40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako vidí mačka? Je pre ňu svet farebný a ako vyzerá?

Mačacie oči majú dosť výraznú štruktúru, ktorá sa výrazne líši od anatómie ľudského orgánu zraku. To umožňuje mačkám dokonale sledovať svoje okolie. Táto schopnosť je predpokladom prežitia u divých jedincov.

Mačacie oči sa od ľudských líšia hlavne špecifickou štruktúrou sietnice. Mačky vnímajú s veľkým rozlíšením malé detaily, a aj ten najmenší pohyb pri minimálnom osvetlení. Ich svet je naplnený modrou, zelenou a fialovou farbou. Malá škála vnímaných farieb však mačky neobmedzuje v životných činnostiach, z ktorých najdôležitejší je lov.


Štvornožce vnímajú s veľkým rozlíšením malé detaily a aj ten najmenší pohyb pri minimálnom osvetlení. Ich svet je modrý, zelený a fialový.


Aká je anatómia mačacieho oka?

Rovnako ako ľudia, aj u mačiek sa vyskytujú časti očnej gule, ako sú rohovka, dúhovka, šošovka a sietnica. Očný priestor je vyplnený vnútroočnou tekutinou a sklovcom. Očné viečka sú ochranou orgánu zraku. Aj v tomto prípade existujú zreteľné rozdiely medzi štruktúrou ľudských a mačacích očí - u mačky sa nachádza tretie, zvyčajne neviditeľné viečko, tzv. žmurka, ktoré hrá dôležitú úlohu pri zvlhčovaní a čistení rohovky. Pokiaľ ide o zreničku mačky, nie je guľatá ako u človeka - zúžená zrenica má tvar štrbiny.

Najdôležitejšie rozdiely sa týkajú prvku umiestneného v zadnom segmente oka - sietnici. Jedná sa o zložitú viacvrstvovú štruktúru, ktorá pretvára svetelné impulzy na elektrické. Plní rovnakú úlohu ako matica s vysokým rozlíšením v digitálnom fotoaparáte. V sietnici sú dva typy svetelných receptorov - čapíky a tyčinky. Čapíkov je menej u mačiek ako u ľudí, a tyčiniek zodpovedných za videnie v zlých podmienkach, hoci iba v odtieňoch šedej, je u mačiek mnohonásobne viac. Citlivosť mačacej sietnice navyše zvyšuje nachádzajúca sa pod ňou membrána odrážajúca svetlo. Vďaka tomu dochádza k efektu zosilnenia vizuálnych stimulov - vstupujúce lúče do oka, ktoré „minuli“ alebo prešli cez receptor, sa odrážajú a môžu opäť stimulovať sietnicu.


Veľké množstvo tyčiniek im umožňuje vidieť veľmi jemné detaily obrazu a dokonca aj minimálne pohyby. Citlivosť sietnice a účinok reflexného filmu umožňujú dobré videnie pri príliš slabom osvetlení pre ľudí.


Ako vidia mačky svet?

Na základe opísaných rozdielov vidia mačky svet inak ako ľudia. Veľké množstvo tyčiniek im umožňuje vidieť veľmi jemné detaily obrazu a dokonca aj minimálne pohyby. Citlivosť sietnice a účinok odrazovej vrstvy umožňujú dobré videnie pri príliš slabom osvetlení. Mačky sa preto môžu v noci pohybovať a loviť. Verí sa, že v úplnej tme nič nevidia, aj keď podľa niektorých správ môžu vnímať niektoré impulzy v blízkom ultrafialovom rozmedzí.

Stojí za zmienku, že zrak nie je jediným zmyslom, ktorý robí z mačiek dokonalých lovcov a umožňuje im efektívne sa pohybovať v takmer úplnej tme. Okrem vynikajúceho čuchu a sluchu sú mimoriadne dôležitým receptorom aj fúzy, ktoré mačkám umožňujú aktívne skúmať okolie.


Ako vidí mačka farby?

Mačacie oči obsahujú čapíky - receptory zodpovedné za farebné videnie, ktoré rozpoznávajú dva z hlavných odtieňov. Človek má tri druhy čapíkov - každý je citlivý na inú farbu svetla. Preto mačky nerozpoznajú červenú farbu. Farby s týmto zložením vnímajú mačky inak ako ľudia. Svet mačiek je modro-fialovo-zelený, samozrejme iba pri dobrom osvetlení. Po zotmení mačky, rovnako ako ľudia, vidia iba šedé odtiene.


Okrem vynikajúceho čuchu a sluchu sú mimoriadne dôležitým receptorom aj fúzy, ktoré štvornožcom umožňujú aktívne skúmať.


Ako vidí mačka človeka?

Mačky dokonale rozpoznávajú siluety ľudí a charakteristické pohyby rôznych osôb. Všimnú si aj najmenšie trhnutie viečka alebo prsta. Na druhej strane ťažko rozpoznávajú detaily, najmä ak sú pozorovaní zblízka. Optimálna pozorovacia vzdialenosť pre mačku je niekoľko metrov, čo možno vysvetliť skutočnosťou, že zvieratá radšej sledujú svojich majiteľov z určitej diaľky. Rozlišovanie detailov však nie je nevyhnutné, aby mačky rozpoznávali jednotlivcov. V tom im pomáha vynikajúci čuch a sluch.Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok