40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Bernský salašnícky pes - najdôležitejšie informácie o plemene

Bernský salašnícky pes patrí k veľkým plemenám. Má rád nehu a maznanie. Má slabý lovecký inštinkt. Nie je vhodný na bývanie vo voliére. Mal by mať zabezpečenú voľnosť pohybu po záhrade. Vychádza pomerne dobre s inými psami.

Bernský salašnícky pes prišiel k nám z Českej republiky v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Prvý vrh týchto psov sa u nás narodil v roku 1981.

Kamaráti - salašníci.

Bernský salašnícky pes - história plemena

V klasifikácii bol bernský salašnícky pes zaradený do skupiny II a sekcie III. Pochádza z okolia švajčiarskeho Bernu. Predpokladá sa, že je potomkom tibetských dôg, ktoré prišli spolu s rímskymi légiami. Bernský salašnícky pes sa používal ako ťažný, strážny a pastiersky pes. Dnes sa používajú hlavne ako spoločenské psy, hoci pôsobia aj ako horskí záchranári.

Bernský salašnícky pes - postava

Bernský salašnícky pes je jedným z najväčších plemien. Dospelé sučky sú vysoké 58–66 cm a vážia 40–45 kg, zatiaľ čo psy majú 64–70 cm a 50–60 kg. Bernský salašnícky pes má silnú, tvarovanú, proporcionálnu a harmonickú postavu. Tieto štvornožce majú trojfarebnú srsť, ktorá sa skladá z: základnej čiernej farby, bielych znakov na hlave, krku, hrudníka, labách a chvoste, hnedočervených znakov nad očami, končatinách, lícach a hrudníku. Srsť je dlhá, hladká, vlnitá a lesklá, oči tmavohnedé.

Bernský salašnícky pes - správanie a povaha

Bernský salašnícky pes je čulý, vnímavý, veselý a spoločenský. V mladom veku je živý, ale neskôr sa stáva vyrovnanejším a pokojnejším. Je pevne spojený s majiteľom, ale udržuje si odstup od cudzích ľudí. Je veľmi prítulný, chápavý a trpezlivý, preto je vhodný pre rodiny s deťmi ale vzhľadom na jeho veľkosť by s ním nemali zostať malé deti samé. Je výnimočne inteligentný.

Toto plemeno si vyžaduje veľa pohybu. Na prechádzku je najlepšie nasadiť mu postroj (napr. TRIXIE Postroj Julius-K9 IDC 3/XL: 82–115 cm/50 mm čierny) a pripevniť vodítko pre veľké a ťažké psy (napr. FLEXI Vodítko Giant) alebo FLEXI Vodítko automatické New Classic Neon S lanko 5 m). Vzhľadom na to, že bernskí salašnícki psi majú tendenciu zbierať odpadky, mali by mať na verejných miestach náhubok. Najlepšou voľbou by bol plastový náhubok s dvojitým dnom. Spevnená štruktúra znemožňuje pretiahnuť niečo cez očká.

Bernský salašnícky pes je výnimočne inteligentný pes.

Bernský salašnícky pes - zdravie, starostlivosť, výživa

Priemerná dĺžka života bernského salašníckeho psa je 8 - 10 rokov. Šteňatá sa niekedy narodia so zajačou perou alebo rázštepom podnebia. Dospelí jedinci bojujú s takými chorobami, ako sú: dysplázia bedrového a lakťového kĺbu, degeneratívna myelopatia, torzia žalúdka, progresívna retinálna atrofia, von Willebrandova choroba, epilepsia, steroid-dependentná meningitída, renálna dysplázia, glomerulonefritída, entropium, ektropium. V 40% prípadoch bernský salašnícky pes umiera na rakovinu.

Bernský salašnícky pes je citlivý na vysoké teploty. Vtedy je dobre jeho pelech vybaviť podložkou, ktorá podporuje reguláciu telesnej teploty počas teplých dní. Napríklad z ponuky modelov to sú TRIXIE - TRIXIE chladiaca podložka.

Tieto štvornožce si vyžadujú pravidelné česanie kefou (dvakrát týždenne). Častejšie je to v období pĺznutia. Srsť má tendenciu sa uzliť. Udržať ju v dobrom stave pomôže napr. FURMINATOR Undercoat deShedding hrablo pre dlhosrstých psov - Large a FURMINATOR kefa Dematting Tool pre psov a mačky. Problémy so srsťou si všimnete najmä v okolí uší. Je dobré ju trochu skracovať.

Bernské psy majú veľkú chuť do jedla, ale nesmú sa prekrmovať. Krmivo pre veľké plemená bude dobrou voľbou. Ak sa opatrovateľ rozhodne pripravovať jedlo sám, mal by zvážiť ich doplnenie vápnikovými a vitamínovými prípravkami, ktoré chránia kĺby. Jedlá sa najlepšie podávajú vo vyvýšenej miske.