40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Byliny a koreniny pre psov – kurkuma

Trvalky, koreniny, bylinky. Sú prítomné v strave psov už tisíce rokov. Existujú dokonca správy, že ľudia napodobňovali psov pasúcich sa na lúkach pri hľadaní určitých rastlín. Ako to bolo, sa už nedozvieme, ale dnes – vďaka vede – môžeme určite povedať, že bylinky majú množstvo zdravotných vlastností, ktoré sa oplatí využiť aj vo výžive psov.

Kurkuma v strave psov

Medzi stovkami rastlín, ktoré sa zbierajú a využívajú v každodennej výžive, sú v súčasnosti na čele tie s typickým upokojujúcim účinkom na tráviaci systém. Posledné roky sú charakteristické aj zvýšeným výskytom rakoviny, preto každá prírodná látka brzdiaca tvorbu telesných buniek má cenu zlata.

Tieto dva faktory podporujúce zdravie sú kombinované v kurkume, bežne nazývanej kurkuma. Trvalka s dlhými žltými kvetmi dorastajúca do výšky 1 metra. Práve z jej podzemku, valcovitého a pásikavého, hnedožltého, vzniká povestné korenie. Podzemok sa varí a suší a potom sa melie. Medzi ďalšie názvy pre kurkumu patrí indická kurkuma, Zohary kurkuma, dlhá kurkuma alebo indický šafran.

V dnešnej dobe už domáce psy rastliny a bylinky na lúkach samy nehľadajú. Opatrovatelia by preto mali zabezpečiť, aby boli podávané v každodennej strave, napríklad v sušienkach, jedle, pochúťkach. To vám umožní byť systematický a pravidelne sa starať o zdravie vášho domáceho maznáčika.

Kurkumové sušienky pre psov. Chutné a zdravé zároveň

Vlastnosti kurkumy:

Upokojenie tráviaceho systému

Protizápalové, antioxidačné

Posilnenie sekrécie žlče

Zdroj bielkovín, vitamínov a minerálov

Antibiotikum a antivirotikum

Brzdí starnutie organizmu, demenciu

Zníženie hladiny škodlivého cholesterolu

Čistí pečeň

Zvyšovanie chuti do jedla

Protirakovinové

Koreň kurkumy s krásnou, intenzívnou žltou farbou. Vedľa práškovej kurkumy

Ako funguje kurkuma u psov? Ako podať kurkumu psovi?

Kurkuma je rastlina, ktorá má široký vplyv na prácu celého tráviaceho systému. Jeho bioaktívna zlúčenina je kurkumín, zodpovedný nielen za farbu korenia, ale aj za jeho jedinečné vlastnosti. Podporuje trávenie, zlepšuje vstrebávanie živín a povzbudzuje chuť do jedla. Karminatívne pôsobenie korenia sa ukazuje ako rýchle - odstraňuje koliku, pocit plnosti a nadúvania, zmierňuje bolesť a nepohodlie v črevách. A to zvýšením sekrécie žlče a stimuláciou uvoľňovania tráviacich štiav, ako aj uvoľnením hladkého svalstva tráviaceho traktu. Zvýšenie schopnosti pečene metabolizovať tuky, odstraňovať telesný odpad a škodlivé zlúčeniny je obzvlášť dôležité pre psov žijúcich v mestách, kde je všadeprítomné znečistenie. Kurkumín sa odporúča pre zvieratá trpiace chronickými bolesťami rôzneho druhu, pretože jeho jednorazová konzumácia minimalizuje ich intenzitu. Preto stojí za to zaradiť kurkumu do jedálnička psov, najmä starších alebo tých, ktorí trpia napríklad srdcovými chorobami, artritídou alebo ktorí podstupujú chemoterapiu.

Zaujímavé je, že kurkuma má veľa nutričných a energetických hodnôt. V 100 g je asi 6 g bielkovín, 5 g tuku a o niečo menej vlákniny a zároveň ani gram sacharidov. Stravu dopĺňa aj o makroprvky – horčík a vápnik a znižuje riziko anémie v dôsledku prítomnosti dobre vstrebateľného železa.

Nedávne štúdie na zvieratách ďalej posilňujú zdraviu prospešné vlastnosti kurkumy. Dokázali, že dlhodobý príjem malých dávok prispieva k zníženiu výskytu rakoviny, najmä tráviaceho traktu, vaječníkov alebo štítnej žľazy, a brzdí celkové starnutie telesných buniek. Kurkumín je silný antioxidant, ktorý znižuje prejavy demencie, a preto sa najlepšie účinky prejavujú pri jeho užívaní v preventívnej medicíne.

Toto korenie zvýrazňuje chuť jedla a zlepšuje jeho chutnosť. Túto funkciu môžete použiť u psov, ktorí sú nároční jedáci alebo nemajú radi nové príchute.


Na lúke medzi poľnými kvetmi a bylinkami sedí malý kríženec

Koľko kurkumy by ste mali dať svojmu psovi?

Na 1 kg telesnej hmotnosti psa možno podať 15 - 20 mg kurkumy denne. Treba však pripomenúť, že kurkuma má väzobný účinok na obsah čriev (zahusťuje výkaly), preto je lepšie začať s menšími dávkami na začiatku, sledovať, ako na ne pes reaguje a pravidelne ho nabádať k pitiu voda. Úlohu opatrovateľov uľahčujú hotové maškrty s kurkumou, ktoré majú správne pomery a ich každodenné podávanie zabezpečí prevenciu.

Bylinky a koreniny majú liečivý a profylaktický účinok. Tu je však najdôležitejšia profylaxia a pravidelné podávanie. Zmeny prídu jemne, skôr pomaly, ale je to dlhodobý efekt.


Kurkumové sušienky pre psov. Žlté a zelené kockyDóza s kosťami pre psov. Pochutiny s kurkumou majú zdraviu prospešné vlastnosti

Pri pridávaní byliniek psom užívajúcim veterinárne lieky je potrebné venovať veľkú pozornosť, pretože zlúčeniny obsiahnuté v koreninách a bylinkách môžu interagovať s liekmi a interferovať s ich účinkami. Pred ich podaním je absolútne nevyhnutné poradiť sa s veterinárnym lekárom.

Karolína Luščíková