40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aký je vek mačky v prepočte na ľudský vek? Ako dlho žije mačka?

Vek mačky sa nedá ľahko prepočítať na ľudský. Mačka dospeje - fyzicky aj emocionálne - za relatívne krátky čas. Predpokladá sa, že dvojročná mačka zodpovedá úrovni vo vývoji 24-ročného muža. Nasledujúce roky života zvieraťa sa počítajú štyrikrát.

Mačky sa dožívajú v priemere 12 až 20 rokov, hoci jednotlivé populácie týchto zvierat - v závislosti od ich genetických vlastností, vonkajších podmienok a stravovania - môžu mať iný priemerný čas prežitia. Takáto priemerná dĺžka života niekoľkých rokov typická aj pre iné mačkovité šelmy - napríklad levy, leopardy a tigre.


Mačky sa dožívajú v priemere 12 až 20 rokov, hoci jednotlivé populácie týchto zvierat - v závislosti od ich genetických vlastností, vonkajších podmienok a stravovania - môžu mať iný priemerný čas prežitia.

Ako dlho žijú mačky?

Mačky dosahujú priemerný vek 12-16 rokov. Nie je to však hodnota, ktorú je možné aplikovať na každé zviera. Dĺžka života mačky je ovplyvnená mnohými faktormi. Základným faktorom sú dedičné genetické vlastnosti. Výskum ukazuje, že niektoré plemená majú predispozíciu na dlhovekosť - hlavne siamské mačky a bezchvosté mačky manské z Britských ostrovov. Tieto odrody sa dožívajú v priemere takmer 20 rokov.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom je prostredie, v ktorom mačky žijú. Domáce zvieratá majú väčšiu šancu na dlhovekosť, než voľne žijúce divé mačky. Je to spôsobené nasledujúcimi faktormi:

· nepriaznivé klimatické podmienky (napr. mráz),

· problémy so získavaním hodnotného jedla,

· škodlivé účinky rôznych druhov znečisťujúcich látok,

· nedostatok prevencie a liečby infekčných chorôb.


Samozrejme iba tie domáce mačky, ktoré majú racionálnu stravu, majú správne množstvo pohybu a neustálu veterinárnu starostlivosť, majú šancu na dlhý život.

Dá sa vek mačky porovnávať s vekom človeka?

Mačky dospievajú rýchlo, čo im umožňuje prežiť v prirodzených podmienkach - môžu začať skoro samostatne loviť a odovzdávať svoje gény (t.j. rozmnožovať sa). Ľudia sa však osamostatňujú až okolo 20. roku života. A ešte neskôr sa rozhodnú založiť rodinu. Preto sa vek mačky nedá priamo prepočítať na ľudský podľa známeho pravidla, že jeden rok života zvieraťa zodpovedá štyrom rokom ľudského.

Vek mačky sa zvyčajne počíta podľa algoritmu, ktorý bol vyvinutý analogicky k ľudskému životu. Zohľadnil sa proces dozrievania (fyzického aj emočného), dosahovania sexuálnej zrelosti a starnutia organizmu. Komparatívna analýza brala do úvahy také fyzikálne vlastnosti, ako napríklad okamih vzniku mliečnych a trvalých zubov, proces rastu a tvorby kostí a zmeny stavu srsti.

Prepočítavací faktor získaný na základe týchto údajov nie je lineárny - počas prvých dvoch rokov života mačky existuje oveľa viac konvenčných ľudských rokov než v staršom veku.

Rodina mačiek plemena Sphynx. Celý generačný prierez.

Ako vypočítať vek mačky?

Základné schémy prepočtu predpokladajú, že 6-mesačná mačka sa dá porovnať s 10-ročným dieťaťom a 1-ročná mačka s 15-ročným. Dvojročné zviera sa považuje za dospelého a porovnáva sa s človekom, ktorý má 24 rokov. V neskorších fázach života mačky je konverzný pomer konštantný - každý nasledujúci rok života mačky zodpovedá štyrom ľudským rokom. To znamená, že trojročná mačka má za sebou 28 ľudských rokov a desaťročná mačka je ekvivalentom človeka vo veku 56 rokov.

Pamätajte, že tieto výpočty sa týkajú iba fyzického vývoja. Mentálny vek mačky je po dosiahnutí dospelosti konštantný a je porovnateľný s mentálnou úrovňou dvojročného dieťaťa.

Všetky tieto prepočty sú samozrejme orientačné. Každý, kto mal skúsenosť s mačkami, vie, že mladé zviera môže mať dispozíciu ako senior, a niekedy má dvanásťročná mačka stále dostatok energie na hranie ako niekoľko mesačné mačiatko. Tiež by sa malo pamätať na to, že čím lepšie sa staráme o nášho štvornohého priateľa, tým väčšie sú jeho šance na dlhý život.

Šimon Wisch