40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Charakteristika škrečka sýrskeho. Ako sa o neho starať?

Škrečok sýrsky (inak škrečok zlatý) je energický, inteligentný hlodavec, ktorý je väčší ako ostatné domáce druhy škrečkov. Hoci neinteraguje s ľuďmi tak hlboko ako mačka alebo pes, môže priniesť veľa radosti ľuďom, ktorí chcú mať domáceho maznáčika, ktorý nie je časovo náročný.

Škrečok sýrsky pochádza z Ázie. Druh bol objavený začiatkom 19. storočia, no po krátkom čase bol považovaný za vyhynutý. V 30. rokoch 20. storočia boli nájdené jedince, ktoré boli doposiaľ chované v laboratóriách. Takto došlo k obnove plemena a zároveň k jeho domestikácii. Škrečky sa ukázali ako mimoriadne plodné a rýchlo si našli cestu do domáceho chovu na oboch stranách Atlantiku. Na Slovensku sa objavili v 50. rokoch 20. storočia. Škrečok sýrsky je prvým druhom z tejto podčeľade cicavcov, ktorý sa dostal do rúk nadšencov. Dlhé roky bol jedným z najkupovanejších domácich miláčikov. Postupom času ustúpil odrodám s menšími rozmermi. Stále je však veľmi populárny.

Sýrske škrečky sú veľmi teritoriálne zvieratá. V klietke by mal byť len jeden jedinec.


Vzhľad škrečka sýrskeho

Sýrske škrečky sa vyznačujú výraznými veľkosťami. Dosahujú dĺžku 15-18 cm, vážia od 100 do 250 g (sú 3x väčšie ako obľúbený škrečok džungarský). Majú cylindrický tvar tela s mierne vyznačenou líniou pásu a krátkymi, silnými labkami prispôsobenými na prekonávanie dlhých vzdialeností.

Sýrske škrečky žijúce vo voľnej prírode majú krátkosrstú srsť, ktorá je zvrchu zlatohnedá a zospodu biela. Chovné formy majú veľa farieb - biela, krémová, škoricová, hnedá, šedá, čierna. Sýrske škrečky sú tiež často viacfarebné, napríklad korytnačie alebo škvrnité. Zároveň majú rôzne typy chlpov srsti – krátke, dlhé, saténové (krátke, no extrémne husté a lesklé).

Škrečky sýrske majú veľké, vypúlené oči, ale relatívne slabý zrak. Majú výborný sluch (počujú dokonca aj ultrazvuk) a veľmi citlivý čuch. Hmatové fúzy sú tiež dôležitými zmyslovými orgánmi, ktoré pomáhajú hlodavcom orientovať sa v teréne. Charakteristické pre stavbu tela škrečkov sú rezáky bez koreňov, ktoré sú doživotné, a natiahnuté lícne vaky, ktoré unesú až 20 g potravy. Sýrske škrečky sa v zajatí dožívajú v priemere 2-4 roky.

Aké požiadavky má škrečok sýrsky?

Hoci je škrečok sýrsky živé zvieratko, ochotné sa hrať, je to samotár. Preto sú dva sýrske škrečky v jednej klietke zlý nápad. Škrečok potrebuje pre seba veľa priestoru. Optimálna plocha pre dospelého škrečka sýrskeho je 1 m2. Aj klietka pre škrečky by mala byť vyrobená z odolných materiálov. V opačnom prípade zviera môže prehrýzť mreže.

Pre bezpečnosť škrečka je vhodné zvoliť jednoúrovňovú klietku (mohol by si pri páde z veľkej výšky ublížiť). Škrečok by nemal byť vystavený hluku, silnému slnečnému žiareniu, prievanu či prudkým zmenám teplôt (zaujímavosťou je, že pri určitých teplotách škrečky upadajú do zimného alebo letného spánku). Škrečky sýrske sú aktívne v noci a samé sú dosť hlučné. Nie je teda dobrý nápad dať klietku do spálne.

V klietke škrečka sýrskeho by nemal chýbať kolovrátok, žuvacie hračky a napríklad hojdačka alebo lopta. Odporúča sa jednoúrovňová klietka.

