40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Blchy - čo o nich potrebujete vedieť

Blchy a príbuzné choroby psov a mačiek

Blchy existujú na svete už viac ako 60 miliónov rokov. Je identifikovaných takmer 2000 druhov. Avšak najbežnejším druhom, ktorý sa vyskytuje na psoch a mačkách, je blcha mačacia. Spoznaním biológie a ekológie týchto zvierat môžete zvýšiť účinnosť ochrany psov a mačiek pred ich inváziou a pochopiť, prečo niekedy zvolená ochrana zlyhá.

Blchy sú bezkrídly hmyz s dĺžkou 1 až 8 mm. Sú prispôsobené na hryzenie a satie krvi. Blchy vďaka svojej anatomickej štruktúre a špeciálnym bielkovinám v zložení svalov môžu skákať až 50 cmŽivotný cyklus bĺch

Dospelí jedinci bĺch psov aj mačiek žijú vo srsti hostiteľa. Výmena medzi zvieratami je možná, ale zriedkavá a nepovažuje sa za hlavný zdroj infekcie. Keď sú blchy na psovi alebo mačke, chodia. Parazity majú tendenciu opustiť hostiteľa, keď telesná teplota klesne (napr. anestézia) a keď parazit nie je prispôsobený hostiteľovi (napr. blcha psa, ktorá sa živí mačkou. Naopak, nie je to tak) alebo keď populácia parazita na hostiteľovi je mimoriadne veľký.

Keď dospelí kolonizujú nového majiteľa, musia dostať svoje prvé jedlo veľmi rýchlo. Zvyčajne začínajú medzi 5 minútami a hodinou po nastúpení na zviera. Dôkladne sa skúmal čas príjmu potravy a množstvo odobratej krvi a dokonca aj čas jej trávenia blchami. Získané údaje vedú k záveru, že je mimoriadne ťažké zabrániť uhryznutiu "nových" bĺch. Príjem potravy je nevyhnutný pre ďalší vývoj bĺch. Blchy sa živia psa až do jeho smrti. Životnosť dospelej blchy mačky je asi 3 týždne.

Po kolonizácii hostiteľa kladú blchy vajíčka. Zvyčajne je to 24 až 36 hodín po začiatku kŕmenia. Mačacie blchy kladú väčšinu vajíčok v noci. Vajíčka kladú priamo na srsť, z ktorej voľne padajú. V prípade blchy mačacej bude najviac vajíčok v oblasti, kde zviera spí a odpočíva. Ďalšie miesta s najväčším počtom vajíčok sú pohovky a kreslá, čo sú všetko miesta, kde zviera skáče. To spôsobuje zvýšené vypadávanie vajíčok zo srsti.

Blšie vajíčka si pre ďalší vývoj vyžadujú určité podmienky, hlavne správnu vlhkosť a teplotu. Ideálne podmienky sú okolo 70% vlhkosti a okolitá teplota 20 - 30C. Toto sú typické domáce podmienky.

Po vyliahnutí sa larvy túlajú pri hľadaní potravy a úkrytov. Zvyčajne uprednostňujú tmavé miesta. Živia sa odumretou organickou hmotou, napríklad výkalmi dospelých jedincov. Larvy sa nezdržujú na mieste liahnutia a len zriedka sa ukrývajú v kobercoch alebo kobercoch. Vyberajú si skôr výklenky panelov, miesta pod nábytkom a všetky ťažko dostupné štrbiny. Preto samotné vysávanie nie je účinnou metódou na likvidáciu lariev bĺch. Pravidelné vysávanie pelechu zvieraťa však môže znížiť počet vajec o 90 %. Po zjedení a nájdení vhodného úkrytu sa larvy bĺch premenia. Za týmto účelom si vytvoria kuklu a môžu zostať v kľudovom stave niekoľko mesiacov, v nepriaznivých podmienkach aj niekoľko rokov. Preto môže celý životný cyklus bĺch trvať od 14 dní do niekoľkých mesiacov. Zámotky sa najčastejšie nachádzajú v dutinách, švíkoch podstielky, drážkach v kontajneroch na prepravu zvierat a pod. V tomto stave sú parazity necitlivé na akékoľvek insekticídy a mrazy. Blchy v dospelosti opúšťajú kuklu len vtedy, keď cítia vibrácie, vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého a teplo – typické vlastnosti hostiteľa. Po opustení kukly vyskočia na prvý živý a teplý predmet, najčastejšie psa alebo mačku.

Prevencia rozmnožovania bĺch si vyžaduje usmrtenie dospelých jedincov v priebehu 24-36 hodín a/alebo podanie prostriedku na znášanie mŕtvych vajíčok. Vysávanie nie je účinné proti larvám, ale môže byť užitočné proti vajíčkam. Dôležité miesta pre blchy sú tie, ktoré navštevuje váš maznáčik.

Veterinárne hľadisko

Blšie uhryznutie spôsobuje u domácich zvierat podráždenie a nepohodlie. Pri silnej invázii môžu parazity viesť k anémii, najmä u mladých alebo chorých a vychudnutých zvierat. Dermatologické symptómy sú obzvlášť zrejmé u zvierat alergických na zložky blších slín.

Blchy sú tiež prenášačmi chorôb, čo sa často prehliada. V prípade psov a mačiek sú zodpovedné za prenos baktérií druhu Bartonella (vrátane baktérií zodpovedných za chorobu zo škrabancov mačiek) a Rickettsia, baktérie spôsobujúce týfus (vrátane chorôb mačiek a ľudí). Blchy historicky zohrávali úlohu pri šírení moru.

Ďalšou vecou, na ktorú sa často zabúda pri liečbe napadnutia blchami, je odčervenie vášho domáceho maznáčika. Blchy sú najmä medzihostiteľom pásomnice psej a sú zodpovedné za jej prenos na definitívneho hostiteľa (pes, mačka, ojedinele aj človek – najmä deti). Prispievajú aj k výskytu pásomnice trpasličej (parazit človeka) a srdcových červov.

Boj proti blchám

Väčšina prostriedkov schválených na použitie vo veterinárnej medicíne je takmer 100% účinná proti dospelým blchám. Dôležitý je čas nástupu účinku činidla od okamihu podania. Zvyčajne je to do 48 hodín.

Čo spôsobuje neúspechy v boji? Najčastejšie ide o nesprávnu aplikáciu prípravku, nesprávnu dávku (príliš malé dávky majú vplyv aj na odolnosť bĺch voči podávaným prípravkom), ale aj poveternostné podmienky, vlhkosť či dokonca interiérový dizajn uprednostňujúci úkryt bĺch lariev.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.