40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aká kaša je vhodná pre psa? Pochybnosti, či pes môže jesť krúpy!

Krúpy – proso, ovos, bulgur, jačmeň či pohánka – sú obľúbenou zložkou ľudskej stravy. Môžeme to dať nášmu psovi? Ktoré krupice je potom najlepšie zvoliť a ktoré sa neodporúčajú?

Krúpy môžu byť súčasťou psej stravy za predpokladu, že si vyberieme správny druh a správne ju pripravíme. Nikdy však nemôže byť základným produktom alebo podávaným príliš často. Spomedzi množstva druhov krúp dostupných na trhu sa oplatí vybrať tie, ktoré budú nášmu psovi najlepšie slúžiť. Prečítajte si, čo odlišuje jednotlivé krupice, a potom experimentujte s krupičkovými sušienkami pre psov!

Keramické misky pre psov na jedlo a vodu.

Môže pes jesť kašu?

Krúpy – podobne ako ryža alebo cestoviny – sú zdrojom sacharidov. Stojí za to vedieť, že krúpy nie sú rovnaké a nie všetky budú v psej strave fungovať rovnako dobre. Zvlášť dôležité je rozlišovať medzi lepkovou a bezlepkovou krúpkou – to môže byť dôležité v prípade psov s alergiou.

Krúpy pes nepotrebuje a neodporúčajú sa v každodennej strave. Ak však máte psíka gurmána, môžete mu pripraviť zdravé maškrty s pridaním krúp. Tu bude potrebné vedieť, čo si vybrať.

Aká kaša pre psa?

Pohánková kaša pre psov

Považuje sa za pseudo obilninu, preto neobsahuje lepok. Má tiež málo škrobu a je zdrojom rastlinnej vlákniny – preto podporuje prácu čriev. Okrem toho obsahuje cenné minerály a vitamíny ako fosfor, mangán, železo a horčík. Vzhľadom na to, že brzdí proces vstrebávania glukózy do krvi, je možné ho podávať aj psom s cukrovkou.

Prosová kaša pre psa

Proso je tiež veľmi zdravé. Rovnako ako pohánka je bez lepku a obsahuje málo škrobu. Okrem toho je zdrojom vitamínov skupiny B, ale aj medi a železa.

Kaša

Rovnako ako vyššie uvedené, je určite povolené v strave psa. Je bohatým zdrojom sacharidov, bielkovín a vlákniny. Okrem toho obsahuje vitamín E a meď, železo, vápnik a horčík. Neobsahuje lepok a je ľahko stráviteľný.

Miska mokrého krmiva pre psov

jačmeň

V strave psa je to absolútne zakázané! Má vysokú schopnosť viazať vodu, čo spôsobuje jej napučiavanie a robí živiny horšie stráviteľné. Môže spôsobiť skrútenie žalúdka alebo prílišné rozšírenie.

Bulgur, kuskus, krupicová kaša

Tieto krúpy sú pre psa povolené za predpokladu, že nie je alergický na lepok. Každý z nich je zároveň zdrojom cenných vitamínov a minerálov, takže pokiaľ nie je pes alergik, oplatí sa ich používať v psej strave.

Ako uvariť kašu pre psa?

Ak sa rozhodnete podávať svojmu psovi krúpy, mali by ste ho podávať vo forme prepečenej kaše – táto konzistencia je najbezpečnejšia a najlepšie stráviteľná. Samozrejme, malo by byť varené bez akýchkoľvek korenín - ako prídavok môžete pridať zeleninu, ako je mrkva, petržlen, zeler či cvikla, prípadne podávať k vareným rybám či mäsu.

Sušienky s krúpmi pre psíka - recept na domácu pochúťku

Ak chcete svojmu psovi pripraviť domácu maškrtu, stačí, ak uvarenú kašu zmiešame s vajcom, lyžicou oleja a prísadami ako mrkva, cvikla, pečeň alebo ryba - na plech vytvarujeme sušienky a upečieme na 180 stupňov asi 30 minút. Cookies môžete upiecť aj v „sladkej“ verzii s banánom alebo jablkom. Nezabudnite však nepridávať korenie – soľ ani cukor. Takéto koláčiky sa dajú psovi úspešne „ukradnúť“ pri spoločnom tréningu.


Kaša alebo ryža pre psa?

Krúpy sú výbornou alternatívou ryže alebo cestovín v strave psa a majú podobné vlastnosti – patria do skupiny sacharidov, ide teda o tzv. plnivo. Strava každého psa by mala byť vyvážená a pozostávať z mäsa a malého množstva zeleniny. Pokiaľ ide o krúpy, pretrváva názor, že sa trávi horšie ako napríklad ryža, no na druhej strane je cenným zdrojom vitamínov a minerálov – takže konečné rozhodnutie zaviesť ju do jedálnička, ako obvykle patrí majiteľovi. Vďaka tomu, že sa zle trávi, ryžu väčšinou lepšie znášajú najmä psy s tráviacimi problémami a psi seniori. To isté platí pre šteňatá, ktorých tráviaci systém je veľmi citlivý – je pre ne lepšia ryža alebo ovsené vločky.

Hotové krmivo pre psov alebo BARF diéta?

Svojpomocne zostaviť psí jedálniček je veľmi náročná úloha, ktorá si však získava na obľube – hlavne vďaka tomu, že majiteľ má istotu, že v miske psíka pristanú čerstvé osvedčené suroviny. Používanie diéty na báze hotového krmiva je pohodlnejšie riešenie a zaisťuje, že pes dostane presne tie živiny, ktoré potrebuje, a je natoľko vyvážený, že je zdravý – nevyžaduje teda odborné znalosti.

Treba pamätať na to, že ak sme sa rozhodli pre hotové krmivo, pes by nemal byť kŕmený inou, „ľudskou“ potravou – vrátane napríklad krúp. Ak chceme psovi takto spestriť stravu, je lepšie podávať inú potravu vo forme maškrty, v malých množstvách, ako prevenciu nadváhy.

Pes nie je smetný kôš - preto by ste mu určite nemali dávať zvyšky z našej večere! Takéto krmivo býva dochucované (aj soľou) a psovi neprospieva, naopak môže spôsobiť tráviace problémy, nadúvanie, hnačku a v horšom prípade aj ťažkú otravu.

Prečítajte si ďalšie články o správnej výžive psov

Natália Baková