40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Agresívny pes - odkiaľ sa berie nežiaduce správanie a ako s ním zaobchádzať?

Agresia u psov sa najčastejšie spája s pocitom nebezpečenstva a nedostatkom dobrých vzťahov s pánom. Existujú tiež plemená, ktoré sú obzvlášť náchylné na agresívne správanie v dôsledku genetických vlastností.
Agresívny pes je nielen nepríjemným spoločníkom, ale v niektorých situáciách aj skutočnou hrozbou. Na nežiadúcom správaní Vášho domáceho maznáčika môžete pracovať s pomocou odborníka na správanie psov. Predovšetkým by však u psa nemalo byť dovolené vyvíjať agresivitu.


Aké môžu byť príčiny agresívneho správania u psov?

Najdôležitejšou príčinou agresívneho alebo nepríjemného správania psov je nesprávne nastavený vzťah medzi pánom a zvieraťom. Ak je vzťah založený na nadvláde, využití fyzickej prevahy alebo dokonca násilia zo strany človeka, pes bude v každodenných situáciách reagovať podľa základného, inštinktívneho princípu: bojuj alebo utekaj. V prvom prípade sa pokúsi vystrašiť súpera (t.j. človeka) vrčaním, štekaním, zježením srsti na chrbte, odhalením zubov, kedykoľvek sa ocitne v situáciách, ktoré vníma ako hrozbu. Ak sa udalosti ako krik, trhanie za vodítko alebo bitie často opakujú, pes môže agresívne reagovať na samotnú prítomnosť človeka. Pretože zviera nemá dôveru v svojich majiteľov, stráca ju aj u ďalších ľudí. Aby pes nebol agresívny, je potrebné mu poskytnúť pocit bezpečia, vychovávať ho odmenou za dobré správanie, a nie prísnymi trestami. Správne zaobchádzanie so zvieraťom v ranom veku je tiež veľmi dôležité. Efektívna socializácia a zvykanie si na rôzne druhy podnetov umožňuje mladému psovi u niektorých jedincov prekonať vrodený alebo environmentálne ovplyvnený strach, ktorý môže vyústiť do agresívneho správania.


Aké psy sú najagresívnejšie?

Najagresívnejšími psami sú psy, ktoré boli odchované v atmosfére násilia a nadvlády. Niektoré zvieratá však majú vrodenú tendenciu k násilnému správaniu, pretože v chovateľskej stanici daného plemena boli po mnoho rokov vyberaní tí jedinci, ktorí sa vyznačovali vysokou agresivitou alebo veľkou silou. Tieto vlastnosti boli uprednostňované, pretože psy mali chrániť ľudí a ich domovy pred útokmi alebo stáda hospodárskych zvierat pred predátormi. Pri výbere jedného z takýchto plemien si musí majiteľ odpovedať na otázku, či má dostatok skúseností s prácou so zvieratami a či mu schopnosti umožnia zviera správne vychovať tak, aby sa jeho vrodené sklony nezmenili na agresiu. Zároveň nemožno hádzať všetky plemená do jedného vreca - správne vychovaný pes obranného plemena môže byť oddaným priateľom celej rodiny.


Pes by mal byť vychovávaný metódou pozitívneho prístupu. Akýkoľvek prejav agresie zo strany človeka problémy psa zhorší.


Agresívny pes z útulku

Pes z útulku môže niekedy prejavovať agresiu. Keď si takéto zviera zoberiete domov, mali by ste ho pozorne sledovať a venovať pozornosť situáciám, ktoré u neho vyvolávajú nepriaznivé správanie - môžu súvisieť s predchádzajúcimi, traumatizujúcimi zážitkami. Inštinktívna reakcia je potom veľmi silná. V takýchto situáciách by ste mali byť spočiatku pri kontakte Vášho domáceho miláčika s deťmi opatrní, aby ste ich neohrozili. Nemali by ste sa však vzdať možnosti adopcie psov z útulku zo strachu z takýchto situácií. Adoptovaný psík sa stáva najvernejším spoločníkom, pokiaľ nový domov napĺňa všetky jeho potreby. V atmosfére lásky a bezpečia sa dokáže zbaviť agresívneho správania.


Agresívny pes u veterinára alebo kaderníka

Keď vezmete agresívneho psa k veterinárovi alebo kaderníkovi, nesmiete zabúdať na bezpečnostné pravidlá:

· ak to rozsah plánovaného zákroku nevylučuje, malo by sa zviera nakŕmiť skôr - v prípade kaderníka sa odporúča, aby posledné jedlo psa bolo asi 2 - 3 hodiny pred návštevou (zníži sa tak riziko zvracania alebo defekácie v salóne), v prípade zákrokov v narkóze alebo pri anestézii u veterinárneho lekára by pes nemal jesť 7-10 hodín pred zákrokom;

· psa držte na vodítku a ak je to potrebné, nasaďte mu náhubok;

· vezmite si obľúbenú hračku Vášho domáceho maznáčika, aby ste odpútali jeho pozornosť od rušivého prostredia, a majte so sebou aj maškrty, aby ste zviera odmenili za dobré správanie;

· návštevu u lekára by ste si mali dohodnúť vopred, aby ste sa netlačili v čakárni a nevystavovali psa do kontaktu s cudzími psami.Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok