incízii je odvodnená. Niekedy môže lekár odporučiť odstránenie aterómu spolu s kapsulou. Týmto spôsobom je minimalizovaná pravdepodobnosť jeho opätovného rozvoja. Ateroómy majú tendenciu sa opakovať na rovnakom mieste. Často je preferovanou metódou liečby narezanie cysty a odstránenie jej obsahu a následné zbavenie sa steny aterómu.

Operácia sa vykonáva v anestézii. Po úplnom odstránení nádoru môže veterinárny lekár nariadiť histopatologické vyšetrenie, ktoré analyzuje povahu lézie. V prípade bakteriálnej superinfekcie ložiska je nevyhnutná antibiotická terapia. Ateróm u psa nie je nebezpečný, ale ak sa nelieči, môže sa ukázať ako základ pre vznik malígneho kožného nádoru.Olga Dubská