40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Akita Inu- najdôležitejšie informácie o plemene

Akita je pes so silným charakterom. Vyžaduje skúseného a dôsledného opatrovníka. Napriek tomu sa vyznačuje veľkou náklonnosťou a pripútanosťou k ľudskej rodine. Ukazuje priemernú potrebu fyzickej aktivity.

Akita je špic s harmonickou siluetou a silnou stavbou tela. Plemeno je považované za jedno z najpokojnejších. Mladí jedinci ochotne trávia čas hrou a keď dospejú, prestáva to byť pre nich hodnotná činnosť. Týmto psom nie je ľahké dôverovať. Nevychádzajú dobre s inými zvieratami. Aby sa domáci miláčikovia navzájom tolerovali, je potrebná skorá socializácia.

Mladá béžová japonská akita.


Akita - história a pôvod

Akita je plemeno psa pochádzajúce z Japonska. Je to najväčšie z miestnych pôvodných plemien. Jeho názov pochádza z prefektúry Akita, ktorá sa nachádza v severnej časti krajiny. Pôvodne sa tieto štvornožky používali na psie zápasy. Boli známi tvrdohlavosťou a tvrdohlavosťou. Okrem toho sa používali na ťahanie nákladov a lov vysokej zveri, vrátane jeleňa, diviaka a dokonca aj čierneho medveďa. V súčasnosti sa ich využitie veľmi zmenilo, pretože plnia úlohu spoločenských psov a strážnych a obranných psov. Využívajú ich aj uniformované služby. Akita bola zaradená v Medzinárodnej kynologickej federácii do skupiny V - "Špic a psy primitívneho typu" a sekcie 5 - "Ázijský špic a príbuzné plemená". Plemeno dostalo štandard číslo 255. Prvý štandard plemena pochádza z roku 1938. Odvtedy bol upravený. V kynologickej literatúre sa na jeho definovanie používa aj názov Akita inu. Akita sa nesprávne nazýva japonský ovčiak.

Toto plemeno má veľmi dlhú históriu. Predpokladá sa, že jej predkovia sa objavili v Japonsku okolo roku 15 000 pred Kristom. spolu s osadníkmi menom Ainu. Za priameho predka plemena sa však považuje neskorý Nippon Inu. Akita sa kedysi v Japonsku tešila veľkému rešpektu. Psy sprevádzali samurajov. Spomínajú sa dokonca aj v japonskej mytológii. Bohužiaľ, s príchodom vojen sa početnosť plemena výrazne znížila. S vytvorením hnutia na zachovanie kultúrnej tradície krajiny vychádzajúceho slnka sa uskutočnili pokusy o prestavbu plemena. Vládne dotácie na chov týchto psov nariadené japonským ministerstvom školstva, ktoré plemenu udelilo štatút kultúrneho dedičstva, sa ukázali ako nápomocné.

Pri predstavovaní histórie akity nemožno nespomenúť najznámejšieho predstaviteľa plemena. Hovorím o Hachiko. V 20. rokoch 20. storočia tento pes každý deň venčil svojho strážcu na železničnú stanicu, kde čakal na svoj návrat z práce. Po smrti majiteľa naňho pes čakal ďalších 10 rokov, až do vlastnej smrti. Na pamiatku jeho vernosti bola na stanici Shibuya v Tokiu postavená socha. Tento príbeh bol navyše prispôsobený na plátno. V roku 2009 bol natočený film Hachikō.

Akita sa hrá v snehu.Akita - vzhľad

Akita je veľký pes. Dospelé psy dosahujú výšku 66-71 cm a 35-45 kg telesnej hmotnosti, sučky sú o niečo menšie (61-66 cm) a vážia 25-35 kg. Pozoruhodná je ich proporčná a silná postava. Títo psi vyzerajú dôstojne a vznešene. Majú zreteľne vyznačený stop a široké čelo, pomerne malý, trojuholníkový tvar, hnedé oči, čím sú tmavšie, tým lepšie akita vyzerá. Ich uši sú vzpriamené, stredne veľké, na koncoch mierne zaoblené a naklonené dopredu, primerane široko od seba. Chvost je hustý, vysoko nasadený a pevne stočený nad chrbtom. Akita má charakteristickú chôdzu – pohybuje sa strnulo a pomaly. Pri chôdzi má zdvihnutý chvost a vztýčené uši. Niektorí psi môžu túto polohu vnímať ako boj, ako keby ich pes chcel napadnúť alebo hľadal problémy.

Prezentované plemeno má dvojitú srsť - rovná a tvrdá krycia srsť a hustá a mäkká podsada. Na chvoste, zadku a kohútiku je srsť dlhšia v porovnaní so zvyškom tela. Akita môže mať rôzne farby vrátane žíhanej, červenej, bielej, sezamovej (červené vlasy s čiernymi špičkami). Podľa štandardu plemena sa vyžadujú biele znaky na krku, chvoste, tele, prsiach, lícach, na vnútornej strane nôh a na bokoch papule. Odborne sa označujú ako urajiro.


Akita - tréning, pohyb a zábava

Pes Akita má silný charakter. Ukazuje veľkú nezávislosť, samostatnosť, potrebu jasnej hierarchie a vysoký stupeň dominancie. Je to sebavedomý pes. Akita, hoci patrí medzi pokojné psy, nie je veľmi poslušná. Rád si najímam vlastnú prácu. Prejavuje veľkú inteligenciu, no je ťažké upútať jeho pozornosť. Bude ignorovať príkazy, ktoré sa mu nepáčia. Jeho výcvik preto nebude jednoduchý. Akita vyžaduje jemné a dôsledné zaobchádzanie zároveň. Toto je jeden z mála psov, ktorý je relatívne slabý na pozitívne posilnenie vo forme maškŕt alebo hry. Preto, aby bolo učenie úspešné, vyžaduje si dôverný vzťah medzi psom a psovodom. Nie je vhodný pre prvého psa, pretože ľahko prevezme kontrolu nad neskúseným majiteľom. Slabá socializácia, nedostatok disciplíny a nedbalý výcvik sa odrazia na správaní psa.

