40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Amstaff (americký stafordšírsky teriér) - povaha, zdravie, doplnky (encyklopédia plemien)

Plemeno, ktoré rozdelilo milovníkov psov, a je vnímané ako kontroverzné už celé storočia. V súčasnosti je u nás na vrchole najobľúbenejších a najčastejšie kupovaných plemien. Čo stojí za fenoménom Amstaffa? Mal by byť americký stafordšírsky teriér zaradený do zoznamu nebezpečných plemien alebo naopak - mal by byť považovaný za dokonalú opatrovateľku pre deti, ako je to vo Veľkej Británii?

Amstaff - popis plemena

V osemnástom storočí v Anglicku bola móda na psie zápasy. Z tohto dôvodu vznikli špeciálne chovateľské stanice buldogov, ktoré sú zvyčajne zamerané na bojové psy - svalnaté a odolné. Boli robené pokusy na dosiahnutie väčšej obratnosti ich krížením s obratnejšími teriérmi. V druhej polovici devätnásteho storočia sa začala emigračná vlna z Anglicka do Ameriky a predkovia amerických stafordšírskych teriérov sa s ňou dostali na ďalšie kontinenty.

Psy tohto plemena si získali srdcia miestnych obyvateľov. Vytvorili sa dve skupiny milovníkov - menšie jedince využívané na chytanie potkanov a veľké a silne stavané bojové psy. Menší lovci potkanov boli počiatkom nového plemena - bostonský teriér, zatiaľ čo bojovým sa všeobecne hovorilo pitbulteriér.

Postupom času sa znižoval počet ľudí, ktorí boli ochotní sledovať psie zápasy, a tak predkovia amstaffov čoraz častejšie končili na výstavách a tiež ako sprievodné psy. V rámci plemena teda došlo k ďalšiemu prelomu a FCI zaregistrovala samostatnú kastu - americký stafordšírsky teriér.


Amstaffove ústa.

Postava Amstaffa

Americký stafordšírsky teriér je pes s veľmi silnou a svalnatou stavbou tela. Postava Amstaffa je obdĺžniková, mierne pretiahnutá, s mierne sklonenou zadnou časťou a nízko nasadeným chvostom. Hrudník je hlboký a široký. Končatiny silné, viditeľne osvalené, pomerne krátke, ale rovné. Jeho hlava je charakteristická tým, že je - široká, má viditeľný stop a dolnú čeľusť a viditeľne zaznačenou sánkou, ktorá je nasadená na hrubom krku. Široko nasadené oči sú hlboko posadené, čierne.

Amstaff musí mať čierny ňufák, iné farby alebo zmeny farby diskvalifikujú psa.

Sučka Amstaffa je o niečo menšia než samec. Jej výška v kohútiku by mala byť v rozmedzí 43 a 46 cm, samec môže byť vysoký až 48 cm. Hmotnosť amstaffa by nemala presiahnuť 40 kg.

Medzinárodný Kennel Club (FCI) akceptuje prakticky všetky farby tohto plemena - jednofarebné, viacfarebné, bodkované alebo pruhované. V súčasnosti sú najžiadanejšie modré amstaffy, tzv. blue. Najmenej cenené sú naopak biele, žltohnedé, hnedé, ako aj čierne alebo sivé a hnedé amstaffy.


Pruhovaný Amstaff je jednou z farebných variet tohto plemena. Najžiadanejší je v súčasnosti modrý amstaff, tzv Modrá.

Starostlivosť

Srsť Amstaffa sa skladá iba z vrchnej srsti. Je krátka, drsná a špicatá. Celok vytvára súvislú, kompaktnú, ale hladkú a lesklú štruktúru. Avšak v období silného pĺznutia je ťažké túto srsť odstrániť z materiálov - prikrývok, odevov, čalúnenia, kobercov. Z tohto dôvodu sa odporúča česať psa raz týždenne. Na zachytenie odumretej srsti a dodanie srsti lesku môžete použiť plochú kefu s veľmi hustými štetinami alebo kefu s prírodnými štetinami. Je tiež dobré použiť gumovú kefu alebo rukavicu. Počas teplých dní môžete svojho psa jednoducho utrieť vlhkou handričkou.

