40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Adopcia psa - na čo si dať pozor?

Nadácie, ktoré sa starajú o túlavé psy, a útulky naďalej bijú na poplach v súvislosti s obrovským počtom nechcených a opustených psov. Útulky sú neustále preplnené a ešte väčší počet túlavých psov je v starostlivosti mnohých nadácií na podporu zvierat. Rozhodnutie vybrať si psa z útulku však často sprevádza mnoho pochybností.


Pes z útulku alebo z nadácie?

Keď vidíte stovky psov za mrežami v útulku, je ťažké rozhodnúť sa, ktorý z nich bude pre vás najvhodnejší. Ak sa rozhodnete prijať psa, oplatí sa pozrieť si inzeráty na webovej stránke útulku a kontaktovať dobrovoľníkov, ktorí sa o psov starajú, aby nám mohli povedať viac o povahe svojich zverencov. Ďalej si môžeme dohodnúť prechádzku s konkrétnym psom, aby sme ho lepšie spoznali v prirodzenejšej situácii, než je sedenie v preplnenom koterci. Ak nás však takáto forma spoznávania psa neláka, môžeme sa obrátiť na nadácie, ktorých je, našťastie, po celej krajine neúrekom. Tieto nadácie sa ujmú túlavých psov a často z útulkov privezú psy, ktoré sa vystrašené a schované v rohu koterca často stávajú neviditeľnými pre ľudí, ktorí hľadajú svojich štvornohých priateľov. Psy v starostlivosti nadácie majú možnosť socializovať sa s ľuďmi, chodiť na dlhé prechádzky a často žijú v domácom prostredí, ktoré ich dokonale pripravuje na adopciu. Povaha týchto psov je oveľa lepšie známa ako u obyvateľov útulkov a je ľahšie vybrať vhodného spoločníka. Presadzuje sa zásada, že adopciou psa z takejto nadácie pomáhame nielen psovi, ktorého si adoptujeme, ale aj tomu, ktorého si nadácia môže adoptovať namiesto nášho nového domáceho miláčika.

Krížence sú veľmi citlivé a chytré psy. Tiež potrebujú lásku.

Šteniatko alebo dospelý pes?

Medzi túlavými psami sú vždy najobľúbenejšie šteniatka, no osobne vám vždy radím venovať väčšiu pozornosť dospelým psom, najmä v prípade rodín s deťmi. Hlavným argumentom pre túto voľbu je stabilizovaný charakter a predvídateľnejšie správanie. V prípade dospelého psa si ušetríme náročnú etapu dospievania batoľaťa a hryzenie čohokoľvek, čo nás pri prezúvaní napadne. Dospelí psi a dokonca aj starší psi sa všetko naučia tak rýchlo ako šteňatá a nemali by ste si s tým robiť starosti. Dospelí psi, najmä tí, ktorí sú v starostlivosti nadácie, sú často schopní krásne chodiť na vodítku a udržiavať dom v čistote, čo novému majiteľovi výrazne uľahčuje obdobie po adopcii.

Pri adopcii psa sa niektorí ľudia rozhodnú adoptovať si traumatizovaného jedinca. Často sú to psy, ktoré od ľudí nezažili nič dobré. Sú to dosť ťažké adopcie a zvyčajne vyžadujú zapojenie behavioristu a veľa práce so psom, aby ste znovu získali dôveru. Poznám však veľa prípadov úžasnej premeny takýchto psíkov na úžasných spoločníkov na dlhé roky. Samozrejme takéto psíky neodporúčam do domácnosti s deťmi, ale len pre ľudí s veľkou trpezlivosťou a srdcom pre štvornožcov.

Zdravie psa na adopciu - na čo si dať pozor?

Na čo by som si mal dať pozor po osvojení psa z hľadiska jeho zdravia? Najskôr je potrebné zistiť, aké vyšetrenia alebo chirurgické či preventívne zákroky už boli u vášho psa vykonané. Spolu so psom by sme mali dostať aj jeho zdravotnú knižku, ktorá obsahuje všetky potrebné informácie o očkovaní, odčervení alebo prekonaných chorobách. Po prijatí je vhodné navštíviť veterinára, aby zistil celkový stav zvieraťa a na základe brožúrky naplánoval ďalšiu profylaktickú liečbu a prípadné krvné testy. Určite sa oplatí dbať na to, aby sa na začiatku odstránili vonkajšie a vnútorné parazity, pretože psy z väčších populácií zvierat majú často značné množstvo nežiaducich "priateľov". Pri adopcii psa z útulku alebo nadácie sa zvyčajne zaväzujeme, že psa necháme vykastrovať/kastrovať, ak to ešte nebolo vykonané. Táto povinnosť sa zaviedla z dôvodu nadmerného počtu túlavých zvierat a prevencie viacerých reprodukčných ochorení. Novým majiteľom zvyčajne odporúčam, aby si v blízkej budúcnosti nechali vyšetriť svojho domáceho miláčika a získali tak lepší prehľad o jeho celkovom zdravotnom stave. Takéto preventívne opatrenia nám umožňujú lepšie sa postarať o naše zvieratko a pomôcť mu zotaviť sa z pobytu v útulku.

Či už si vezmeme psa z útulku alebo z nadácie, či je malý alebo veľký a chlpatý, určite mu úplne zmeníme život tým, že ho prijmeme do svojho života a ukážeme mu svoje srdce. Určite ocení našu oddanosť a odvďačí sa nám dlhoročnou bezpodmienečnou láskou.


Dorota Joskovjáková

Útulkové psy sa snažia prispôsobiť novým podmienkam, no chýba im domov. Psy, ktoré sú dlhší čas v klietkach a prístreškoch, môžu upadnúť do depresie.