40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako sa starať o svojho psa v horúcom počasí? Veterinárne poradenstvo

Ako sa postarať o psa v horúčave? Počasie nám prednedávnom dalo predtuchu prichádzajúceho leta. Plánujeme dovolenky a ďaleké výlety, na ktoré sa rozhodneme brať svojho psíka čoraz častejšie. V horúcom počasí však naši domáci miláčikovia vyžadujú špeciálnu starostlivosť, aby bola zaistená ich bezpečnosť počas vysokých teplôt. To si však môže vyžadovať určité úpravy vášho denného rozvrhu. Ako si teda naplánovať každodenné prechádzky a čo by ste si mali vziať so sebou na dlhé cesty?

Najdlhšiu prechádzku počas dňa by sme si mali naplánovať na ranné alebo večerné hodiny, kedy je horúčava pre nášho psa najmenej zaťažujúca. Ostatné výstupy by mali byť čo najkratšie. Nezabúdajte, že fyzická námaha zvyšuje riziko prehriatia, preto intenzívny tréning treba v lete obmedziť. Taktiež si treba dobre premyslieť trasu našich prechádzok. Poskytnime psovi čo najviac tieňa. Asfaltové povrchy sa na plnom slnku silno zahrievajú a potom veľmi pomaly ochladzujú. Stojí za pripomenutie, pretože citlivé vankúšiky našich miláčikov sa môžu z tohto dôvodu vážne popáliť. Na každej prechádzke majte pre svojho psa zásobu studenej vody. Pre túto príležitosť sú na trhu dostupné pohodlné napájadlá, ktoré nám uľahčia podávanie vody nášmu miláčikovi v akejkoľvek situácii. Ak náš pes musí chodiť na prechádzky s náhubkom, oplatí sa investovať do takého, ktorý má fyziologickú štruktúru. Umožňuje vám piť bez toho, aby ste si ho museli vyzliecť, no jeho hlavnou výhodou je schopnosť dýchať. Psy sa potia len zvyškovo okolo vankúšikov labiek a spôsob, akým sa ochladzujú, je intenzívne uvoľňovanie tepla spolu s vodnou parou cez dýchací systém. Z tohto dôvodu je použitie tzv veterinárne náhubky počas prechádzok, t.j. tesne obopínajúce ústa, sú nebezpečné pre zdravie a život nášho miláčika.

Pes chytá loptičky v bazéne. Aportovanie do vody je dobrý nápad v horúcich dňoch pre psov, ktorí vedia plávať.

Ktoré psy majú väčšiu pravdepodobnosť prehriatia?

Niektoré psy sú obzvlášť zraniteľní voči negatívnym účinkom slnečných lúčov. Zvýšenú pozornosť treba venovať šteniatkam, seniorom a chorým a obéznym zvieratám. Psy malých plemien sa prehrievajú oveľa rýchlejšie ako väčší predstavitelia tohto druhu, preto sú pre nich obzvlášť dôležité všetky preventívne opatrenia. Pred letným obdobím by sme mali našich dlhosrstých miláčikov ostrihať na kratšie, ale s takou dĺžkou srsti, aby chránila pokožku pred priamym slnečným žiarením. Pokožka našich domácich miláčikov je veľmi citlivá, najmä u bielych jedincov. Bezsrsté plemená dokonca vyžadujú ochranné krémy, aby sa zabránilo spáleniu.

Leto a cestovanie so psom autom

Cestovanie autom v horúčavách, najmä bez klimatizácie, môže byť pre psa veľmi zaťažujúce. Naplánujme si to najlepšie na noc alebo ráno. Zásoba vody pre nášho miláčika a časté zastávky na zatienených miestach sú nevyhnutné na to, aby sa miláčikovia hydratovali a ochladili. Do okien sa oplatí namontovať tieniace rolety, ktoré obmedzia vyhrievanie interiéru vozidla. Pri rýchlej jazde môžu dokorán otvorené okná prispieť k ochoreniu nášho psa, preto by ste mali hľadať zlatú strednú cestu medzi rizikom prehriatia a vystavením psa silným poryvom vzduchu. Zvieratá v žiadnom prípade nenechávajte počas horúčav samé v aute, aj krátky pobyt v interiéri vyhriatom na 60-70oC môže byť pre nášho miláčika smrteľným nebezpečenstvom.

Aké sú príznaky prehriatia u psa?

Je veľmi dôležité pozorovať našich miláčikov. Každý pozná svojho psa najlepšie a dokáže zachytiť prvé rušivé signály naznačujúce úpal. V prípade prehriatia si ako prvé všimneme intenzívne dýchanie a zrýchlené dýchanie, ktoré je o poznanie plytšie ako zvyčajne. Pes sa chce týmto spôsobom zbaviť prebytočného tepla, no je to oveľa menej účinná metóda ako potenie. Zrýchľuje sa aj tep a po pohľade na sliznice nás môže znepokojovať ich suchosť a zmenená farba (často bývajú sivé alebo modré). V takejto situácii by ste mali psa čo najskôr preniesť do chládku a začať jeho telo ochladzovať postupne. Ak pes nestratil vedomie, dajte mu chladný nápoj. Ak je pes v bezvedomí, umiestnite ho tak, aby mal rovný krk, čo mu uľahčí dýchanie. Psa polievame vlažnou, nie ľadovou vodou, aby nedošlo k tepelnému šoku. Takto by mal byť predchladený pes okamžite prevezený k najbližšiemu veterinárnemu lekárovi na odbornú pomoc.

S náležitými opatreniami si môžeme s domácim miláčikom užiť krásne letné počasie. Vždy však pozorne sledujeme správanie našich miláčikov a nepodceňujeme riziko prehriatia, najmä v uzavretých vozidlách.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Dorota Jaskovjaková