Psy Amstaff nevyžadujú veľa času pokiaľ ide o ich starostlivosť. Ich srsť sa nezašpiní len tak ľahko a nemajú tendenciu v nej zhromažďovať nečistoty alebo prach. Kúpeľ je možné vykonávať dokonca každých pár mesiacov, v závislosti od potreby. Nezabudnite však na pravidelné zastrihávanie pazúrov.

Títo americkí teriéry, kvôli nedostatku podsady, patria medzi psy, ktoré v zime mrznú. Najmä v zime alebo v iných chladných obdobiach si tieto psy neporadia. Vtedy je dobré zakúpiť overal.

Oblečenie pre Amstaffa by malo dobre priliehať, aby neobmedzovalo pohyby tohto energického psa. Je dobré naučiť svoje šteňa Amstaff na svetre a bundy pre psov.


Amstaffovia sú veľmi energickí a oddaní psi. Ich ašpirácie by mali byť dobre nasmerované a mali by sa im venovať veľa aktivity.

Zdravie amerického stafordšírskeho teriéra

Amstaffy sa považujú za relatívne zdravé plemeno psov, ktoré sa až do konca teší dobrej kondícii. Sú to silné a svalnaté psy.

Je veľmi dôležité zvoliť správnu a dobrú chovateľskú stanicu a pred nákupom skontrolovať aktuálne vyšetrenie a líniu chovu. Nesprávne vykonaná reprodukcia a nesprávny výber psov môže zvýšiť možnosť chorôb kĺbového a obehového aparátu, najnebezpečnejšie sú však problémy so správaním - psychické.

V niektorých líniách je možná maloklúzia, sklon k prolapsu kolenného kĺbu alebo dysplázia bedrového kĺbu, ako aj srdcové zlyhanie. Biely Amstaff môže mať dedičnú predispozíciu k hluchote.

Správna strava psa a zabezpečenie poriadnej dávky pohybu je veľmi dôležité. Tieto teriéry majú obrovskú chuť do jedla, čo môže spôsobiť nadváhu.

Krmivo Amstaffa by malo obsahovať veľa živočíšnych bielkovín, ktoré pomáhajú regenerovať svaly týchto atletických psov a posilňovať ich kĺby.

Môžete si vybrať buď suché alebo mokré krmivo. Dobrým doplnkom stravy amerického teriéra je mäso a mäsové kosti. Psy tohto plemena milujú BARF alebo celé kúsky tiel zvierat. Silné čeľuste týchto psov im umožňujú rýchlo a efektívne zvládnuť surovú stravu. Amstaffy žijú cca. 10 - 12 rokov.

Cena amstaffa, ktorý nie je určený na ďalší chov, sa pohybuje okolo 650 EUR. Nižšie ceny môžu naznačovať, že pes nemá rodokmeň alebo nekompetentnosť chovateľskej stanice.

Povaha Amstaffa

Americký stafordšírsky teriér je spolupracujúci pes, ktorý sa spolieha na svojho psovoda. Svojím spôsobom ide o pozostatok po ich výcviku v boji so psami, kde sa mohli spoliehať iba na seba a svojho pána. Vďaka tejto vlastnosti je Amstafs ľahko trénovateľný, zvedavý a veľmi šikovný, ale aj citlivý. Nemôžu byť na nich používané fyzické tresty, krik alebo averzné správanie. Rýchlo by sa prerušilo puto medzi pánom a psom a viedlo by to k frustrácii, dezorientácii psa prejavujúcej sa agresiou a dokonca k útoku amstaffa.

Majte na pamäti, že tieto americké teriéry sú veľmi energické psy, ktoré si vyžadujú veľa aktivít v exteriéri. Veľké množstvo energie Amstaffa by malo byť nasmerované správnym smerom, inak sa pes sám zamestná, najčastejšie je to spojené s ničivými impulzmi.

Amstaffy sú veľmi dobré v psích športoch, budú skvelými spoločníkmi na bicyklovanie alebo behanie.

Vzťah medzi amstaffom a deťmi do značnej miery závisí od toho, ako je pes vychovávaný a ako sa chová. Dnes je toto plemeno psov chované ako pes na obranu rodiny, mali by ste však pamätať na jeho pôvod v skupine bojových psov a pomerne nízky prah tolerancie. Preto sa neodporúča nechať psa samotného s dieťaťom, vždy by mali zostať alebo sa hrať v prítomnosti dospelého.

