40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako naučiť psa rozprávať?

Psy sa dychtivo učia nové povely, pretože za splnené úlohy očakávajú chutné maškrty! V prípade štekania môžete svojho miláčika naučiť rozprávať aj mlčať. Pozrite sa, ako jednoducho vycvičiť svojho psa!

Ako vycvičiť svojho psa, aby robil triky?

Svojho psa môžete vycvičiť aj sami! Všetko, čo potrebujete je trpezlivosť, znalosti a ochota učiť vášho miláčika nové veci. Najdôležitejšia je pravidelnosť a... lahodné maškrty pre psov, ktoré povzbudia každého štvornohého kamaráta.

Naučte svojho psa hlasové povely.

Ako naučiť psa hovoriť?

Aj keď je štekanie u psov prirodzené, oplatí sa túto zručnosť využiť na tréning. Naučiť psa rozprávať môže byť prvkom výchovy, no môže to byť aj zaujímavý a efektívny trik.

Nevyhnutnou výbavou na výcvik budú maškrty pre psov (najmä tie výcvikové) a veľa trpezlivosti.

Musíte vo svojom psovi vyvolať vzrušenie, ktoré spôsobí, že bude šťastný. Skontrolujte, čo mu robí najlepšie – jeho obľúbená hračka, vodítko alebo možno skvelá maškrta! Možno bude fyzická aktivita rovnako stimulujúca, preto je potrebné pravidelne sledovať svojho domáceho maznáčika.

Keď zašteká, okamžite reagujte zvoleným povelom – napríklad „štekaj“ a odmeňte ho jeho obľúbenou maškrtou. Môžete tiež použiť pozitívne posilňovacie techniky a kliker tréning.

Keď váš pes pochopí váš verbálny príkaz „štekaj“, môžete gesto použiť. Bežne používaný signál rukou na „štekaj“ začína otvorenou rukou, ktorá sa mení na „kačku“ – palcom sa dotýkajú štyri prsty. Keď to váš pes pochopí, pokračujte v používaní verbálneho povelu, signálu rukou alebo ich kombinácie na posilnenie správania.

Opakujte túto akciu pravidelne, kým váš pes nepochopí, čo znamená príkaz „štekaj“. Nezabudnite odmeniť svojho psa maškrtou, pretože to je dôvod, prečo trik urobil s radosťou. Ak svojmu psovi odopriete maškrtu za splnenú úlohu, môže to mať za následok problémy s výcvikom.

Pri výcviku by ste mali štekanie odmeňovať len vtedy, keď svojho psa o štekanie požiadate.

Doplnky na výcvik psov.

Pes zavýja

Počas tréningu môže váš pes namiesto štekania najskôr vrčať alebo kňučať. Musíte počkať a dovoliť psovi, aby urobil svoj plný "spev". Ak sa vám ťažko učí, počkajte pár mesiacov, kým sa naučíte tento trik a zamerajte sa na jednoduchšie, ako je sedenie alebo podanie labky. Ak svoje dobrodružstvo s adopciou psa ešte len začínate, oplatí sa prečítať si, ako zo psa vychovať dobrého spoločníka.

Nemali by ste sa vzdať podávania pochúťok bez dokončenia úlohy. Mali by ste sa dôsledne snažiť odmeňovať iba správne odvedenú prácu.

Ak váš pes vyje nielen počas tréningu, môže to znamenať rušivé faktory. Ak váš pes nadmerne šteká, stojí za to použiť tréningové techniky, ktoré budú hravého psa ovládať.

Pes zavýja.

Naučte svojho psa neštekať

Pri výcviku je veľmi užitočným trikom naučiť psa neštekať. Stačí použiť rovnaký systém označovania a odmeňovania, keď pes prestane štekať, ale samozrejme s iným povelom, napríklad „ticho“. To môže byť užitočné, keď váš pes ľahko hlasovo reaguje na emócie a ruší ostatných.

Pozri aj: Ako naučiť psa spať v búde? Praktické rady

Aleksandra Drzewińska