40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako vybrať správne maškrty pre psov

Základom stravy nášho drobca je plnohodnotná strava. Podľa toho, čo si vyberieme a čo pes prijme, bude to suché alebo mokré jedlo. Takáto výživa je navrhnutá tak, aby poskytla potrebné živiny a stavebné látky, ktoré pomôžu udržať kondíciu a zdravie psa na dobrej úrovni. Väčšina z nás by okrem základnej, každodennej stravy chcela svojmu miláčikovi naservírovať aj trochu iné chute v podobe maškŕt. Pre psov je dôležité, aby boli aromatické a chutné a pre ošetrovateľov, aby boli zdravé. Môžete nájsť produkty, ktoré spĺňajú požiadavky oboch strán. Len stojí za to vedieť, ako na to a na čo si dať pozor.

Dobre zvolené maškrty, okrem spestrenia stravy, môžu mať pozitívny vplyv aj na ďalšie aspekty života psa. Správna textúra pomáha udržiavať dobrú ústnu hygienu, tvar prispôsobený čeľustiam psov pomáha precvičovať správne partie svalov a masírovať ďasná a tiež uspokojuje potrebu žuť a hrýzť. Zdravé a prírodné pochúťky dokážu doplniť jedlá o hodnotné mikro- a makroprvky a pri výbere správnej a zladenej živočíšnej bielkoviny dobre poslúžia aj alergikom. Ak dáte svojmu psovi jeho obľúbené maškrty, posilníte to puto a v počiatočnej fáze pomôže prelomiť bariéru.

Krúžok sa snaží rozhrýzť obrovskú kosť. Psom by sa nemali podávať varené, tepelne upravené alebo korenené kosti. Psom možno podávať mäsové kosti, teda surové kosti s množstvom mäsa.

Čo sú to psie maškrty?

Lahôdky sa môžu líšiť v mnohých aspektoch, napr. tvar, chuť, veľkosť, konzistencia, nutričná hodnota, ako aj jeho funkčnosť. Aby sme usporiadali pestrý svet lahôdok, môžeme ich rozdeliť na:

prirodzená, teda najzdravšia forma, biologicky primeraná fyziológii psov. Celá táto skupina obsahuje množstvo živín, ktoré telo mäsožravcov najľahšie vstrebe. Vďaka malej tepelnej úprave majú tieto maškrty dosť výraznú vôňu a chuť, ktorú štvornožky milujú. Medzi prírodné pochúťky patria okrem iného: sušené mäsové pochutiny, hryzátka, maškrty zo zvieracej kože, držky, sušené klasy či iné časti a orgány. Môžu pochádzať z rôznych živočíšnych druhov – ryby, divina, hydina, hovädzie mäso atď. V závislosti od pôvodu a spracovania sa tieto príchute líšia obsahom tuku, bielkovín a minerálov. Všetky však majú pozitívny vplyv na zdravie a pohodu psa. Majú najcennejšie aminokyseliny, ktoré psy ľahko vstrebávajú.

obilie, krásne urobené a sladké pochúťky v podobe koláčikov, kvapiek. Poskytujú sacharidy, nemajú príliš veľa zdravotných výhod

špecializované pochúťky - výrobcovia ponúkajú aj pochúťky určené pre psov, ktorí majú vážnejšie problémy, napríklad s ústnou hygienou, so slabými kĺbmi alebo slabým trávením. Existujú pochutiny s rastlinnými výťažkami, napríklad mätou, na osvieženie dychu alebo so špeciálnymi prísadami na utieranie zubného kameňa.

Zloženie psích pochúťok je najdôležitejšie

Dnes ponúkané farebné balíčky občerstvenia s očarujúcim a pekným stredom lákajú dať ich svojim miláčikom. Stojí však za to venovať pozornosť zadnej časti balenia a bližšie sa pozrieť na prezentované zloženie. Mnohé z bežne dostupných lahôdok majú ako hlavnú zložku obilie. Psy ako mäsožravce potrebujú na správne fungovanie kvalitné mäso. Zdravé a čerstvé, je pre nich vhodným jedlom aj jeho doplnkom. Poskytuje celý rad mikro a makro prvkov, vitamínov a stavebných zložiek.

