40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako vybrať správny náhubok pre psa?

S príchodom leta a teplého počasia vyrážame na výlety s našimi chlpáčmi. Nesmieme v návale dobrej nálady ale zabúdať na ich zdravie. Psy sa nedokážu potiť tak ako my. Ochladzujú sa predovšetkým vyparovaním vody z jazyka. Všetci poznáme tie ich vysmiate papule s jazykom až na zem. Je veľmi dôležité, aby im nič v ochladzovaní nebránilo. Jednou takou vecou ale bohužiaľ často býva zle zvolený náhubok.

Správny náhubok by mal dobre sedieť a vetrať. Pes by mal v náhubku pohodlne otvoriť naplno papuľu! Na trhu je veľké množstvo rôznych typov náhubkov. Rozlišujeme ale dva hlavné: normálne a fixačné.

Fixačný náhubok by mal byť využívaný len v najväčšej nutnosti, napríklad u veterinára pri ošetrení. Ako už názov napovedá, tieto náhubky tlamu fixujú tak, aby ju pes nemohol otvoriť (a uhryznúť).

Pokiaľ má pes v horúcich dňoch fixačný náhubok na sebe dlhšiu dobu, nemôže sa dostatočne ochladzovať a rýchlo môže dôjsť k prehriatiu psa.

Neodporúča sa používať fixačné náhubky pre bežné použitie.

Prehriatie

Prvými signálmi prehriatia u psa je zrýchlené dýchanie, pri ktorom sa odchyľujú kútiky papule, sčervenanie sliznice, husté až penové sliny a nervózne, dezorientované až apatické správanie. Ak necháme prehriatiu dôjsť ešte ďalej, tepová frekvencie psa sa zvýši, dôjde ku kolapsu a pes upadne do bezvedomia. Väčšina prípadov potom už končí smrťou.

Ak máme u psa podozrenie na prehriatie, mali by sme okamžite konať. Zložiť mu náhubok, presunúť sa do tieňa a chladu, dať psovi vlažnú vodu - nesmie byť ľadová, to by mu mohlo privodiť teplotný šok - a dovoliť mu piť iba po troškách, postupne a pomaly hydratovať. Opatrne začať ochladzovať najskôr vlažnou vodou labky a potom zvyšok tela. Zase musíme dbať na to, aby psovi neprivodil šok príliš studená voda. Nikdy neochladzujte psa ponorením celého tela do vody. Ideálne je zabaliť labky do mokrého uteráka. Ak sa stav psíka nelepší, okamžite vyhľadať pomoc veterinára.

K tomu Vám môže poslúžiť aplikácie GetVet, v ktorej je databáza slovenských veterinárnych ordinácií s kontaktmi.

Náhubok na bežné nosenie by mal byť:

  • dostatočne veľký pre otvorenie celej tlamy
  • sedieť po stranách ňufáku a hlavy psa
  • nedrať ani na ňufáku, ani za ušami
  • dostatočne vetrať


Ak chceme naozaj zaobstarať látkový náhubok, mali by sme dbať na to, aby bol dostatočne veľký a dovolil psovi otvoriť papuľu. Vždy je lepšie mať väčší náhubok než menší!

Bára a Arinka

@AquamarineAsuria

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok