40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

BARF diéta – treba mačkám podávať surové mäso?

BARF diéta má mnoho priaznivcov aj odporcov. Je to spôsob stravovania založený na veľkom množstve čerstvého mäsa. Správnym prvým krokom tejto diéty je, aby majitelia mačiek starostlivo odhadli dennú potrebu jednotlivých živín ich domáceho miláčika a tak mu zabezpečili to najlepšie pre jeho zdravie.

BARF diéta je čoraz populárnejšia. Inšpiráciou takéhoto spôsobu kŕmenia mačiek bola strava pre psov. Pred tým než sa rozhodnete zaviesť tento typ stravovania by ste mali absolovovať konzultáciu s odborníkom na výživu zvierat a váš veterinár by mal urobiť mačke základné zdravotné testy – morfológiu, biochémiu, krvný obraz… Oplatí sa vykonať aj ultrazvuk brušnej dutiny. Špecialista na základe dôkladného posúdenia stavu vášho miláčika určí jeho stravovacie nároky a možno vám dá pre BARF diétu zelenú!

Tráviaci systém mačiek nie je prispôsobený na trávenie komplexných sacharidov, ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú v hotových potravinách.

BARF diéta – čo to znamená?

BARF je skratka z anglického názvu “Bones And Raw Food”, čo sa do slovenčiny prekladá ako „biologicky vhodná surová strava“. Mačky sú od prírody mäsožravce, preto by sa ich strava mala čo najviac podobať mačkovitým šelmám vo voľnej prírode. Podporovatelia BARF diéty tvrdia, že pokiaľ ide o metabolizmus, domáca mačka sa nelíši od svojich divokých príbuzných, ktorý po ulovení zjedia svoju korisť celú. Zdôrazňujú, že tráviaci systém mačiek nie je prispôsobený na trávenie komplexných sacharidov, ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú v hotových potravinách. Ich podávanie môže viesť k zdravotným problémom. Preto je jedálniček v BARF-u založený na mäse, ktoré neprešlo žiadnou tepelnou úpravou. Za tvorcu diéty sa považuje doktor Ian Billinghurst – austrálsky veterinár.

BARF diéta – aké živiny ponúka?

Podľa niektorých špecialistov je najlepšie krmivo pre mačku zložené z: 50-60 % bielkovín, 20-30 % tukov a 3-8 % sacharidov. Zástancovia BARF veria, že ideálna zmes týchto živín sa nachádza v jednom z najobľúbenejších koristí mačky - v priemernej MYŠY. Napriek tomu by mal byť jedálny lístok prispôsobený všetkým potrebám zvieraťa. Stravovací plán pre mačky vyžaduje, aby jej majiteľ vypočítal potreby živín prisbôsobené práve jej organizmu. Mal by brať do úvahy faktory ako jej: vek, hmotnosť, pohlavie, rasu, zdravie, aktivitu a prekonané choroby. Môže mu pri tom pomôcť “Kalkulačka BARF”. Využitie tohto spôsobu kŕmenia je však vždy najlepšie konzultovať s odborníkom s potrebnými znalosťami, napríklad s odborníkom na výživu zvierat alebo s veterinárom.

Preto by ste pri rozhodovaní o tomto spôsobe kŕmenia mali mačke poskytnúť len mäso z overených zdrojov, čerstvé a schválené na ľudskú spotrebu.

BARF diéta – aké mäso bude pre mačku najlepšie?

Niektorí majitelia mačiek sa BARF diéty obávajú kvôli možným parazitom alebo baktériám v už spomínanom surovom mäse. Preto by ste pri rozhodovaní o tomto spôsobe kŕmenia mali mačke poskytnúť len mäso z overených zdrojov, čerstvé a schválené na ľudskú spotrebu. V jedálnom lístku by mali byť okrem mäsa aj vnútornosti ako: srdce, pľúca, pečeň, žalúdok, obličky, mozoček (cca 10-15 % z celkového množstva). K tomu je dobré zaviesť do jedálnička aj zdroj tuku, vápnika a fosforu, ktorý možno doplniť mletým kuracím mäsom alebo vaječnými škrupinami. Mačky môžu byť kŕmené aj surovými rybami (bez tiaminázy), prepeličími a kuracími vajíčkami, riasami, rybím olejom, pivovarskými kvasnicami a taurínom. Súčasťou BARF diéty je aj časť zeleniny a ovocia, ktoré by však nemali tvoriť viac ako 5 % jedálneho lístka. Celková diéta by nemala obsahovať vysoko spracované produkty, umelé konzervačné látky a farbivá.

Aké výhody BARF diéty pozorujú jej priaznivci?

Podľa zástancov BARF diéty je konzumácia surového mäsa spojená s mnohými zdravotnými benefitmi, no zdôrazňujú, že pri nesprávnom dávkovaní môže byť škodlivá. Zmierňuje alergie a zápaly, zlepšuje celkovú pohodu zvierťa a vzhľad srsti. Dodáva energiu, bojuje s nadmerným vypadávaním srsti a zubným kameňom. Podporuje liečbu cukrovky a porúch močenia. Zvyšuje imunitu mačky a pomáha jej udržiavať štíhlu líniu.

Zle vypočítané a nesprávne prispôsobené dávky krmiva však môžu rýchlo zhoršiť zdravie vašej mačky a negatívne ovplyvniť jej krvný obraz. Malo by sa pamätať na to, že BARF diéta sa vyberá a vytvára pre každú mačku individuálne, pričom sa okrem iného berú do úvahy výsledky krvných testov, zdravotný stav, kondícia, vek a hmotnosť mačky. Nemôžete dať svojej mačke jedalníček vytvorený pre iného chlpáčika!

BARF diéta je založená na presnom dopĺňaní jedálnička. Kŕmenie iba mäsom alebo v horšom prípade iba kosťami nemá s BARF diétou nič spoločné a prispieva k vzniku mnohých nežiadaných chorôb mačiek.

BARF diéta sa vyberá a vytvára pre každú mačku individuálne, pričom sa berie ohľad na výsledky krvných testov, zdravotný stav, kondíciu, vek a hmotnosť mačky. Nemôžete dať svojej mačke BARF jedalníček vytvorený pre iného jedinca.

BARF diéta – ako na ňu?

Majitelia mačiek, ktorí sa rozhodnú nasadiť svojmu miláčikovi BARF diétu, by ju mali zavádzať postupne. Dočasné gastrointestinálne problémy sa môžu vyskytnúť u jedincov, ktorý je príliš rýchlo prevedený na nový spôsob stravovania. Na začiatku by ste mali začať tým, že zmiešate bezobilné krmivo pre mačky s vysokým obsahom mäsa s doteraz používaným krmivom pre mačky, pričom nezabúdajte na postupné zvyšovanie podielu nového krmiva. Keď sa v priebehu dní úplne vylúči granule pre mačky, zavedú sa 2-3 porcie mokrého krmiva pre mačky a zavedie sa mäso. Množstvo mäsa by sa malo postupne zvyšovať. Ďalším krokom je zaviesť surové mäso a nahradiť ním všetky krmivá.

Šimon Wisch

Pozri aj: Príčiny porúch príjmu potravy u mačiek. Čo robiť, keď mačka odmieta jesť?