40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Môžu psy jesť zemiaky? Aká zelenina môže byť súčasťou stravy psa?

Zaujíma vás, či pes môže jesť zemiaky? Okolo užitočnosti tejto zeleniny koluje veľa mýtov. Určite by nemali byť základom stravy. Môžu sa objaviť v strave psa ako zložka potravy alebo samostatne, ale musia byť varené a chladené.

Zelenina je nevyhnutnou súčasťou stravy psa. Cenným doplnkom k nemu môžu byť správne pripravené zemiaky. Skontrolujte si, kedy a v akej forme ich môžete svojmu miláčikovi podávať. Nie sú také cenné ako mrkva. Zistite, prečo by ste ho mali dať svojmu psovi?

Pes leží a žerie mrkvu

Môžu psy jesť zemiaky?

Bez ohľadu na spôsob výživy psa – hotové krmivo alebo vlastnoručne pripravené jedlá – je dôležité, aby bola strava správne vyvážená a pestrá. Psy sú mäsožravce, preto by mäso malo byť základom ich stravy. Dôležité sú však aj iné potraviny, vrátane zeleniny. Sú medzi nimi tie absolútne zakázané, ako je cibuľa, cesnak, hrach, fazuľa, cícer či fazuľa, aj tie odporúčané, ako je petržlen, zeler, cuketa, cvikla. Zelenina, ktorá vzbudzuje najväčšie pochybnosti, pokiaľ ide o stravu psa, sú nepochybne zemiaky. Môže ich pes zjesť? Skontrolujte, kedy sa zemiaky môžu objaviť v strave vášho psa.

Môžu psy jesť surové zemiaky?

Po prvé, pes nemôže jesť surové zemiaky? Zvlášť nebezpečné sú tie, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu. Ako vieš, že sa to stalo? Šupka zemiakov získa zelenkastú farbu, na hľuze sa objavia výhonky. Zmenená šupka a mladé výhonky obsahujú veľké množstvo solanínu. Je to organická chemická zlúčenina, ktorá má silne jedovaté účinky. Koncentrácia solanínu v zelených zemiakoch je až päťkrát vyššia ako v zemiakoch, ktoré neklíčia. Dôsledkom jedenia takejto zeleniny bude vážna otrava jedlom, niekedy aj porucha močového systému psa. Solanín dráždi sliznicu tráviaceho traktu. V dôsledku toho sa vyvíja zápal. Medzi ďalšie príznaky otravy solanínom patrí vracanie, hnačka, kŕče a slintanie. V extrémnych prípadoch môže táto zlúčenina viesť ku kóme a dokonca k smrti psa.

Môžu psy jesť varené zemiaky?

Zelenina by mala tvoriť 10-20% stravy vášho psa. Varené zemiaky sú jednou zo zeleniny, ktorá môže byť zodpovedná za implementáciu týchto odporúčaní. Z času na čas a v malých množstvách zvieraťu neublížia. Naopak, môžu sa ukázať ako hodnotný doplnok jedálneho lístka, pretože sú zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínov K, C, A, minerálov ako železo, fosfor, vápnik či draslík. Odporúča sa, aby uvarené a nesolené zemiaky tvorili maximálne ⅓ jedla. Je však potrebné si uvedomiť, že nie každý pes môže jesť zemiaky. Táto zelenina sa neodporúča najmä pre psov, ktorí bojujú s nadmernou telesnou hmotnosťou. Poskytujú síce pocit sýtosti, ale obsahujú veľa sacharidov a majú vysoký glykemický index.

Batáty síce nie sú zemiaky, no oplatí sa ich tu spomenúť. Bežne sa nazývajú sladké zemiaky a môžu byť cennou zložkou psej stravy. Poskytujú vlákninu, antioxidanty, veľa vitamínov a minerálov. Psom sa veľmi páčia. Ako ich podávať? Dobrým nápadom by bolo urobiť z nich hranolky v rúre alebo ich uvariť a rozdrviť. V obchodoch s domácimi zvieratami sú tiež sladké zemiakové maškrty, ako napríklad SmartBones Sweet Potato.

Pes žerie mrkvu na tráve

Zemiaky ako prísada do hotových jedál

Zemiaky sú súčasťou hotových krmív pre psov, dokonca aj tých, ktoré sú určené pre alergikov. Ukazuje sa, že sú oveľa lepším riešením ako obilniny, ktoré obsahujú lepok. Zemiaky zriedka spôsobujú alergie. Tu je niekoľko príkladov krmiva pre psov so zemiakmi:

● BRIT Care dospelý losos a zemiaky bez obilnín,

● BRIT Care Sensitive Venison & Potato,

● FARMINA Vet life hypo rybí a zemiakový pes,

● NERO GOLD zverina a zemiaky,

● BRIT Čerstvé kura so zemiakmi, zdravý rast šteniatka.

Môže pes jesť mrkvu?

Pri rozoberaní problematiky zemiakov v strave psa nemožno nespomenúť najlepšiu zeleninu pre psov, teda mrkvu. Môžeme podávať varenú aj surovú. Mrkva je zdrojom predovšetkým:

● antioxidanty, ktoré posilňujú organizmus,

● vitamín A, ktorý podporuje metabolizmus kostí a procesy videnia,

● vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém a uľahčuje vstrebávanie železa,

● vláknina, ktorá reguluje pohyby čriev – zabraňuje zápche a hnačke.

Mrkva má aj mnoho ďalších cenných vlastností.


Olga Dubská