40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zvracanie u mačky - príčiny, príznaky, kŕmenie

Mačky sú stvorenia, ktoré majú rady čistotu. Veľkú časť dňa trávia olizovaním srsti. Srsť sa prichytí na drsnom povrchu jazyka a potom je prehltnutá. Hromadenie srsti v zažívacom trakte môže viesť okrem iného k zvracaniu.

U krátkosrstých mačiek nie je vylúčenie prehltnutej srsti problém, ale niekedy sa jej v tráviacej sústave nahromadí príliš veľa. Hromadenie stlačených guľôčok srsti v žalúdku mačky často spôsobuje zvracanie, abnormálnu peristaltiku, tvorbu fekálnych kameňov alebo črevnú obštrukciu. V najhoršom prípade vedie prehltnutá srsť k upchatiu tráviaceho traktu, čo ohrozuje život mačky.

Mačka sedí na posteli.

Zvracanie u mačky: príčiny a príznaky

Na začiatok je dobré vedieť rozlíšiť zvracanie a grckanie. V prípade zvracania sa zvyčajne vyvracia žalúdočný obsah (vyskytujú sa aj torzie a tlak v brušnej dutine). V prípade grckania sa jedlo vracia späť z vyšších častí tráviaceho traktu, než je žalúdok.

Zvracanie u mačky môže spôsobiť:

• nadmerné množstvo srsti v tráviacom trakte;

• cudzie teleso v žalúdku;

• parazity;

• ochorenia gastrointestinálneho traktu na bakteriálnom a vírusovom pozadí;

• sekundárne príznaky na pozadí iných chorôb;

• zlyhanie obličiek

• poškodenie orgánov (pankreas, pečeň, cholecystitída);

• črevná obštrukcia.

Ako vidíte, u zvieraťa existuje veľa príčin zvracania. Je však potrebné pripomenúť, že nemusia byť spojené s primárnymi poruchami tráviaceho traktu. Ak mačka po jedle zvracia, samotný vzhľad zvratkov môže majiteľovi veľa povedať o príčine jej stavu. Nestrávené jedlo niekedy naznačuje poruchu pažeráka alebo problémy s horným tráviacim traktom. Vylúčenie tráveného obsahu naznačuje, že jedlo končí v žalúdku, ale strava domáceho maznáčika nie je vhodná. Môže to byť spôsobené náhlou zmenou krmiva. Nové jedlo dráždi žalúdočnú sliznicu, spôsobuje silné kŕče, čo následne vedie k zvracaniu mačky.

Na posteli leží mačiatko s viditeľným tretím viečkom.

Časté zvracanie u mačky

Časté zvracanie u mačky je zvyčajne známkou toho, že zviera má problém s bezoármi. Ak má váš maznáčik problémy s vylučovaním nahromadenej srsti, môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznaky:

• suchý kašeľ,

• chudnutie, apatia

• zápcha.

• dusenie

• časté zvracanie, ktoré sa zvyčajne vyskytuje po vypití vody a jedle.

Počas umývania sa v žalúdku mačky tvoria zhluky srsti, ktoré sa nazývajú bezoáre. Keď sa zviera umyje drsným jazykom, srsť sa zachytí o malé háčiky a potom ju prehltne, pretože nie je schopné ju vypľuť. Srsť sa zhlukuje do guličiek a pretrváva v žalúdku. U zdravých krátkosrstých mačiek srsť zvyčajne prechádza tráviacim traktom a vylučuje sa stolicou. Aby sa však mačka zbavila prebytočných guličiek, inštinktívne si sama vyvolá dávivý reflex. Ak sa však srsti nahromadí príliš veľa, zviera nedokáže vylúčiť prebytočné guľôčky. Sliznica je podráždená, čo môže spôsobiť zápal, katar a črevnú nepriechodnosť. V najhoršom prípade môžu bezoáre (chuchvalce srsti) upchať tráviaci trakt mačky a ohroziť tak život zvieraťa. Mačka si umýva labku.

Čo dať mačke, keď zvracia?

Ak nové krmivo spôsobuje u mačky zvracanie, zmeňte ho na staré a začnite miešať staré jedlo s novým, a následne zvyšujte podiel nového. Dávivý reflex môže byť tiež spôsobený príliš dlhou prestávkou medzi jedlami a príliš dychtivým jedením - v takom prípade musíte zvýšiť ich frekvenciu. Mačka, ktorá často zvracia, môže byť dehydratovaná a treba jej podať vodu. Zviera je tiež vystavené riziku narušenia elektrolytov, ktoré je nebezpečné pre jeho zdravie a život. Nečakajte, kým zvracanie zmizne, taktiež by ste vašej mačke nemali nič podávať bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom. Po vyšetrení vášho domáceho maznáčika veterinár rýchlo doplní potrebné látky. Lekár môže podať aj antiemetické lieky.

Je dobré venovať pozornosť pohode vášho domáceho miláčika, aby sa zabránilo situáciám, ktoré sú nebezpečné pre jeho zdravie. Ak rušivé príznaky pretrvávajú, vezmite mačku k veterinárovi.


Martyna Sokołowska

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok