40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Bišon (Bichon bolognais) - najdôležitejšie informácie o plemene - Encyklopédia psov

Bišon žiari v kráľovských salónoch už po stáročia. Sympatie si získal vďaka pokojnému, jemnému temperamentu a priľnavosti k majiteľovi. Prečítajte si, čo ešte vyniká.

Nepochádza z Bologne, hoci práve tu sa toto plemeno vyvinulo a zaútočilo na salóny ako aristokratický spoločenský pes a domáce zviera hodné kráľov a cisárov. Dodnes je obľúbencom tých, ktorí oceňujú jeho bystrý, oddaný pohľad, hebkú srsť a nenápadnú prítomnosť.

Boloňský psík je typický spoločenský pes. Stačia mu krátke prechádzky v tichej štvrti.

História plemena

Bišoni boli privezené na pevninu, do Talianska z Kanárskych ostrovov a Malty. V Bologni ich považovali za aristokratických psov, a preto dostali súbor vlastností ideálneho spoločenského psa - citlivosť, pokoj a šarm. Od začiatku tešila uznaniu vo vyššej spoločnosti a navštevovala salóny v období renesancie. Boli vraj „skutočne kráľovským darom, hodným aj cisára“. A skutočne, aj pre samotnú cisárovnú Katarínu II bol tento psík na prvom mieste, ktorá nadovšetko zbožňovala svojho bieleho chlpatého psíka.

Silueta

Boloňský psík je malý psík, váži v priemere 2,5 - 4 kg a meria okolo 25 - 40 cm. Srsť je vždy biela, dlhá po celom tele, od hlavy po chvost, od hornej línie po labky - kratšia na papuli. Srsť by mala byť nadýchaná, nikdy by nemala ležať hladko, ale mala by tvoriť pramene, nikdy netvoriť strapce.

Lebka je mierne oválna, zužujúca sa v sagitálnom smere a skôr plochá v hornej časti, dlhšia ako papuľa.

Oči sú veľké, široko otvorené, so živým a inteligentným výrazom. Uši vysoko nasadené a visiace.

Mnoho ľudí hľadá farebné psíky. Nie je to možné, pretože model Bolognese je vždy biely, bez akéhokoľvek zafarbenia alebo iných odtieňov srsti. Existuje nové plemeno, ktoré sa nazýva ruský Bolognese alebo Russkaya Tsvetnaya. Psy tohto plemena sa líšia od bolonského plemena iba farbou srsti, ktorá môže byť akákoľvek okrem bielej - môže byť napríklad čierna, hnedá alebo čokoládová. Charakter, silueta a ostatné vlastnosti sú rovnaké ako v prípade bolognese. Štandard ruského farebného bolonského plemena bol spísaný až v roku 1997 a uznaný komisiou Ruskej kynologickej federácie.

Správanie a charakter

Boloňský pes je cenený pre svoju veľkú citlivosť a priľnavosť k majiteľovi. Svojho pána by najradšej nespustil z očí a je ochotný ho nasledovať krok za krokom. Vernosť v kombinácii s vysokou inteligenciou a poslušnosťou z neho robí skutočne výnimočného spoločníka. Boloňský psík je typický gaučový povaľač – zvyčajne nie je veľmi aktívny a nebude vhodným psom pre ľudí, ktorí si cenia aktívny životný štýl. K šťastiu mu stačia krátke, pohodové prechádzky. Na dlhšie cesty skôr v košíku na bicykel.

Boloňské psíky vedia byť štekavé, ale pre ich pokojný temperament im väčšinou nerobí problémy nadmerné štekanie. Tiež nie sú milovníci útekov a dobrodružstiev, nemajú lovecký pud, oveľa lepšie sa cítia po boku majiteľa.

Šteniatko bolonského psíka, ako všetky ostatné psy, však vyžaduje základný výcvik v čistote či poslušnosti – netreba zabúdať, že hoci je to veľmi bystrý a pokojný pes, má sklony k neposlušnosti, ak ho od začiatku nenaučia.

Zdravie, potreby, starostlivosť

Úprava boloňského psíka spočíva hlavne v starostlivosti o jeho srsť. Potrebné sú dve až tri kefky týždenne. Na udržanie krásnej srsti sa odporúča aj pravidelné strihanie strojčekom alebo nožnicami. Dôležitá je aj starostlivosť o očné okolie a jeho pravidelné umývanie, napríklad vankúšikmi na čistenie očí, aby srsť okolo očí zostala svetlá.

Najlepšie je kŕmiť bolonských psov suchým krmivom prispôsobeným ich potrebám, napríklad BRIT Care Dog Sustainable Adult Small Breed Chicken & Insect 7 kg. Je dôležité, aby ste svojho psa neprekrmovali, pretože má tendenciu priberať.

Boloňský psík nie je chorľavý a najčastejšie sú ochorenia osteoartikulárneho systému, napr. luxácia pately a Legg-Calve-Perthesova choroba;

Koľko stojí?

Cena bolognese závisí od pôvodu, veku a pohlavia. V priemere sa pohybuje od 500 – 700 eur. Pri hľadaní bišonov sa oplatí vyberať tie z osvedčených chovateľských staníc, potom budeme mať istotu, že povaha a vzhľad nášho psa bude zodpovedať štandardu plemena. Odporúčame opatrnosť, ak sa v inzeráte objaví slogan „miniatúrny bolonský psík“ – takéto samostatné plemeno neexistuje a príliš nízka hmotnosť či veľkosť môže zdiskreditovať napríklad na výstavách alebo – v horšom prípade – poukazovať na zdravotné problémy.

Boloňský alebo maltský?

Dokonca aj milovníci psov môžu ťažko rozoznať rozdiel medzi týmito dvoma plemenami. Oba psy sú snehobiele, malé a patria do rodiny bišónov. Rozdiel uvidíme pri pohľade na róbu. Tento boloňský psík je nadýchaný, maltský pôsobí mohutnejšie a priľne k telu. Rozdiel je aj v papuli - tá u bolonských je dlhšia a je na nej kratšia srsť.

Povaha a správanie oboch psov sú podobné, sú veľmi naviazané na majiteľa, jemné a citlivé. Môžu existovať jemné rozdiely v činnosti. Maltézsky psík sa považuje za o niečo aktívnejších psov ako boloňský psík, no tieto rozdiely nie sú obrovské – obe plemená stále zostávajú v kategórii gaučových psov a aristokratických spoločenských psov.


Natália Baková