40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

5 dôvodov, prečo váš pes hryzie nábytok (a ostatné zariadenie)

Ak ste šťastným majiteľom psa, je veľká šanca, že ste prišli domov do neporiadku. V menej extrémnej verzii utrpelo niekoľko topánok či noha z kuchynského stola.

Prečo sa to deje? Ako to môžeme napraviť?

Aby sme pochopili túto potrebu, musíme sa vrátiť do šteňacích rokov vášho priateľa.

Keď bol váš pes (alebo stále je) bezstarostným šteniatkom, hryzenie a žuvanie bolo jeho spôsobom, ako objavovať nový a zaujímavý svet. Hryzením si overoval, čo je vhodné na jedenie (preto si mohol chytiť vankúše, vaty, topánky či kamienky) a učil sa sociálnym vzťahom s inými psami. Ak svojho súrodenca pohrýzol príliš silno, hra sa skončila, a tak sa rýchlo naučil, aký tlak čeľuste je pri hraní vhodný.

Šteniatka vo veku okolo 3-6 mesiacov navyše prechádzajú náročným obdobím výmeny mliečnych zubov za trvalé a hryzenie prináša úľavu nielen svrbiacim a boľavým ďasnám (trochu ako u detí, ktorým idú zúbky), ale spôsobuje aj väčšie vylučovanie serotonínu , ktorý je zodpovedný za zlepšenie nálady a úľavu od bolesti.

Aké by mohli byť dôvody hryzenia, ak váš pes už má za sebou prvé mesiace života a je fyzicky zdravý?

1. Žiadne hračky (alebo príliš veľa!)

Nedostatok aj prebytok hračiek má za následok nudu. Odporúča sa striedanie hračiek. Nechajte si k dispozícii asi 3 hračky a zvyšok schovajte. Po týždni vymeňte hračky za iné a tie predchádzajúce schovajte. Vždy je to takto. To udrží vášho psa záujem o hru a poskytne mu veľa zábavy. Okrem využitia rotačného cyklu sa oplatí vyberať hračky aj pre potreby a temperament nášho psa (ale o tom viac v ďalšom článku).

2. Žiadne maškrty na uspokojenie tejto potreby

Žuvanie je prirodzená a zdravá potreba vášho domáceho maznáčika. Prečo sa oplatí kupovať tie správne zdravé maškrty, ako je Simply From Nature, ktoré túto potrebu uspokoja a zároveň zľahka zotrie zubný kameň. Príjemné s užitočným!

Môžete sa rozhodnúť aj pre gumené hryzátka, do ktorých môžete vložiť maškrty alebo jedlo.

3. Nuda

Váš malý kamarát potrebuje veľa pozornosti a cvičenia. Ak ste sa s ním v poslednej dobe zanedbávali hrať alebo chodiť na pravidelné prechádzky, možno si našiel nový zdroj zábavy – napríklad vašu novú koženú kabelku.

4. Zložitejšie problémy (napr. separačná úzkosť, stres, strach)

Dôvodom hryzenia môže byť depresia vyplývajúca zo straty opatrovníka alebo zvieracieho priateľa, ako aj separačná úzkosť – v tomto prípade sa oplatí vyhľadať radu od veterinára a/alebo behavioristu.

5. Príliš skoré odlúčenie od matky a súrodencov

Psy sú stádové zvieratá a sociálne vzťahy sa učia od svojej psej rodiny. Ak bolo šteňa oddelené od matky a súrodencov príliš rýchlo, možno sa nenaučilo správnemu vzťahu s inými psami a môže mať s nimi problémy. Okrem toho dokáže ničiť veci v domácnosti, pretože nevie, že na hranie sa používa hryzátko, nie obuv do domácnosti. Stojí za to pripomenúť, že pre nášho psa je všetko, čo má na dosah. Psa musíme naučiť, ktoré hračky sú vlastne jeho a ktorých vecí sa nemôže dotýkať.

Ak nás pes náhle začal hrýzť a takéto správanie ste si ešte nikdy zvlášť nevšimli, je to určite znak toho, že nám chce niečo signalizovať. Vyplatí sa dodržiavať vyššie uvedené body a v prípade akýchkoľvek pochybností kontaktujte svojho veterinára a/alebo behavioristu.

Pes ryje zuby do žuvacej hračky. Tlak čeľustí psa je veľmi vysoký, preto je najlepšie ho nasmerovať na správne predmety už v mladom veku.

Marie Magiera