40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Babezióza - najnebezpečnejšie ochorenie zvierat prenášané kliešťami

Majitelia domácich zvierat zvyčajne vedia, aká dôležitá je profylaxia v prípade napadnutia kliešťami. Neexistuje však metóda, ktorá by nášho miláčika ochránila na 100%. Čo hrozí nášmu psovi, ak si ho za hostiteľa vyberie kliešť? Väčšina ľudí považuje lymskú boreliózu za primárne ochorenie prenášané kliešťami, no v prípade psov sa najčastejšie diagnostikuje úplne iná jednotka nazývaná babezióza. Ochorenie v tomto prípade spôsobuje prvok nazývaný Babesia canis, ktorý sa dostáva do krvi so slinami kliešťa. Jeho cieľom sú červené krvinky, v ktorých sa množí, čím spôsobuje ich rozpad.

Aké sú príznaky babeziózy?

Čomu treba venovať osobitnú pozornosť v správaní psa, aby nezmeškal prvé príznaky ochorenia? Každý pozná svojho miláčika najlepšie, vďaka čomu dokážeme zachytiť aj tie najmenšie zmeny v jeho správaní. Nezabúdajme, že bez ohľadu na typ ochorenia, s ktorým náš pes zápasí, najdôležitejšia je rýchla reakcia a veterinárna konzultácia. Prvé príznaky babeziózy nie sú veľmi špecifické. Môžeme pozorovať slabosť, nechutenstvo a pozornejší majitelia si všímajú bledé alebo žlté sliznice. Ochorenie je väčšinou sprevádzané vysokou teplotou presahujúcou 40oC, čím sa aj náš miláčik dostáva do stavu depresie a apatie. Občas môžeme zaznamenať aj zmenu farby moču na oveľa tmavšiu, no tento príznak nie je vždy prítomný. Pri ťažších formách ochorenia možno pozorovať aj zvracanie a príznaky dýchavičnosti. V priemere sa choroba rozvinie 6-9 dní po nakŕmení infikovaného kliešťa, niekedy však trvá mesiace, kým sa rozvinie, čo sťažuje spojenie týchto dvoch skutočností a prvé príznaky sa v porovnaní s inými infekčnými chorobami príliš nelíšia. Pri diagnostike základného ochorenia sú nevyhnutné krvné testy, ako je kompletný krvný obraz a krvný náter, ktoré indikujú priebeh infekcie a potvrdia rozpad erytrocytov, ako aj jej účinok, teda anémiu. V červených krvinkách možno pozorovať charakteristické útvary, ktoré poukazujú na prítomnosť prvokov. Biochemický krvný test navyše preverí mieru vplyvu ochorenia na vnútorné orgány, pretože babezióza môže viesť k poškodeniu pečene a obličiek, čo má za následok ich zlyhanie. Práve progresívne poškodzovanie týchto životne dôležitých zložiek vedie po čase k smrti zvieraťa, ak sa nelieči.


Kríženec na tráve. Psy prechádzky v lese, čistinách, lúkach sú obzvlášť citlivé na uhryznutie kliešťom.

Ako liečiť babeziózu?

Je kľúčové rýchlo diagnostikovať ochorenie, čo umožňuje obmedziť negatívne účinky na tieto vnútorné orgány. Na kontrolu parazita sa používajú antiprotozoiká, ale rovnako dôležitá je stabilizácia celkového stavu pacienta tekutinovou terapiou, podporou pečene a obličiek a vo vážnejších prípadoch aj transfúziou krvi, bez ktorej niektorí psi nemusia prežiť. Typicky sa antibiotikum podáva aj ako ochrana pred sekundárnymi infekciami, ktoré môžu predstavovať reálne nebezpečenstvo pre oslabený organizmus. Liečbu niekedy neuľahčí samotný imunitný systém pacienta. V dôsledku množenia parazitov v červených krvinkách telo, ktoré sa chce brániť, ich začne samo napádať, čím prispieva k ich neustálemu rozkladu a dlhotrvajúcej hemolytickej anémii. V takýchto prípadoch je potrebné podávať lieky, ktoré potláčajú imunitný systém. Najdlhším prvkom liečby sa zvyčajne ukáže podpora a regenerácia vnútorných orgánov, ktoré sa stávajú obeťou skazy, ktorú dokáže Babesia canis narobiť v tele nášho miláčika.

Ako chrániť vášho domáceho maznáčika pred babeziózou?

Babezióza je ďalšou chorobou, pri ktorej je prevencia taká dôležitá. Spočíva predovšetkým v tom, aby sa kliešť nepriživil na našich miláčikoch. Jar už nadobro začala a v mojej praxi je každým dňom viac a viac psíkov, ktorí potrebujú vytiahnuť čo i len niekoľko až tucet kliešťov súčasne. Je potrebné chrániť psa insekticídmi, aby sa znížilo riziko ochorenia. Na trhu je dostupných množstvo prípravkov v rôznych formách, ako sú kvapky na aplikáciu na kožu, perorálne tablety alebo obojky. V prípade potreby je možné po konzultácii s veterinárnym lekárom niektoré z nich kombinovať, aby sa zvýšila bezpečnosť našich miláčikov. Treba však pamätať na to, že žiadne opatrenia nie sú 100% bezpečné, preto sa oplatí po každej prechádzke psovi dôkladne skontrolovať srsť a kožu. Takéto opatrenia sú potrebné nielen na jar a na jeseň, keď je počet kŕmených kliešťov najväčší. Nie raz som tieto nesympatické pavúkovce vytiahol od svojich pacientov, dokonca aj v decembri alebo v januári, pretože zimy sú v posledných rokoch dosť mierne. Prevencia a naša rýchla reakcia na prvé príznaky ochorenia sú kľúčom k bezpečnosti našich štvornohých zverencov.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Dorota Joskovjaková

Babesióza je pro psy nejnebezpečnějším onemocněním přenášeným klíšťaty.