40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zmena krmiva pre psa a mačku 1. časť

Zmena krmiva pre psov a mačky a s tým súvisiace problémy

Jednou z najbežnejších otázok na veterinárnych klinikách je zmena krmiva. Potreba meniť jedlo sa objavuje najčastejšie, keď domáce zviera mení z krmiva určeného pre dorastajúce mačky na „dospelé“ jedlo. Medzi ďalšie prípady patrí zdravotný stav, nuda s aktuálnym jedlom, sterilizácia, atď.

Začnime tým, ako sa má krmivo meniť. Nikdy nie nasilu. Akákoľvek nová vec v strave vášho psa, alebo mačky sa zavádza postupne. To si zvyčajne vyžaduje sedemdňové prechodné obdobie, v ktorom k súčasnému jedlu postupne pridávame nové jedlo. Jeho množstvo by sa malo zvyšovať postupne, aby bola posledný deň plná porcia nového krmiva. Prvý deň by množstvo nových produktov nemalo presiahnuť 1/6 porcie. Pre šteňatá a mačiatka sa odporúča zavádzať nové krmivo až na 10 dní.

V prípade starších zvierat, ako sú psy malých a stredných plemien ako aj mačky po 7 rokoch a veľké a obrie plemená psov po 5 rokoch, ide najčastejšie o zmenu krmiva na „zrelé“, príp. „seniorský“ typ. V tomto prípade sa dodržiava rovnaký princíp ako pri zmene krmiva pre mladé zvieratá. Výmene krmiva u starších zvierat by malo predchádzať lekárske vyšetrenie a tiež krvné a močové testy. To vám umožní vyhnúť sa zbytočným nákupom, ak je nutná veterinárna strava.

Britská mačka vyzerá vyčítavo. Hladná mačka znervóznie.

Ako vybrať krmivo?

Ak naše zviera vyžaduje konkrétne jedlo (napr. Žiadne kuracie mäso, žiadne zrná, žiadne umelé farbivá atď.), Je vždy potrebné oboznámiť sa s jeho zložením. Je veľmi bežné, keď sa na prednej strane obalu hovorí „jedlo X s hovädzím mäsom!“. Výrobca nás samozrejme týmto spôsobom informuje, že daná potravina obsahuje hovädzie mäso, ale neuvádza, aký je jej obsah alebo čo ešte je vo výrobku obsiahnuté. Presné informácie sú vždy uvedené na produktovej karte alebo na obale. Presne to isté ako v „ľudských“ výrobkoch. Výnimkou sú „100% výrobky“. Ak výrobca informuje, že krmivo X obsahuje 100% hovädzieho mäsa, potom by krmivo malo pozostávať zo 100% hovädzieho mäsa. Nechcel by som vás však vyzývať, aby ste si kúpili také krmivo, ktoré je jediným zdrojom potravy pre vášho psa. Nie je možné, aby krmivo iba pre mäso zodpovedalo výživovým potrebám psov.


Ako vybrať krmivo?

Pri niektorých zdravotných problémoch nie je čas postupne zavádzať nové jedlo. Patrí sem pomerne častá pankreatitída, pri ktorej je súčasťou liečby aj stravovacie návyky.

Aby sa v takýchto prípadoch nevystavovalo zviera ďalšiemu zaťaženiu spôsobenému náhlou zmenou potravy, zavádza sa niekoľko pravidiel, ktoré majú pomôcť v tejto situácii. Potom stojí za to vyhľadať liečivé krmivo tej istej spoločnosti, na ktoré je zviera zvyknuté. Tiež stojí za to dávať jedlo častejšie a v malom množstve. Následky náhlej zmeny krmiva je možné eliminovať podaním vhodných pre - a probiotických prípravkov. Tento prístup zvyčajne odporúča veterinárny lekár v núdzových situáciách.

Texty na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Adriana Vavrínková