Akita patrí k psom s priemernou potrebou pohybu. Na udržanie zdravia si však vyžaduje každodenné hodinové prechádzky. Nie je síce typom športovca, no ak má správne natrénované, dokáže pri športe sprevádzať aktívnych opatrovateľov. Zástupcovia tohto plemena majú silný lovecký inštinkt. Na verejných priestranstvách ani v lese by ich preto nemali púšťať z reťaze. Existuje vysoké riziko, že pes bude prenasledovať potenciálnu obeť. Šteniatka Akita, ako každý iný malý pes, milujú hru a neplechu. Sú veľmi výrazné. Po dosiahnutí dospelosti však ich túžba po tomto druhu zábavy výrazne klesá. Dospelá Akita sa bude s nadradenosťou pozerať na opatrovníka, ktorý sa ich snaží zabaviť.

Dospelá akita s červenou srsťou.Akita - vzťahy s ľuďmi a inými zvieratami

Prezentované plemeno je rado v spoločnosti ľudí. Silne sa pripútava ku všetkým členom ľudskej rodiny. Prejavuje im veľkú lojalitu a oddanosť. Akita dobre vychádza s deťmi. Je rád v ich spoločnosti, pokiaľ sú to deti, ktoré pozná a nesprávajú sa vtieravo. Doberanie psa, keď sa mu to nechce, ho môže prinútiť reagovať násilne. Preto by ste tých najmenších nemali nechávať s akitou samých a učiť ich správnemu správaniu sa k zvieratám už od malička.

Akita síce nie je rada sama, ale samota mu nerobí veľký problém, pokiaľ je na ňu patrične pripravený. V neprítomnosti opatrovníka sa väčšinou správa pokojne. Je dôležité, aby mal pred a po období strávenom sám doma pohyb. Sú to vyrovnaní psi, zvyčajne nie sú náchylní na ničenie.

Čo sa týka cestovania, Akita nebude tým najlepším spoločníkom počas výletov. Jednak si kvôli svojej veľkosti vyžaduje veľa miesta pri šoférovaní, jednak nedôvera k cudzím ľuďom znepríjemňuje dovolenky na preplnených miestach.

Mohlo by vás zaujímať - Ako cestovať so psom v PKP?

Zdá sa, že Akita je k cudzím ľuďom úplne ľahostajná a chladná. Nemá rád fyzický kontakt - akékoľvek pohladenie od nich. Je to výborný strážny pes, ktorý nepustí cudzích ľudí na pozemok. Tiež neznáša dobre prítomnosť iných psov. Mať ďalšie domáce zviera ako také zahŕňa náročný adaptačný proces. Akita sa na druhej strane dokonale prispôsobí novému bydlisku. Môže bývať aj v domčeku so záhradou aj v byte, hlavne že nie je veľmi šteklivý.

Červená Akita.


Akita - zdravie a starostlivosť

Priemerná dĺžka života psa Akita je 11-15 rokov. Títo psi sú vo všeobecnosti v dobrom zdravotnom stave. Môžu sa u nich objaviť ako u každého zvieraťa zdravotné problémy, najčastejšie očné choroby, seboroický zápal mazových žliaz, torzia žalúdka. Môže sa u nich vyvinúť aj Vogt-Koyanagi-Haradiho syndróm, známy aj ako choriomeningeálny syndróm. Je to vrodená porucha charakterizovaná encefalitídou spôsobujúcou neurologické symptómy, depigmentáciu kože a nosa a zápalové zmeny v očnej dúhovke. Títo psi dobre znášajú drsné poveternostné podmienky.

Akita nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. V prípade srsti je potrebné ju pravidelne kefovať. Okrem období zvýšeného pĺznutia, teda na jeseň a na jar, treba psa česať raz týždenne. Keď jej vypadáva srsť intenzívnejšie, každé 2 dni. Na vyčesanie je najlepšie použiť stredne dlhú kefu na srsť. Pes by sa tiež nemal často kúpať. Kúpanie by sa malo vykonávať len vtedy, keď to naozaj potrebujete. Mierne znečistený pes je lepšie utrieť vlhkou handričkou. Oči a uši si však pravidelne udržiavajte čisté. Špeciálne prípravky sa dajú kúpiť v obchodoch so zvieratami.

Akita nie je žrút. Chuťou nepohrdne, no ani sa na ňu nevrhne. Pokiaľ ide o jedlo, sú to skôr vyberaví psi. Môžete mu podávať granule, ale musí byť kvalitné. Vzhľadom na to, že akita patrí k primitívnym psom, niektorí ľudia zastávajú názor, že vyvážené jedlo pripravené chovateľom s vhodnou suplementáciou - tzv. BARF diéta. Denná energetická potreba by mala byť rozdelená do dvoch až troch jedál, z ktorých to, ktoré sa podáva ráno, by malo byť o niečo ľahšie ako to neskoršie.

Akita - koľko stojí?

Priemerná cena Akita je 500 – 700 eur. Najlepšie exempláre stoja až 950 eur. Za psa bez preukazu pôvodu síce zaplatíte menej, no v prípade zvierat z chovateľských staníc neregistrovaných v Kennel Club je ťažké odhadnúť, do akej miery budú odrážať schému chovu.Olga Dubská