40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako pomôcť zvieratám v horúcom počasí?

Súčasné počasie nie vždy láka na prechádzku. Ľudia, psy, mačky a iné zvieratá, ktoré nie sú prispôsobené africkému teplu, naň zle reagujú. Okolitá teplota v tieni niekedy dosahuje aj cez 30 stupňov. Psom, ale ani mačkám sa v takýchto dňoch nielen nechce chodiť von, ale je to pre nich dokonca nebezpečné! Najväčšou hrozbou pre zvieratá je potom výskyt hypertermie, teda nebezpečné zvýšenie telesnej teploty zvieraťa, bez možnosti regulácie tohto stavu telom. Hypertermiu si netreba zamieňať s horúčkou, pretože v prípade horúčky sa telo dokáže prispôsobiť zvýšenej telesnej teplote. Čo, samozrejme, neznamená, že zviera s vysokou horúčkou nepotrebuje návštevu veterinára!

Hypertermia = prehriatie je vždy život ohrozujúci stav!

Čo spôsobuje hypertermiu = prehriatie?

Fyzická námaha pri vysokej okolitej teplote, pobyt v aute za slnečného a horúceho dňa, neschopnosť dýchať v prípade psov (toto je ich hlavný spôsob „potenia“), najčastejšie v dôsledku nesprávneho náhubku. Vyskytuje sa aj pri otravách a niektorých chorobách.

Brachycefalické psy a mačky sú oveľa náchylnejšie na prehriatie a úpal. Majú skrátené dýchacie cesty, a preto sa im ťažko dýcha. To isté platí pre obézne a choré zvieratá. Tie by nemali byť vystavené plnému slnku. Odporúča sa týmto zvieratám zabezpečiť pokoj, tieň a čo najlepšie vetranie.

Vonku leží oslabená mladá mačka. Jej oči sú smutné a rezignované.

Aké sú príznaky úpalu?

 • dýchavičnosť, veľmi rýchly tlkot srdca, veľmi rýchle dýchanie
 • prekrvené a suché sliznice
 • telesná teplota okolo 40-43 stupňov
 • nepokoj, hľadanie chládku, snahu ľahnúť si čo najväčším povrchom tela na studenú podlahu
 • vracanie, hnačka
 • v konečnej fáze: letargia, epileptické príznaky, dýchavičnosť

Aké informácie musíte poskytnúť svojmu veterinárnemu lekárovi:

Nezabudnite povedať lekárovi, ak bol váš pes zamknutý v rozpálenom aute, na horúcom mieste, pripútaný na plnom slnku, hral sa pri alebo pred nástupom príznakov, bral nejaké lieky alebo je chronicky chorý.

To umožní veterinárom rýchlejšie začať účinnú liečbu. Pokiaľ ide o život zvieraťa, nemá zmysel skrývať akékoľvek informácie!

Červená, veľká mačka sa ochladzuje. Leží na poli s otvorenými ústami a snaží sa chytiť dych.

Čo urobí lekár s prehriatym zvieraťom?

Pre lekára bude najdôležitejšie bezpečne a rýchlo znížiť telesnú teplotu. Na tento účel sa najčastejšie používa navlhčenie srsti studenou vodou, umiestnenie zvieraťa na chladné miesto s dobrým vetraním a cirkuláciou vzduchu. Chladné obklady sa tiež často umiestňujú do blízkosti veľkých krvných ciev.

Takéto ošetrenia môže bezpečne vykonať aj majiteľ zvieraťa alebo osoba poskytujúca prvú pomoc. Treba sa však vyhýbať ľadovo studenej alebo veľmi kalnej vode, ktorá môže viesť k zúženiu ciev a tým zhoršiť stav zvieraťa. Dôležité je v tomto prípade zviera neprechladzovať. Najlepšie je začať ochladzovať doma a vydať sa do zariadenia, ktoré prevezme ďalšiu pomoc.

Zníženie telesnej teploty svojpomocne bez lekárskeho dohľadu môže viesť k svalovému chveniu a ďalšiemu zvýšeniu teploty. Ak je pes pri vedomí, dajte mu studenú vodu alebo „studené maškrty pre psov“ – dobre tu funguje studené alebo mrazené mäso na malé kúsky. Tieto liečby sa však používajú iba u psov s miernym stupňom hypertermie. V ďalšom konaní lekár zvyčajne využíva tekutinovú terapiu na doplnenie nedostatkov tekutín v organizme. Ak zlepšenie nenastane, používajú sa invazívnejšie metódy znižovania teploty vrátane tých chirurgických.

