40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako pôsobí píšťalka na psa? Ako ju správne používať?

Stáva sa, že počas prechádzky je pes natoľko vzrušený z toho, čo sa okolo neho deje, že prestáva reagovať na naše povely. Nie je to príjemná situácia, ale môžete vyskúšať píšťalku a tak navrátiť pozornosť vášho ubehaného miláčika!

Píšťalka pomáha pri výcviku psa, a hlavne pri učení správnej reakcie na povely. Pes nie vždy počuje ľudskú reč, vrátane povelov majiteľa, najmä ak ich musí rozoznať v dave iných hlasov. Píšťalka pre psa je oveľa efektívnejšia, pretože vydáva vysokofrekvenčný signál.

Ako funguje píšťalka pre psa?

Píšťalkou môžete psa naučiť správnemu správaniu. Slovné príkazy niekedy nestačia na to, aby domáce zviera správne dokončilo úlohu. Prenikavý zvuk píšťalky sa preto javí ako efektívnejší než ľudská reč! Vďaka nej si majiteľ ľahko privolá svojho nezbedníka naspäť k sebe!

Pes najlepšie reaguje na zvuky s frekvenciou 8 Hz, zatiaľ čo ľudská reč dosahuje okolo 2-4 Hz. Vysokofrekvenčná píšťalka, ktorú ľudské ucho prakticky nepočuje, využíva rozdiel v tom, ako zvieratá vnímajú zvuky na iných frekvenciách. Zvuk píšťalky je pre psa jednoznačný! Pes ju perfektne počuje a povel pochopí oveľa lepšie ako nami kričané povely. To platí hlavne vtedy, keď sa ho snažíme privolať z veľkej diaľky.

Na trhu existujú tzv. ultrazvukové píšťalky, ktoré fungujú do vzdialenosti 1 km a majú frekvenciu do 25 Hz. Odporúčajú sa predovšetkým poľovným psom alebo tým, ktorý so svojím majiteľom športujú, napríklad cezpoľný beh. Dobre fungujú aj s pastierskymi psami a na preplnených miestach, pretože sú pre človeka bezzvučné.

Najčastejšie sa odporúčajú plastové píšťalky s konštantnou frekvenciou, ktoré nie je potrebné nastavovať. Navyše rovnako preferované sú kovové píšťalky.

Pes v hone za hračkou môže zabudnúť na celý svet. Píšťalka na psa sa môže hodiť na upútanie jeho pozornosti.

Ako používať píšťalku pre psa?

Mnoho majiteľov psov pozná situácie, v ktorých zvieratá vôbec nereagujú na ich príkazy. Pes môže byť rozptyľovaný hlukom z ulice, zaujatý hraním, prenasledovaním koristi alebo jednoducho nemusí počuť príkazy. K takýmto situáciám dochádza najmä pri prechádzkach, kedy zviera spoznáva svoje okolie a všetko je preň nové. Toto je moment, kedy bude píšťalka perfektná! Prvou fázou učenia je vybudovať si asociáciu, že zvuk píšťalky znamená niečo pozitívne. Môžete sa začať učiť doma a potom postupne precvičovať príkazy vonku. Tréning vyžaduje veľa praxe, aby priniesol želaný výsledok.

Bezhlučné píšťalky využívajú rozdiel v konštrukcii sluchového aparátu človeka a zvieraťa. Vyladené zariadenie je pre psy dokonale počuteľné. Stojí za to spomenúť, že píšťalka by sa nemala používať na miestach, kde napríklad pracujú stroje, kvôli podobnej frekvencii zvuku, ktorá môže byť pre psa veľmi mätúca.

Akú píšťalku pre psa vybrať?

Píšťalka by mala byť prispôsobená individuálnym vlastnostiam, predispozíciám zvieraťa a účelu. Dôležité je, či bude majiteľ so psom športovať, chodiť na dlhé prechádzky alebo loviť. Možno bude píšťalka potrebná len na výcvik a učenie povelov.

Ultrazvukový model bude oveľa lepší na spoločnú aktivitu, kedy pes voľne pobehuje bez vodítka. Píšťalka má dosah až 1 km, čo je jednoznačná výhoda, ak je pes tak ďaleko, že nebude počuť ľudský hlas. Pri tomto type aktivity sa oplatí vybaviť psa GPS vysielačom, napríklad na obojku, aby sa zvýšila jeho bezpečnosť. Na druhej strane, na prechádzky v parku a na každodenný tréning postačí píšťalka, ktorá funguje na kratšiu vzdialenosť a s menšou frekvenciou.

Píšťalky na odpudzovanie psov

Píšťalka slúži nielen na výcvik, ale aj na odplašenie cudzích zvierat. Odpudzovač vydáva zvuky veľmi vysokej frekvencie. Vlny dosahujú výšky 20 000 a dokonca až 25 000 Hz. Pre ľudské ucho sú stále nepočuteľné, no medzi psami vyvolávajú úzkosť a predovšetkým nechuť priblížiť sa. Tieto typy píšťaliek sú malé, vážia do 100 g a dajú sa použiť aj z väčšej vzdialenosti. Odpudzovač funguje najmä medzi bežcami, no využívajú ho aj poštári, ktorí väčšinou nemajú radi psov v domácnosti.

Kovová píšťalka pre psa. Píšťalka pre psa môže byť kovová alebo plastová. Kov sa môže v lete zohriať a v zime zamrznúť.

Pozri aj: Pes skáče na ľudí a psov? Dáme návod ako odnaučiť psa skákať na iných!

Šimon Wisch