Čím kratšie a jednoduchšie zloženie príkrmov, tým lepšie. Mäso alebo jeho deriváty by mali byť vždy na prvom mieste. Jeho malý obsah vytvára pochúťky vo forme rýchleho občerstvenia, s malým množstvom minerálov, pričom je vysoko kalorický a veľa upchávajúcich zložiek. Neoplatí sa kupovať maškrty plné konzervantov, farbív či dochucovadiel. Psy nie sú prispôsobené na správne trávenie takýchto produktov, narúšajú celé minerálne hospodárstvo, môžu spôsobiť priberanie a čo je dôležitejšie - všetky druhy alergií - od kože (svrbenie, zapareniny, vyrážky atď.) až po potravu (nadúvanie, bolesť brucha, hnačka atď.). Najdôležitejším kritériom pri výbere pochúťok pre vášho domáceho maznáčika by preto malo byť vždy zloženie. V závislosti od potrieb psa si môžete vybrať pochúťky s menej/viac tuku/bielkovinami, ako aj so správnym druhom mäsa.

Najzdravšie psie maškrty sú najmenej spracované. Dôležitý je preto aj samotný proces ich výroby. Sušenie pri vysokej teplote je najjednoduchším a zároveň najlepším riešením. Táto forma konzervácie je známa už tisíce rokov a dodnes je zárukou kvality bez použitia zbytočných látok a prostriedkov. Sušenie navyše poskytuje nezvyčajnú vôňu a chuť podobnú tej pri tepelnom spracovaní.


Maškrty pre psov by mali mať krátke a jednoduché zloženie, založené na mäse.

Maškrty pre šteniatka

Pre šteniatka a starších psov odporúčame rozhodne mäkké maškrty, najlepšie z jemného a ľahko stráviteľného mäsa, ako sú kačacie prsia. Mladým psom, ktorí sú v procese výmeny zubov, by sa mali podávať tvrdšie príchute vo forme lisovaných kúskov alebo maškŕt. Ich konzistencia a primeraná tvrdosť pomôže zmierniť bolesť spojenú s erupciou zubov a zároveň masírovať naťahujúce sa ďasná. Počas tohto obdobia rastu a vývoja mladí psi často žuvajú a lámu domáce potreby v snahe uľaviť si. Ak im budeme podávať prírodné pochúťky, túto činnosť presmerujeme na nami zvolené produkty, ktoré navyše doplnia stravu o cenné minerály a stavebné zložky. Pre starších psov sa odporúčajú jemnejšie príchute kvôli slabším zubom a čeľustným svalom. Úspešne otestujú prírodné, mäsové hryzátka, ktoré pri kontakte so slinami zmäknú a uvoľnia arómu.


Mops uhryzne nosnú kosť. Je nebezpečný, láme sa na ostré kúsky.

Aké maškrty pre dospelých psov?

Dospelí, zdraví psy môžu podľa ľubovôle skúšať a hľadať svoju obľúbenú príchuť. V prípade alergie však k nim zvoľte nealergické mäso a podávajte. Dobrým riešením je podávať sušené kúsky mäsa a maškrty. Malo by sa pamätať na to, že hryzenie a žuvanie na dlhú dobu je inštinktívna potreba psa, ktorá mu dáva potešenie. Pri tom sa vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia, čo zabezpečuje uvoľnenie, uvoľnenie a leňošenie psíka. Tento mechanizmus možno použiť u hyperaktívnych psov, ktorí sa potrebujú upokojiť, aj pred spaním.

Každá forma lahôdok, v závislosti aj od druhu a množstva použitých komponentov, bude mať iné analytické zloženie. Fyziologicky najvhodnejší bude ten s nadbytkom bielkovín, dokonca až 50 - 60%. Psy so slabším metabolizmom by mali dostávať pochúťky s pomerne nízkym obsahom tuku, pochádzajúce z chudého a hodnotného mäsa alebo s najlepšími rybími tukmi. Napríklad kúsky lososa majú veľmi dobrý profil nenasýtených mastných kyselín a tuk z nich odvodený je dobre absorbovaný a využívaný organizmom psa.

Koľko maškŕt môže pes zjesť?

S ohľadom na pohodu a zdravie psa bude najlepšou voľbou zdravý a chutný spôsob, ako mu spríjemniť každodenný život. V každom prípade však lahôdky nenahrádzajú hlavné jedlá a striedmosť v ich podávaní je najdôležitejšia. Nikdy by nemali presiahnuť 10 - 15% dennej dávky psa a ich zavádzanie by malo byť postupné - denne zvyšovať ich porcie na cieľovú hodnotu odporúčanú výrobcom. Preto sa oplatí pozrieť si aj obaly maškrtníkov, nielen kvôli peknej grafike, ale aj kvôli zloženiu a odporúčaniam na kŕmenie, ktoré sú tam uvedené.


Vyvážená strava nášho psa môže byť spestrená zdravými maškrtami. Poskytnú nielen vitamíny a živiny, ale aj radosť.

Karolína Luščíková