Americký stafordšírsky teriér môže mať tiež problémy so spolunažívaním a zdieľaním priestoru s inými psami, predovšetkým však s inými druhmi. Amstaff môže napadnúť menšie jedince.

Povaha Amstaffa je niekedy tak špecifiká, že vám okamžite pre neho napadne vhodné meno alebo prezývka. Ak vás však zaujíma, ako pomenovať svojho amstaffa, predstavujeme zoznam mien psov a radíme, čomu je dobré venovať pozornosť pri výbere najlepšieho mena pre psa.

Aj malý amstaff potrebuje disciplínu a odhodlanie pri výchove. Americký stafordšír ľahko zneužije nepozornosť opatrovateľa.

Ako vychovať Amstaffa?

Výcvik psa Amstaff by sa mal začať od jeho najmladších rokov. Nemožno zabudnúť na minulosť a povahu psov tohto plemena. Vyžadujú pravidelné školenie, ale predovšetkým zodpovedného, pevného a dôsledného ošetrovateľa.

Amstaffy sa neodporúčajú neskúseným chovateľom, ktorí sa so psami a ich výchovou ešte len zoznamujú. Americký teriér je veľmi šikovný pes, schopný používať a pamätať si aj tie najmenšie medzery v pozornosti majiteľa. Dobrým nápadom pre šteniatka amerického stafordšírskeho teriéra je psia škôlka, ktorá umožní socializáciu psov, ale aj vysvetlenie správania Amstaffov opatrovateľom. Zle vedený pes môže byť frustrovaný, čoho následkom bude zvýšená agresivita.

V prípade šteniat Amstaffa, ale aj dospelých, môže byť užitočný výcvik v smere k psej búde. Najmä na začiatku môže nevyčerpateľná energia psa zničiť všetky veci a domácnosť. Kennelová klietka umožňuje psovi upokojiť sa, je pre neho akýmsi útočiskom. Psia klietka pre neho samozrejme nemôže byť trestom ani pascou. Správne školenie po aktivite a námahe amstaffa zaručí, že klietku bude vnímať ako pelech. Do vnútra klietky by ste mali vložiť mäkký, veľký vankúš alebo prikrývku, ktorá postelí vnútro.

Hračky Amstaff musia byť veľmi odolné. Sila čeľustí Amstaffu je veľmi veľká.

Doplnky pre amstaffa

Majiteľ tohto plemena psov musí mať na sklade niekoľko základných vecí, aby bol pripravený na každú situáciu. Hračky Amstaffa by mali byť pevné a odolné, kvalitne vyrobené, aby ich silné čeľuste tohto psa neroztrhali za hodinu. Nevyhnutné sú bezpečné hračky. Dobre sa osvedčia aportovacie alebo na hádzanie, frisbee, loptičky, disky a Congas. Vypchané plyšáky často nevydržia silu zovretia čeľuste.

Pre psa tohto plemena sa neodporúča používať obojok, ale nasadiť mu postroj Amstaff. Nemal by však tlačiť na kľúčne kosti psa, čo by mohlo viesť k chybám v držaní tela. Navyše nosenie obojku s takou vysokou energiou a silou u týchto psov môže viesť k zraneniu krku a prvých stavcov chrbtice.

Vodítko by malo byť silné a odolné, odporúča sa použiť šnúrkové alebo s pružinou alebo gumou vo vnútri.

Je dobré tiež vybrať správny náhubok pre amstaffa. Najlepšie bude fyziologické, pri ktorom bude pes môcť voľne dýchať a piť vodu.


Zaujímavosti:

  • Najznámejším Amstaffom na svete je seržant Stubby, ktorý žil asi 10 rokov. Patril k 102. pešiemu pluku Spojených štátov a počas prvej svetovej vojny sa zúčastnil 17 bitiek
  • Jedným z hlavných hercov série "The Urchin Clan" je Amstaff Petey
  • Vo Veľkej Británii je toto plemeno psov veľmi populárne, považuje sa za najlepších priateľov detí a nazýva sa „pestúnka“.
  • V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku alebo Holandsku, boli zavedené obmedzenia týkajúce sa držania psov Amstaff
  • V roku 1880 bola v USA založená plemenná kniha bojových psov a boli vytvorené pravidlá boja
  • V Anglicku boli psie zápasy zakázané od roku 1835, zatiaľ čo v Amerike to bolo až v roku 1900
  • Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok