40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké bylinky vybrať pre králika?

Sušené bylinky pre králiky sú prvkom, ktorý spestruje každodennú stravu nielen tohto hlodavca. Stojí za to rozšíriť výživové možnosti králikov a nedávať im len seno či krmivo pre králiky. Zdravie našich domácich miláčikov závisí vo veľkej miere od potravy, ktorú jedia, a čo je dôležité, vždy závisí aj od kvality. Okrem toho sa ukazuje, že dobre zvolené bylinky môžu mať liečivý účinok a vedia veľmi dobre pomôcť v boji proti početným chorobám králikov.

Králik je šalát.

Výhody bylín pre králiky

Podávanie základných zmesí bylín pre králikov zabráni opakujúce sa jednotvárnej strave. Je vhodné doplniť ju aj ďalšími prísadami, vďaka ktorým bude tráviaci systém zvieratka fungovať oveľa lepšie! Medzi výhody bylín pre králiky patria medzi inými aj:

 • zlepšenie trávenia
 • hustá srsť
 • zdravá pokožka
 • liečba chorôb tráviaceho systému

Ako vidíme, výhod je veľa, a preto niet pochýb, že strava obohatená o bylinky priaznivo ovplyvní zdravie našich miláčikov. Napriek tomu sa oplatí prispôsobiť dávku a druh byliniek individuálnym potrebám králika. Môžete sa poradiť s vaším veterinárom, ktorý vám rád odporučí konkrétne bylinné zmesi priamo pre vášho králika. Nezabúdajte pritom aj na obyčajné krmivo pre králiky, pretože je základom výživy. Bylinky by mali byť ba doplnkom.Aké bylinky môžu králiky jesť?

Aké bylinky môžu králiky jesť? Na túto otázku sa oplatí odpovedať hneď na začiatku, aby ste svojmu miláčikovi náhodou nechcene neublížili. Každý druh byliniek má iné využitie a bude sa hodiť na rôzne účely. Napríklad pri problémoch s tráviacim systémom, zlepšením stavu srsti a kože sa ako vhodné bylinky uvádzajú:

 • púpava, koreň čakanky, list brezy alebo mäta.

V prípade nedostatku vitamínov a minerálov v králičej strave je potrebné vyhľadať:

 • sušené bylinky
 • sušené ovocie a zeleninu

Každý z nich je zdrojom vitamínov C, B, P, K, E, minerálnych solí a mikroelementov. Ak napriek vhodnému výberu byliniek alebo sušenej zeleniny zviera tento druh potravy nechce prijímať, môžete mu podať vitamínový komplex vo forme tekutiny. V zoo obchode je dostupný napríklad vitamín C pre hlodavce, ktorý možno pridať do napájačky vo forme niekoľkých kvapiek denne. Vďaka tomu králik pri pití vody priamo skonzumuje správnu dávku vitamínov potrebných pre správne fungovanie organizmu.

Králik obhrýza listy.

Zmes bylín pre králiky

Základné dostupné zmesi bylín pre králiky sú dobrým riešením, keď má váš maznáčik veľký nedostatok mikroživín a minerálov. V tomto prípade výborne poslúži zmes byliniek pre králiky! Je to tiež veľká úspora času pre ľudí, ktorí nemajú možnosť samostatne si dopĺňať celé sady byliniek vlastným pestovaním. Vtedy sa oplatí siahnuť po hotových výrobkoch v zoo obchode.

Správne zvolené zloženie takýchto zmesí by malo obsahovať vetvičky a korienky, ktoré priaznivo pôsobia na obrusovanie rezákov, čo pomáha predchádzať zubným ochoreniam králika. Sušené bylinky pre králiky vo forme zmesí zvyčajne pozostávajú z listov, tyčiniek, lupeňov ruží alebo slnečnicových semienok. Zmes ako celok je zložená tak, aby uspokojila prípadné nedostatky vitamínov a mikroelementov nášho miláčika.


Kde kúpiť bylinky pre králika?

Byliny, ktoré môžu králiky jesť, by sa mali kupovať zo spoľahlivých zdrojov, často môžu zmesi bylín obsahovať zbytočné prísady alebo škodlivé doplnky. Preto je najlepšie si ich poskladať sami, napríklad púpavu či brezový list kúpime v lekárni alebo bylinkárstve. Potom už stačí odmerať konkrétne porcie a králikovi podávať každý deň v miske alebo spolu so senom. Na trhu sú aj zložené zmesi či prípravky vo forme tekutiny, ktoré pridávame do vody alebo do jedla. Možností na výber je veľa, najdôležitejšia je kvalita prípravku a jeho systematické podávanie. Až potom si môžete všimnúť akékoľvek účinky.

Králik žerie kel.

Aké bylinky by sme mali denne podávať králikovi?

Zmes byliniek pre králiky je dôležitou súčasťou ich každodennej stravy, no treba si uvedomiť, že nie každý druh bylinky je vhodné podávať králikovi každý deň. Prebytok niektorých z nich môže spôsobiť uvoľňovanie toxických látok. Preto sa oplatí každú zmenu v stravovaní vášho miláčika prediskutovať s veterinárom, ktorý vám odporučí vhodný harmonogram dávkovania. Bylinky, ktoré ani v nadbytku nespôsobujú žiadne negatívne účinky sú napríklad:

 • plantain
 • púpava
 • citrónová esencia
 • brezový list

Každá z vyššie uvedených bylín pôsobí tak jemne, že by nemala spôsobovať žiadne nepriaznivé účinky ani alergie. Nezabúdajte, že bylinky sú len doplnkom celej králičej stravy a nemôžu byť základom jeho plnej výživy! Musíme k nim pristupovať vždy iba ako k suplementácii. Zoo obchod vám ponúka množstvo druhov krmiva pre králiky, ktoré by mali tvoriť hlavnú zložku jeho výživy.

Aké bylinky môže králik jesť a kde kúpime tie správne zmesi? Stretávame sa s množstvom otázok tohto typu, pretože pre majiteľov králikov sú bylinky relatívne neznáma téma. Staromódne sa predpokladá, že králiky jedia iba seno a suché krmivo, avšak ukazuje sa, že takéto myslenie je nesprávne. Strava králika by mala byť spestrená aj ďalšími živinami, ako sú napríklad bylinky alebo sušená zelenina a ovocie. Vďaka nim zlepšíme tráviace procesy a celkový zdravotný stav našich domácich miláčikov miláčikov.

Lida Pieczulis

Pozri aj: Správna výživa králikov