Je tiež dôležité pamätať na to, že aj po znížení telesnej teploty si pes alebo mačka stále vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť. Následky hypertermie sa môžu prejaviť do 3 - 5 dní po skončení „ochladzovania“. Ide napríklad o poškodenie obličiek, nervového systému, žltačku, krvavé hnačky atď.

Dôležité je, že antipyretiká sa pri liečbe hypertermie nepoužívajú, takže ich samostatné podávanie môže výrazne zhoršiť šance zvieraťa a dokonca viesť k smrti, ak by bola samotná hypertermia zvládnuteľná a úplne vyliečiteľná!

Ako ochrániť domáceho maznáčika pred horúčavou?

 1. Nenúťte svojich miláčikov cvičiť v horúcom počasí
 2. NIKDY nenechávajte svojho miláčika v horúcich miestnostiach, na slnku a bez vody
 3. NIKDY NENECHÁVAJTE ZVIERATÁ V AUTE počas horúcich alebo slnečných dní
 4. Vyhnite sa dlhým cestám
 5. Na prechádzku si vždy vezmite so sebou vodu
 6. V horúcich dňoch neberte psa na prechádzku cez deň. Vezmite ho von skoro ráno a neskoro večer
 7. Počas horúcich dní namočte srsť vášho domáceho maznáčika studenou vodou
 8. Do bytu umiestnite uteráky namočené v studenej vode
 9. Investujte do chladiacich podložiek a príslušenstva
 10. Zabezpečte zvieraťu tieň
 11. Investujte do vodných fontániek, ktoré povzbudzujú domáce zvieratá, najmä mačky, aby viac a častejšie pili
 12. Dajte von misky s vodou pre zvieratá bez domova a voľne žijúce zvieratá

Bernardín, pes veľkého plemena, leží unavený na verande. Jeho oko je červené.

Zviera v aute, čo robiť?

Čo najrýchlejšie reagovať! Vždy musíte konať, ak vidíte, že niekto nechal v aute zviera počas horúceho alebo slnečného dňa!

V prvom rade zalarmujte najbližšie okolie, personál predajne, parkovisko a políciu. Netreba čakať na príchod policajnej hliadky, ak vidíme, že zviera vyžaduje rýchly zásah. Postoj polície k rozbíjaniu okien je v takýchto prípadoch jasný – dôležitejšie je zdravie a život zvieraťa.

Zvieraťu vybratému z auta treba poskytnúť prvú pomoc a previezť ho k veterinárovi. Oplatí sa upozorniť aj organizácie zaoberajúce sa bojom proti týraniu zvierat, ktoré spolu s políciou v uzavretom aute zviera efektívne prevezmú od osoby, ktorá ho vystavila tejto životu ohrozujúcej situácií a začnú ďalšie konania. Stojí za zmienku, že nechať zviera v rozpálenom aute je považované za týranie a s najväčšou pravdepodobnosťou s ním bude súdny systém zaobchádzať.

Je tiež potrebné pripomenúť, že horúce dni nespôsobujú len prehriatia a úpaly, ale aj popáleniny. Chôdza po rozpálenom chodníku alebo asfalte môže skončiť popálením labiek. Taktiež pri silnom slnku môže dôjsť k spáleniu kože zvieraťa, najmä tých bez srsti. Počas leta, najmä počas najväčších horúčav, by sa zvieratá nemali holiť! Ich srsť je pre nich prirodzenou bariérou a ochranou, ktorá pomáha pri termoregulácii a minimalizuje riziko úpalu. Oholené zviera vôbec nepociťuje úľavu od horúčav ani chlad – stáva sa bezbranným – toto našim miláčikom predsa nehceme spôsobiť!

Tiež nezabudnite na psov a mačky bez domova a voľne žijúce zvieratá. Miska vody nás nič nestojí a môže im, koniec koncov, zachrániť život!

Pozri aj: Náhubok pre psa - ktorý zvoliť počas horúčav?