40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké pachy psy neznášajú? Zoznámte sa s top 5

Čo psy neznášajú a existujú pachy, ktoré psov odrádzajú? Ukazuje sa, že áno – existuje veľa vecí, ktorých pachy sú príliš intenzívne alebo ťažké, aby ich pes toleroval. To všetko je spôsobené silným čuchom, ktorý majú, a prostredím, v ktorom žijú. Pes sa dokáže aklimatizovať kdekoľvek, len si zvyká na svoje okolie. Napríklad pes žijúci v Ázii má určite iné preferencie pachov ako ten, ktorý žije v Európe.

Na lúke psík vonia harmanček.

Pachy, ktoré psy neznášajú

Ukazuje sa, že psy nemajú radi veľa pachov. Vďaka dobre vyvinutému čuchu sú psy schopné cítiť veci na diaľku. Váš miláčik často dáva najavo svoju nespokojnosť grimasou, kýchaním či dokonca smrkaním. Ukazuje sa, že preferencie vôní psov a ľudí sú úplne odlišné. Domáce zvieratá nemajú radi:

  • Alkohol, ktorý sám o sebe má intenzívny nepríjemný zápach a odpudzuje nielen psov
  • Ocot je ďalším produktom s intenzívnou vôňou, ktorá odpudzuje našich miláčikov. Ak máme problém so šteniatkami, ktoré sa stále vyprázdňujú na podlahových paneloch, oplatí sa ich umyť octom a vodou. Vďaka tomu zápach odradí vášho miláčika a odradí ho od úľavy na týchto miestach. Ak problém pretrváva, oplatí sa investovať do savých podstielok, ktoré v počiatočných fázach učenia šteniat skvele fungujú.
  • Citrusové ovocie. Často, keď čistíme dom prípravkami s citrónovou vôňou, náš pes začne fŕkať a rozčuľovať sa a ukáže sa, že je to kvôli zápachu, ktorý zostáva po umytí.
  • Pálivé korenie – psy nie sú fanúšikmi intenzívnych a korenistých vôní, akými sú napríklad čili papričky, ktoré môžu dráždiť sliznicu psa.

Ak sa náš miláčik zdržiava doma, oplatí sa znížiť množstvo nasledujúcich prípravkov alebo ich nepoužívať pri priamom kontakte so zvieraťom.

Kríženec vonia kvety na poli.

Paprika odpudzuje psov

Vyššie spomínané pálivé korenie má vôňu, ktorú psy neznášajú. Ich súčasťou je aj korenie, ktoré svojou intenzívnou arómou pôsobí na vášho miláčika negatívne. Paprika môže dráždiť sliznice a spôsobiť nadmerné slzenie očí, u psa môže byť zaznamenané nadmerné kýchanie a smrkanie.

Napriek tomu mnohí používajú korenie ako formu repelentu, napríklad v záhrade, ak domáci miláčik trhá kvety z črepníkov alebo ich ničí, môžete črepníky posypať mletým korením. Keď pes zacíti čo i len najmenšiu vôňu korenia, okamžite utečie a kvetov sa už nedotkne. Ak problém pretrváva, oplatí sa použiť špeciálny sprej proti hryzeniu, ktorý obsahuje prírodné zložky, takže to negatívne neovplyvní zdravie vášho miláčika.

Vôňa, ktorú psy nemajú radi - užitočná pri výcviku

To, čo sa psovi nepáči, sa môže ukázať ako dobrá motivácia na ďalšie učenie sa. Namiesto ultrazvukových píšťaliek používaných pri tréningu mnoho ľudí používa prírodné potravinové produkty, ktoré ich miláčik jednoducho neznáša. Už spomínaný problém s učením sa vykonávať potrebu na konkrétnych miestach je toho dokonalým príkladom. Oplatí sa skombinovať spôsob kladenia savých podstielok a postriekanie kobercov či podláh octom a vodou. Ak si všimnete, že vaše šteňa častejšie močí na podlahu ako na podložku, pravidelné čistenie podlahy octom prinesie výsledky.

Rovnaká situácia je aj v prípade obhrýzania nábytku či kožených kresiel, najmä u šteniatok, ktoré prechádzajú obdobím zúbkov, sa tento typ správania často objavuje. Hneď na začiatok by sme si mali kúpiť maškrty pre psov, ktoré chrup spevnia a psíka zabavia a až potom môžeme nábytok postriekať octom alebo tekutinou s citrusovou vôňou.

Aké pachy majú psy radi a prečo?

Teraz, keď poznáme pachy, ktoré psy neznášajú, stojí za to zistiť, aké pachy považujú za príjemné. Vôňa mäsa je určite na vrchole zoznamu obľúbených pachov psov. Akékoľvek jedlá, ktoré ho obsahujú, alebo jednoducho varené mäso spôsobujú, že psom sa rýchlo zbiehajú sliny! Preferencie vôní psov a ľudí sú veľmi odlišné, preto sa neoplatí nechať sa ovplyvňovať našimi vlastnými preferenciami. Ak sa napríklad pri kúpe prípravku na srsť pre psa bojíme výberu konkrétnej vône, najlepšou možnosťou je šampón s prírodnou vôňou. Samozrejme, na trhu sú dostupné rôzne možnosti vôní, od bylinkových až po ovocné, no ako vieme, každý pes môže mať iné preferencie a po kúpaní v citrusovom šampóne sa nebude cítiť najlepšie.

Psy sa často váľajú v blate, pach mokrého psa je pre človeka odpudivý, no v prípade psa je to úplne inak. Pre psov je to len dobrá zábava.

Aké pachy majú psy radi? Táto otázka sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchá, no ukazuje sa, že je úplne jednoduchá. Psí čuch je silnejší než ľudský a dokáže rozpoznať špecifické pachy na diaľku. Nezabúdajme, že psíkovi sa budú páčiť iné vône ako nám a nie vždy sa spoliehajme na vlastný názor, ale radšej pozornejšie sledujeme správanie psa. Vtedy je najlepšie rozpoznať, na ktoré konkrétne pachy pes reaguje pozitívne a negatívne.

Pozri aj: Môžu psy jesť zemiaky? Aká zelenina môže byť súčasťou stravy psa?

Lida Pieczulis