40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Zelený leguán - čo to je a aké podmienky vyžaduje?

Leguán zelený je krásna jašterica. Očarí každého, kto ho uvidí v obchode s chovateľskými potrebami - a takýto pohľad nie je ničím zvláštnym, pretože chov exotických zvierat je veľmi populárny. Nemali by ste sa však spontánne rozhodnúť pre kúpu leguána. Je to veľmi náročné a drahé domáce zviera.

Zelené leguány pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky. Možno ich nájsť aj v Mexiku, južných oblastiach USA alebo na Havaji, hoci sa tam dostali vďaka ľuďom. Ich prirodzeným prostredím sú vlhké tropické lesy, kde trávia väčšinu času v korunách stromov. Sú to samotári a sú viazaní na svoje územie. K zemi zostupujú iba počas obdobia párenia alebo v prípade potreby, napríklad v prípade ohrozenia. V takýchto chvíľach zistíte, že leguány sú vynikajúcimi plavcami. Aby sa mohli ukryť pred početnými prírodnými nepriateľmi (hlavne predátormi), môžu zostať pod vodou niekoľko minút.

Leguán zelený na konári

Ako vyzerá zelený leguán?

Leguán zelený je veľmi veľká jašterica s mohutnou stavbou tela. Mláďatá - práve tie, ktoré možno najčastejšie obdivovať v obchodoch s chovateľskými potrebami - sú dlhé asi 30 - 40 cm. Postupom času však dosahujú dĺžku 1,5 - 2 m (z toho 2/3 je chvost) s hmotnosťou 13 - 17 kg. Dospelé samce sú o niečo väčšie než samice. Ako vidíte, nejde o zvieratá, ktoré by sa zmestili do malého terária v miestnosti s rozlohou niekoľkých metrov štvorcových.

Leguány majú veľké hlavy so širokými ústami a okrúhlymi nozdrami. Okrem páru očí sú vybavené aj tzv. temeným okom - zakrpatený orgán umiestnený v temennej oblasti, ktorý slúži ako detektor pohybu. Po stranách hlavy sú uši, ktoré vyzerajú ako veľké šupiny.

Leguány majú korpulentné telo a silné končatiny. Labky zvieraťa sú zakončené ostrými pazúrmi, ktoré sa používajú na lezenie po stromoch, ale sú tiež nebezpečnou zbraňou. Podobnú funkciu plní aj silne osvalený chvost. Uľahčuje lezenie a v prípade núdze môže silne zasiahnuť súpera. Je zaujímavé, že mláďatá sú schopné odhodiť chvost, ak im to umožní únik (orgán sa neskôr regeneruje).

Charakteristickým prvkom vzhľadu leguána je visiaci kožný záhyb (menší u samíc než u samcov, zvyčajne špicatý), ktorý uľahčuje termoreguláciu zvieraťa. Chrbát jašterice je pokrytý hrotmi, ktoré slúžia na obranu.
Koža leguána je príjemná na dotyk a je pokrytá jemnými šupinami. Na rozdiel od názvu sa farba zelených leguánov môže líšiť a závisí od mnohých faktorov - veku, stavu, stravovania, oblasti, z ktorej zviera pochádza. Mláďatá sú skutočne zvyčajne jasne zelené, ale môžu sa časom sfarbiť do hneda, hrdzava, ružova, modra a dokonca aj do čierna.

Hlava leguána zeleného.

Aké požiadavky má leguán zelený?

Krásne, exotické jašterice potrebujú veľa priestoru. Terárium pre leguány zelené by malo mať základňu najmenej 1,5 x 1 m a vzhľadom na ich životný štýl minimálnu výšku 2 m. Miestnosť musí byť dobre vetraná, musí však byť vyrobená z hrubého skla s pevnou oceľovou povrchovou úpravou. Z toho dôvodu môže vážiť až pol tony! V lete sa oplatí poskytnúť leguánovi zelenému vonkajšiu voliéru (na záhrade alebo na terase).

V teráriu pre leguána by ste mali umiestniť vetvy napodobňujúce strom (bezpečné budú prvky listnatých stromov) a laná na uľahčenie lezenia. Je dobré ozdobiť interiér umelými rastlinami (tie naozajstné jašterica rýchlo skonzumuje), medzi ktorými sa bude môcť zviera uchýliť. Substrát terária musí sa tiež vyberať s ohľadom na bezpečnosť leguána. Vhodná je napríklad vrstva mletej kôry, ale rašelina (ktorú bude zviera jesť) môže jašterici ublížiť.

V teráriu musíte leguánovi poskytnúť vhodné klimatické podmienky. Počas dňa zviera potrebuje teplotu vzduchu v rozmedzí 26 - 32 ° C (dokonca aj 35 ° C priamo pod zdrojom tepla), v noci okolo 24 ° C. Doba ohrevu leguána by mala byť okolo 12-14 hodín. Je potrebné inštalovať lampy ultrafialového svetla (UVB).

Zelené leguány vyžadujú dostatočnú vlhkosť vzduchu (asi 90%). Preto musí byť vnútro terária pravidelne zvlhčené alebo by v ňom mali byť umiestnené rosiace zariadenie. Leguán by mal mať aj bazén (dostatočne veľký, aby sa doň celý zmestil) s vodou o teplote 30-32 ° C.


Čo jedáva zelený leguán?

Zelené leguány sú bylinožravce. Hovorí sa, že pretože jedia hmyz v prírode (náhodne, pretože sa nachádzajú na rastlinách), potrebujú aj živočíšne bielkoviny, ale nie je to pravda. Organizmus leguánov nie je prispôsobený na jeho trávenie a nesmie sa im podávať.

Asi 80% potravy zelených leguánov musia tvoriť listy. Musíte sa uistiť, že sú veľmi rozmanité. Jašterice môžu jesť listy bazalky, oregana, mäty, rozmarínu, jahňacieho šalátu, plantajnu, púpavy, ďateliny, ibišteka, ovocných kríkov (maliny, černice, jahody), stromov (breza, javor, plantajnu lipa), ako aj mrkvy, reďkovky alebo kaleráb. 20% stravy leguánov by malo pozostávať zo zeleniny (napr. uhorky, cukety) a ovocia (napr. hrozno, vodné melóny). Jašterice by sa nemali kŕmiť citrusmi, banánmi, jablkami alebo hruškami. Diétu je možné doplniť naklíčenými semenami (napr. slnečnicovými semienkami, žeruchou).

Aby sa zabránilo nedostatku vitamínov a minerálov (najmä vápniku), treba leguánom dávať špecializované doplnky. Z rovnakého dôvodu je možné jedálniček obohatiť o suché krmivo.

POZRITE VÝŽIVOVÉ DOPLNKY PRE LEGUÁNA


Aká je cena leguána zeleného?

Zelené leguány sa dajú kúpiť už za niekoľko desiatok EUR, hoci niektorí jedinci majú hodnotu niekoľko stoviek EUR. Samotný nákup zvieraťa je najmenší náklad spojený s jeho údržbou. Exotické jašterice v zajatí môžu žiť až 20 rokov. Následne je ohrievanie a kŕmenie zvieraťa spojené s enormnými nákladmi. Rozhodnutie o chove leguána zeleného preto treba poriadne zvážiť.Anna Dobroňová

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok