40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Besnota u psov - príznaky, spôsob nákazy a očkovanie

Besnota je považovaná za jednu z najnebezpečnejších neurologických chorôb. Infekcia je takmer vždy smrteľná a choroba sa šíri celkom ľahko, a preto je na Slovensku očkovanie psov proti besnote povinné.

Priebeh besnoty môže mať dve formy: zúrivú, tichú. Tu druhú je oveľa ťažšie rozpoznať. Kedy dať psa zaočkovať proti besnote a aké sú príznaky choroby?

Kvôli vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti psa by sme s ním mali vždy chodiť na vodítku. Aj v lese alebo na čistine hrozí nebezpečenstvo. Na zaistenie voľného pohybu psa je možné použiť vodítka s dlhým dosahom.

Príznaky besnoty u psa

Besnota je choroba, ktorá môže postihnúť prakticky všetky cicavce, aj keď je najbežnejšia u divých zvierat, vrátane líšok a netopierov. Nákaza sa šíri kontaktom slín chorého jedinca s otvorenou ranou alebo sliznicou. Vírus sa zvyčajne množí vo svaloch predtým, než napadne periférne nervy a potom sa rozšíri do mozgu. Samotné ochorenie, aj keď sa najčastejšie jeho prvé príznaky objavia najneskôr do 7 dní po infekcii, niekedy môže zostať ukryté až do cca. 5 mesiacov.

Priebeh besnoty u vášho psa bude závisieť od typu besnoty. Existuje zúrivá, tichá, tiež nazývaná latentná forma. V prípade zúrivej formy sú charakteristické záchvaty zúrivosti a agresívneho správania. Môže im však predchádzať úplne odlišné správanie zvieraťa, napríklad skrývanie sa ľuďmi a vyhýbanie sa im, alebo naopak príliš priateľský postoj psa, ktorý bol doteraz dosť nedôverčivý. Vo fáze záchvatov zúrivosti je tiež nadmerné rozrušenie a tendencia jesť nejedlé veci, napríklad drevo alebo kamene. Pes s besnotou môže tiež bezdôvodne útočiť na prekážky, ktoré stretne alebo štekať. V poslednej fáze dochádza k slintaniu a ťažkostiam s prehĺtaním, ktoré vedú k vzniku peny na pysku zvieraťa, ktorá je charakteristická pre túto chorobu. Zvyčajne sa vyskytuje aj pokles čeľuste a paréza končatiny, niekedy saj trabizmus. Niekedy zvieratá v tejto fáze vydávajú aj chrapľavé zvuky. Je to posledné štádium ochorenia a je smrteľné v dôsledku zlyhania dýchania.

Pri tichej forme ochorenia nasleduje po prvej fáze, ktorá je charakterizovaná zmenou správania a prichádza fáza otupenia. Vynechaná je stredná fáza, ktorej najcharakteristickejším prvkom sú záchvaty zúrivosti.
Šklbanie zubov, neviazaná agresivita a v konečnej fáze aj slintanie a pena z úst sú príznakmi násilnej besnoty.

Vakcína proti besnote - kedy a ako často očkovať psa?

Očkovanie proti besnote je zatiaľ jedinou účinnou formou boja proti tejto chorobe. Šteňatá musia dostať prvú dávku preparátu najneskôr vo štvrtom mesiaci života, hoci je možné zaočkovať už dvojmesačného psa. Vakcinácia sa musí opakovať raz ročne a zakaždým zdokumentovať v očkovacom preukaze. Zápis robí veterinár, takže v prípade pohryznutia cudzím psom je dobré požiadať majiteľa aktuálny očkovací preukaz. Ak zviera nebolo očkované proti besnote je možné, že bude poddané až 15 dňovej karanténe. Uhryznutá osoba dostane sériu preventívnych injekcií.

Je potrebné pripomenúť, že besnota môže byť pre človeka tiež veľmi nebezpečná, a ak sa neprijmú okamžité opatrenia, môže byť smrteľná. Aj keď u nás sú prípady besnoty pomerne zriedkavé a ročne sa zaregistruje iba tucet prípadov, stále sa vyskytuje

Nemalo by sa zabúdať ani na to, že očkovanie proti besnote nemusí nevyhnutne znamenať stopercentnú ochranu pred touto chorobou, aj keď určite výrazne znižuje riziko. Aj zaočkované zvieratá by počas prechádzky mali byť pod dohľadom, najmä keď sa pohybujete v oblastiach, kde sa môžu vyskytovať divé zvieratá. Ak prídete do kontaktu s jedným z nich alebo vás pohryzie domáce zviera, napríklad iný pes, mali by ste okamžite vyhľadať pomoc u veterinára.
Besnota je mimoriadne nebezpečné ochorenie, pred ktorým treba svojho miláčika chrániť. Zvieratá, u ktorých sa vyvinie, sú uspané, pretože sa nenašiel žiadny účinný liek na túto chorobu.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok