40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Analgetiká pre psov a mačky - môžeme dať niečo sami?

Prirodzenou reakciou, keď vidíme, že náš pes trpí, niečo ho bolí, je túžba pomôcť mu. Ľuďom často napadne dať svojmu psovi liek, ktorý sami nasadili a pomohol im. Nič viac zlého!

Základným pravidlom je, že v žiadnom prípade nedávajte psovi (ani iným zvieratám) lieky určené pre ľudí! Tým zvieratku nepomôžeme, ale môžeme mu len ublížiť. A veľmi vážne! prečo je to tak?

So zvieratami by sa nemalo zaobchádzať ako s „trochu menšími ľuďmi“. Sú to samostatné druhy s iným metabolizmom ako ľudia. Rozdielne reagujú na lieky, ale aj na rôzne látky obsiahnuté v potravinách. Niečo, čo je pre nás neškodné a prináša úľavu, môže byť pre zviera dokonca smrteľné. Účinné látky používané v liekoch proti bolesti pre ľudí môžu zvieraťu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako sú bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie, hnačka, krvácanie z tráviaceho traktu, alergické reakcie, poškodenie vnútorných orgánov. Ich použitie môže dokonca viesť ku kóme a smrti zvieraťa. A o tom to nie je, keď chceme pomôcť domácemu miláčikovi. Čo mám robiť?

Pes leží na labkách a smutne pozerá hore. Pes, ktorý má bolesti, nie je sám sebou, môže prejavovať apatické alebo agresívne správanie.

Príznaky bolesti u psov

Stojí za to zdôrazniť, ako rozpoznať bolesť a utrpenie u zvieraťa. Veľa závisí od zdroja bolesti – ak psíka bolí zub, bude mať ťažkosti s jedením, môže odmietať jesť, vypľúvať sústa, sliniť. Bolesť ucha spôsobí trasenie hlavy, nakláňanie hlavy na jednu stranu, škrabanie v oblasti ucha a silnú reakciu na pokusy o prezeranie alebo čistenie. V prípade poranení končatín bude krívanie bežným príznakom bolesti. Bolesť brucha sa prejavuje ohýbaním chrbta, ležaním, nechutenstvom, apatiou. Niektorí psi môžu byť v dôsledku utrpenia rozrušení a agresívni, iní smutní, vyhýbajúc sa kontaktu. Pozorný strážca si rýchlo všimne, že sa správanie psa zmenilo. Mali by ste sa na to pozrieť a pokúsiť sa pozorovať, čo je zdrojom bolesti a nepohodlia a čo najskôr vziať svojho psa k veterinárovi. V kancelárii by ste mali opísať správanie psa, odkedy sa zmenilo. Je potrebné spomenúť všetky rušivé príznaky. Lekár má v ordinácii opatrenia použiteľné u daného zvieraťa. Dôležitý je tu nielen účel lieku pre daný druh, ale aj jeho prispôsobenie konkrétnemu pacientovi. K pacientovi bez chronických ochorení sa pristupuje inak ako k pacientovi, ktorý ich má. Lieky sa môžu vzájomne ovplyvňovať, a preto je na lekárovi, aby posúdil, ktorý analgetický prípravok možno psovi, ktorý súčasne užíva iné lieky, podať. V závislosti od príčiny vašej bolesti a utrpenia váš lekár rozhodne, ktorý liek máte užívať a ako dlho.

Čo robiť, ak cíti váš pes alebo mačka bolesť?

Zodpovedný ochranca zvierat vždy zareaguje, keď je zverencovi ublížené. Bohužiaľ, každý pes môže trpieť chorobou, ktorá spôsobuje bolesť. Vtedy by ste nemali siahať po liekoch určených pre ľudí, v lekárni by ste nemali žiadať liek pre psa. Čo najskôr musíte vziať svojho domáceho maznáčika k veterinárovi. Aj v núdzových situáciách, ku ktorým môže dôjsť v povestnej hlbokej noci alebo v deň pracovného voľna – sú zariadenia otvorené aj v noci alebo cez sviatky. Byť na takúto eventualitu pripravený a nehľadať nervózne adresu a telefónne číslo – takéto údaje sa oplatí nájsť vopred a zavesiť na viditeľné miesto. Vďaka tomu ušetríme veľa času a nervov v núdzi.


Smutný mops v tmavej miestnosti. Mops je dosť choré plemeno psa, často môže pociťovať nepohodlie, najmä z tráviaceho systému.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Marta Mišáková