Výbavička pre škrečka sýrskeho

Hlodavec musí mať v klietke rôzne doplnky. Najdôležitejší z nich je správne veľký (asi 25 cm v priemere) kolotoč pre škrečky, ktorý umožňuje škrečkovi udržiavať si dobrú kondíciu a vybíjať prebytočnú energiu. Z rovnakých dôvodov potrebuje škrečok aj iné hračky, napríklad hojdačky, lopty a hryzadlá. Tie navyše umožňujú obrusovanie rezákov.

Klietka musí obsahovať misky na krmivo a vodu, pokiaľ možno odolné voči rezákom domáceho maznáčika. Pocit bezpečia dodáva škrečkovi sýrskemu napríklad domček z dreva alebo lepenky (treba ho občas vymeniť, lebo ho zviera obhrýza). Dno by malo byť pokryté vrstvou substrátu, ktorá je dostatočne hrubá na to, aby sa do nej mohlo domáce zviera voľne zahrabávať. Do rohu klietky sa oplatí umiestniť aj záchod, ktorý si čistotný škrečok sýrsky rýchlo osvojí.

Čo jedia škrečky sýrske?

Základom stravy škrečka sýrskeho by mala byť špecializovaná potrava. Ide o zmes obilnín, bylín, zeleniny a ovocia so zložením, ktoré poskytne zvieraťu všetky potrebné živiny v správnom pomere. Dobrou voľbou sú hotové krmivá pre škrečky, ktorých podávanie zabraňuje vyberavému jedeniu obľúbených zložiek potravy (čo vedie k nutričným nedostatkom).

Strava škrečka sýrskeho môže byť spestrená malým množstvom čerstvej zeleniny (napr. mrkvy) a ovocia (napr. banánov). Potravu treba dopĺňať aj produktmi živočíšneho pôvodu (napr. múčnymi červami), pretože sa nimi v prírode živia hlodavce. Diétu je možné doplniť tekvicovými semienkami alebo orechmi (malé množstvo, pretože semienka sú vysoko kalorické). Špeciálne maškrty pre škrečkov im uľahčia obrusovanie rezákov. Škrečky musia mať vždy prístup k čerstvej pitnej vode.

Škrečky sýrske môžu byť prieberčivé a vyberajú si len svoje obľúbené kúsky, preto je dobré kŕmiť ich kvalitnými granulami.

Starostlivosť o škrečka sýrskeho

Každodenná starostlivosť o škrečka sýrskeho nie je zložitá. Okrem pravidelného kŕmenia je založené predovšetkým na udržiavaní poriadku v klietke – odstraňovaní výkalov, ale aj pokazených zvyškov potravy. Prirodzeným správaním škrečkov je hromadenie zásob potravy na mieste podľa vlastného výberu. Musíte ho neustále kontrolovať a dávať pozor, aby v ňom neboli hnijúce kúsky ovocia, pretože by mohli zvieraťu ublížiť. Klietku by ste nemali nikdy úplne vyprázdniť, pretože by to mohlo pre škrečka spôsobiť silný stres.

Ako na výchovu škrečka sýrskeho?

Pri odchode škrečka do nového domova je spočiatku potrebné zabezpečiť pokoj. Nestýkajte sa s ním, kým si nezvykne na nové prostredie a nebude sa vo svojej klietke správať slobodne.

Zviera si zo začiatku musí zvyknúť na hlas, pach a pohľad majiteľa. Aby ste to docielili čo najskôr, môžete zo začiatku sedávať pred klietkou a rozprávať sa so škrečkom pokojným tónom. Na túto fázu výchovy je najlepšie vyhradiť si aktívny čas škrečka, teda večer.

Po niekoľkých dňoch môžete začať zviera hladkať. Nezabudnite však, že náhle pohyby budú vnímané ako útok (škrečok môže reagovať uhryznutím). Až keď škrečok začne pozitívne reagovať na hladkanie, môžete ho vziať do ruky. Neskôr sa ho oplatí odmeniť maškrtou pre škrečky, aby kontakt s vami vyvolal v zvieratku pozitívne väzby.

Pozri aj: Zakrslý králik baranček (Mini Lop) - Charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia plemena)

Anna Dobroňová