40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Chudokrvnosť (anémia) u psov

Anémia u psa môže byť veľmi nebezpečná pre zdravie vášho domáceho maznáčika. Mnoho chorôb môže prispieť ku psej anémii. Pozrite sa, ako sa anémia prejavuje a ako pomôcť svojmu psiemu kamarátovi.

Pes u veterinára.

Čo je anémia = chodokrvnosť u psa?

Anémia je odborný termín pre stav so zníženým počtom cirkulujúcich červených krviniek (RBC), hemoglobínu (Hb alebo Hgb) alebo oboch. Nejde o špecifickú chorobu, ale skôr o dôsledok iného ochorenia. Hemoglobín dodáva kyslík do buniek a tkanív tela. Preto sa pri anémii môžu objaviť príznaky nedostatku kyslíka.

Červené krvinky sa tvoria v kostnej dreni a uvoľňujú sa do krvi, kde cirkulujú asi tri mesiace. Keď červené krvinky starnú alebo sa poškodia, sú odstránené z krvného obehu a ich zložky sú spracované na tvorbu nových červených krviniek. Počet červených krviniek môže byť znížený v dôsledku nedostatku a zníženej tvorby krviniek, deštrukcie buniek alebo zvýšenej straty buniek, ku ktorej dochádza pri krvácaní.

Anémia je klasifikovaná ako regeneračná alebo neregeneračná. Pri regeneračnej anémii kostná dreň primerane reaguje na znížený počet červených krviniek zvýšením tvorby nových krviniek. Pri neregeneratívnej anémii kostná dreň nereaguje adekvátne na zvýšený dopyt po červených krvinkách. Anémie spôsobené krvácaním alebo deštrukciou existujúcich červených krviniek majú zvyčajne regeneračnú povahu. Anémie spôsobené poklesom hormónu, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek alebo abnormality v kostnej dreni, nie sú regeneračné.

Malo by sa pamätať na to, že anémia u šteniatok je fyziologický jav. Je spojená so zvýšením objemu krvi a nízkou tvorbou červených krviniek.

Hemolytická anémia u psov (hemolytická chudokrvnosť)

Autoimunitná hemolytická anémia (AIHA) je ochorenie imunitného systému, pri ktorom telo napáda a ničí vlastné červené krvinky. U psov s AIHA sa červené krvinky stále tvoria v kostnej dreni, ale po ich uvoľnení do krvného obehu majú kratšiu životnosť, než obvykle. Hemolytická anémia môže byť primárna alebo sekundárna. V prvom prípade imunitný systém zle funguje a začne produkovať sabotujúce protilátky. Sekundárna hemolytická anémia je charakterizovaná tým, že červené krvinky sú zničené toxínom alebo chorobou. Najčastejšou príčinou sekundárnej AIHA je rakovina. Červené krvinky môžu tiež ničiť infekcie, parazity, hadí jed, chemikálie, toxíny a včelie bodnutia.

Krvný test psa.

Anemia u psa - príznaky

Najčastejším klinickým príznakom anémie je zmena farby ďasien. Prechádzajú z ružovej na svetloružovú alebo dokonca bielu farbu. Anemický pes je unavenejší a môže byť letargický a depresívny. Môže sa vyskytnúť náhla strata hmotnosti, nechutenstvo, krv v sekrétoch (stolica, moč, vracanie), problémy s dýchaním. Môže sa vyskytnúť aj zväčšenie sleziny, pečene a lymfatických uzlín. Ak máte podozrenie na anémiu, navštívte svojho veterinára.

Bledé sliznice u psa sú abnormalitou a môžu byť aj príznakom iných chorôb.

Príčiny psej anémie

Existujú tri hlavné príčiny anémie:

 1. Choroby, ktoré spôsobujú stratu krvi
 2. Choroby, ktoré znižujú tvorbu červených krviniek potlačením funkcie kostnej drene
 3. Choroby, ktoré spôsobujú rozpad alebo zničenie červených krviniek

Tu sú niektoré ďalšie možné príčiny, ktoré predchádzajú anémii u vášho psa:

 • Chronické ochorenia, ktoré spomaľujú tvorbu červených krviniek
 • Lieky, ktoré interferujú s tvorbou červených krviniek
 • Cushingova choroba
 • Choroby prenášané kliešťami ako lymská borelióza alebo babezióza
 • Infekčné choroby (vrátane psinky)
 • Krvácanie z čriev
 • Ťažká strata krvi v dôsledku zranenia, nehody alebo parazitov
 • Jedy, toxíny, jedovaté rastliny pre psa
 • Nádor
 • Zlá výživa
 • Ochorenie kostnej drene
 • Ochorenie obličiek
 • Hypotyreóza

Odber krvi psa u veterinára.

Anémia u psa – strava

Stravu treba konzultovať s veterinárom alebo odborníkom na výživu zvierat. Vyvážená strava podporí liečbu psa trpiaceho anémiou. Na urýchlenie obnovy červených krviniek by ste mali obohatiť svoj jedálniček o bielkoviny. Dobre poslúži špeciálne pripravené jedlo alebo konzervy s vysokým obsahom mäsa. Suplementácia vitamínmi pre psov bude veľmi dôležitá, pretože pes po ochorení bude mať výrazné nedostatky okrem iného aj železa alebo vitamínu C. Strava musí byť vyvážená, pretože príliš vysoké dávky vitamínov podané naraz môžu viesť k hypervitaminóze. V strave psa by nemali chýbať nenasýtené Omega-3 a -6 mastné kyseliny, preto sa lososový olej oplatí podávať pravidelne.

Anémia u psa - liečba a domáce liečivá

V prípade anémie je najdôležitejšia návšteva veterinára, ktorý bude ďalej usmerňovať liečbu. Psa by sme nemali liečiť sami, pretože mu môžeme ublížiť. Naša pomoc môže byť len doplnkom k odborným zákrokom alebo radám.

Ak chcete pomôcť svojmu psovi zotaviť sa, môžete si zadovážiť mäso, ktoré má obzvlášť vysoký obsah bielkovín (morčacie, hovädzie, kuracie, jahňacie). Viac bielkovín ako sacharidov v strave umožní vyššiu tvorbu červených krviniek, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie celého organizmu. Svojho psíka môžete kŕmiť aj kuracou pečeňou, ale v malých množstvách. Príliš veľa železa a vitamínu B môže byť totiž zlé pre zdravie vášho psa.

Môžete požiadať svojho veterinárneho lekára, aby vám vybral doplnky, ktoré budú skvelým doplnkom stravy vášho domáceho maznáčika. V zoo obchode Fera.sk je široký výber rôznych doplnkov pre psov, ktoré vášmu psíkovi umožnia vrátiť sa do plnej sily a zdravia.

Jedným z domácich liečív je aj podávanie byliniek. Veľkú dávku červených krviniek poskytne zmes koreňa lopúcha, žihľavy a červenej ďateliny.

Anémia u starého psa

Starší psi sú náchylnejší na choroby, vrátane anémie. Ich imunitný systém je slabší a počet červených a bielych krviniek klesá. Postarajte sa o zdravie svojho domáceho maznáčika vykonávaním preventívnych opatrení. Starší pes by mal mať dobre vyváženú stravu, denne cvičiť a podstupovať rutinné prehliadky. Týmto sa uistíte, že váš pes bude zdravý.

Pozri aj: Osteopatia zvierat - čo to je?

Alexandra Drzevinská