40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čistenie uší psov a mačiek. Ako sa správne starať o hygienu uší?

Sluch je jedným z najzákladnejších a najdôležitejších zmyslov u psov a mačiek. Uši sú orgánom sluchu u zvierat a ľudí, ale ich štruktúra je mierne odlišná. Preto by sa starostlivosť o uši domáceho maznáčika mala vykonávať správnym spôsobom, aby nedošlo k zraneniu domáceho maznáčika.Mačka s rovnými ušami, s viditeľným vonkajším zvukovodom.

Štruktúra ucha u psov a mačiek

Bez ohľadu na plemeno psa alebo mačky je štruktúra ich uší podobná. Sluchový orgán pozostáva z vonkajšieho ucha, teda ušnice, ktorá má v závislosti od rasy iný tvar, ako aj stredného a vnútorného ucha. Keď sa pozrieme do ucha, uvidíme otvor - to je vonkajší otvor zvukovodu. Je to kanálik vedúci do ďalších častí ucha, ktorý sa nachádza v lebke. Tvar zvukovodu u zvierat pripomína písmeno L, spočiatku prebieha takmer vertikálne, potom sa zakrivuje a prechádza ďalej do lebky.

Anatomická stavba ucha je veľmi dôležitá vo vzťahu k starostlivosti oň. Dôležitý je aj tvar ušnice. V prípade plemien s visiacimi ušami, ako sú baset a škótske mačky, existuje určitá predispozícia k rozvoju ochorení uší. Iné je to u plemien so vztýčenými ušami, napríklad nemeckých ovčiakov alebo európskych krátkosrstých mačiek. Majitelia prvého by mali mať na pamäti riziko ochorenia a pozorne sledovať správanie a uši domáceho maznáčika. Základná starostlivosť sa však medzi zástupcami rôznych plemien nelíši.


Mačací ušný lalôčik. Viditeľné chĺpky chrániace vstup do zvukovodu a malé škvrny na ušnici.

Ako čistiť uši psa alebo mačky?

Hygiena uší by sa mala učiť čo najskôr, najlepšie ako šteňa alebo mačiatko. Vďaka tomu si na tieto činnosti zvykne a bude lepšie znášať čistenie a v prípade potreby aj ošetrenie uší v budúcnosti. Keď liečbu dobre znášajú, oplatí sa ich odmeniť maškrtou alebo hračkou. Na čistenie uší psov a mačiek používajte špeciálne prípravky vytvorené na tento účel. Neodporúča sa umývať uši vodou, najmä peroxidom vodíka alebo prostriedkami určenými na hygienu ľudského ucha. Treba pamätať na to, že koža zvierat má iné pH a inú bakteriálnu flóru, takže „ľudské“ prostriedky môžu zvieraťu ublížiť. Vhodný prípravok pomôže pri výbere ošetrujúceho veterinárneho lekára podľa toho, či má zviera zdravé uši alebo je diagnostikované ochorenie. V takejto situácii vám váš veterinárny lekár poskytne konkrétne pokyny, ako používať hygienické prostriedky a lieky na postihnuté ucho.

Ak má zviera zdravé uši, stačí preventívne čistenie raz za mesiac. Samozrejme, stojí za to pozerať sa do ucha častejšie, aby ste zistili akékoľvek zmeny. Samotné čistenie je veľmi jednoduché. Do uší treba vstreknúť primerané množstvo prípravku na čistenie uší (návod nájdete aj na obale). Po naliatí prípravku jemne masírujte uši cez ušnicu priľahlú k hlave, aby sa prípravok správne rozložil vo zvukovode. Po chvíli nechajte zviera potriasť ušami, vďaka čomu sa prebytočný prípravok zo zvukovodu odstráni. Potom pomocou vatového tampónu alebo gázy (nie však kúskov vaty, pretože jej úlomky môžu zostať v uchu) jemne utrite ušnicu, aby ste odstránili prebytočnú tekutinu. Silné trenie uší môže viesť k podráždeniu a ochoreniu. Neodporúča sa používať ani vatové tyčinky, pretože len zhutňujú zvyškový sekrét vo zvukovode.

Ak si všimnete, že ucho je červené, sú v ňom bodkované škvrny, je viditeľný zvyškový výtok, zviera je nervózne, keď sa snaží na ucho pozrieť a dotknúť sa ho, krúti hlavou, škrabe si uši, hlavu má naklonenú na jednu stranu - mali by ste okamžite ísť na návštevu k veterinárovi. Okrem toho je najlepšie, ak vtedy zvieraťu uši nečistíme, pretože na základe vzhľadu a pachu lézií môže lekár ľahšie stanoviť diagnózu. Tieto príznaky môžu naznačovať vážne ochorenia uší, ktoré sú mimoriadne bolestivé a spôsobujú zvieraťu veľa utrpenia. V takýchto prípadoch lekár po vyšetrení zvieraťa rozhodne, aké kroky treba podniknúť, aby sa domáce zviera rýchlo vrátilo do zdravia a pohodlia. Absolútne by ste sa nemali pokúšať liečiť sami seba, pretože týmto spôsobom môžete zvieraťu len ublížiť.


Dvaja weimarskí psi. Jeden olizuje druhému ucho, obliznutému sa to páči..

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Marta Mišáková