40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zvracanie u psa - príčiny ťažkostí a pravidlá pri ich zvládaní

Zvracanie psa môže byť výsledkom konzumácie trávy alebo zelených listov. V takej situácii sa zvyčajne nemusíte obávať, pokiaľ máte istotu, že zjedené rastliny nie sú pre psy jedovaté. Zvracanie často v kombinácii s inými príznakmi, môže byť tiež následkom konzumácie zatuchnutého jedla, chorôb a v niektorých prípadoch aj náhodnej alebo úmyselnej otravy.

Časté zvracanie psa by malo vzbudiť pozornosť majiteľa a mal by domáce zviera starostlivo sledovať. Ak sa príznaky zhoršia, zviera je ospalé a malátne, je nevyhnutná urgentná návšteva veterinára. V prípade šteniat je to obzvlášť dôležité, pretože telo sa veľmi rýchlo dehydratuje.

Zvracanie u psa by malo byť vždy signálom na dôkladnejšie sledovanie správania a zdravia psa. V prípade šteniat a starších psov je nevyhnutná okamžitá návšteva veterinára.

Zelené zvracanie u psa po zjedení trávy

Zelené zvracanie je častým príznakom u psa. Pes zvyčajne zvracia počas prechádzky alebo krátko po nej. Dôvod je ten, že jedia čerstvú trávu alebo zelené listy. Niektoré mäsožravce inštinktívne jedia rastliny, aby ich vyprovokovali k dáveniu.

U psov môže byť konzumácia trávy spôsobená nedostatkom živín, to znamená nesprávne vyváženou stravou. Takéto správanie môže tiež naznačovať problémy a nepohodlie v zažívacom systéme - žalúdku alebo črevách. Tráva, ktorá dráždi pažerák, spôsobuje dávenie žalúdka. Pes tiež nie je schopný tráviť trávu, takže ak sa dostane do čriev, môže spôsobiť hnačku. To všetko sa deje na očistenie žalúdka a ďalších častí tráviaceho systému psa.

Jesť trávu môže znamenať tráviace ťažkosti, bolesti brucha, plynatosť, dokonca aj ochorenie pečene alebo pankreasu.

Psom sa neodporúča jesť trávu. Zbytočne to psovi upcháva žalúdok a jej obhrýzaním môže pes jesť ďalšie škodlivé, ba až jedovaté veci.


Zvracanie a hnačka pre psov v dôsledku choroby

Zvracanie a hnačky u psa sú najčastejšie dôsledkom porúch tráviaceho traktu, ktoré sú výsledkom konzumácie starého alebo príliš mastného jedla alebo jeho nadmerného množstva. Ak si u psa všimnete zvracanie žlče alebo žltkastý vodnatý výtok (ktorému predchádza zvracanie zvyškov potravy, často spojený s hnačkami), môže ísť o výživovú chybu. Dôvodom môže byť tiež kŕmenie vášho domáceho miláčika zvyškami zo stola - môžu byť pokazené, príliš mastné alebo môžu obsahovať značné množstvo prísad, ktoré psy netrávia. Niektoré zvieratá majú tendenciu jesť počas prechádzky zvyšky jedla, odpad alebo dokonca výkaly iných psov. Štvornožec by sa mal takéhoto správania odnaučiť. Môže byť nevyhnutné brať ho na prechádzky na vodítku a s náhubkom.

Ďalšie príčiny zvracania a hnačky u psa

Zvracanie u psa (často spojené s hnačkou) môže súvisieť s chorobou. Parazity sú častou príčinou (najmä u šteniat alebo zanedbávaných zvierat). Prítomnosť veľkého množstva črevných červov môže spôsobiť nevoľnosť a vyvolať zvracanie. Dôvodom na zvracania je tiež žalúdočný a črevný zápal, ktorý môže byť akútny, preto je veľmi dôležité rýchlo zareagovať a vyšetriť psa u veterinára.

Zvracanie u psa môže byť tiež spojené s ochorením pečene, pankreasu, obličiek alebo môže byť spôsobené určitými neurologickými problémami. Ak pes náhle začne intenzívne zvracať (najmä s krvavým alebo čiernym, zemitým obsahom), malo by sa zvážiť požitie cudzieho telesa, ktoré zapríčinilo poškodenie pažeráka alebo žalúdka. Ďalšou príčinou takýchto príznakov môže byť otrava, napríklad požitím prípravku proti potkanom, požitím jedu na líšky v lese alebo zjedením mŕtveho, otráveného zvieraťa.

Jednou z príčin zvracania psa po prechádzke je konzumácia vecí nájdených na ulici alebo v tráve. Toto nesmiete dovoliť svojmu psovi. Vhodný výcvik a nakoniec aj náhubok pomôžu minimalizovať takéto situácie.

Kedy by sa malo zvracanie u psa byť dôvodom na návštevu veterinára?

Zvracanie u psa by malo vždy byť signálom na pozorovanie zvieraťa. Kontrola zvráteného obsahu môže často identifikovať príčinu problému a jeho popísanie môže urýchliť diagnostiku veterinára. Absolútnou indikáciou pre urgentnú návštevu kliniky je zemité, čierne alebo hnedé zvracanie psa, ako aj nález parazitov alebo čerstvej krvi v vrátenom obsahu (alebo výkaloch). Všímajte si celkový stav zvieraťa, najmä v prípade šteniat. Hnačky a zvracanie spôsobujú rýchlu dehydratáciu a poruchy elektrolytov. Ak sa u vášho psa objaví slabosť, letargia, suché sliznice, ťažkosti s dýchaním alebo nemočenie, musíte urgentne navštíviť svojho veterinára.

Akékoľvek antiemetiká pre psa sa majú použiť po veterinárnej konzultácii. Malo by sa pamätať na to, že v prípade závažných symptómov dávanie zvieraťu akýchkoľvek liekov vo forme tabliet, kvapiek alebo sirupu zmysel nemá žiaden zmysel -zvyčajne budú zvracané skôr, ako sa vstrebú. Rozhodne je vhodnejšie dbať prevenciu- kŕmenie psov s citlivým tráviacim systémom a náchylným na časté zvracanie vhodným jemným krmivom. Jeho široký výber nájdete v našom internetovom obchode.