40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Gekon - chov gekona doma. Najdôležitejšie informácie o druhoch a požiadavkách na chov gekónov

Gekóny sú jedným z najobľúbenejších chovných plazov. Prečítajte si, čím sa vyznačujú tieto malé jašterice a aké sú rozdiely medzi najobľúbenejšími druhmi.

Existuje viac ako 1 200 druhov gekónov. Jedná sa o jašterice s najprimitívnejšou štruktúrou, ktoré sú pomerne nenáročné, a preto sú veľmi obľúbeným domácim zvieraťom. Vďaka nádherným farebným variáciám a príjemnej povahe je tento plaz dokonalým spoločníkom. Udržiavané, krásne zdobené terárium môže byť jedinečnou dekoráciou vašej obývacej izby.

Gekón sú mäsožravce, živí sa hmyzom, hlodavcami a dokonca aj malými vtákmi.

Kde žijú gekóny?

Gekóny žijú hlavne v rovníkových a subekvariálnych zónach - obľubujú slnečné a suché, polosuché a púštne oblasti. Nachádzajú sa však prakticky na väčšine kontinentov.

V čom sa líšia gekóny?

Toto je jedna z najpočetnejších skupín jašteríc. Počet druhov znamená, že jednotlivé exempláre sa môžu líšiť nielen vzhľadom, ale aj povahou a preferenciami životných podmienok. Hlavné rozdelenie je rozdelenie gekónov na tie, ktoré uprednostňujú denný a nočný život - spoznáte ich podľa tvaru zreničiek. Tie, ktoré uprednostňujú nočný život, majú zvislé čiary - iné okrúhle.

Veľkosť gekónov má tiež veľké rozpätie - môžu sa pohybovať od 1,5 cm (trpasličie gekóny) až po takmer pol metra (gigantické gekóny).
Ďalším rozdielom, ktorý stojí za zmienku, je schopnosť pohybovať sa vertikálne aj na klzkom povrchu - túto neobvyklú vlastnosť si zachovala asi polovica druhov, vďaka špeciálne zakončeným končatinám
Všetci gekoni dokážu vydávať zvuky, ale ich druh a spôsob, akým „komunikujú“, sú závislé od druhu.
Ďalším rozdielom je chvost. Spravidla je to veľmi dôležitá súčasť tela jašterice. Môže slúžiť ako ochrana pred nepriateľom - odhodený sa môže chvíľu hýbať, čo efektívne odvádza pozornosť od utekajúcej vystrašenej jašterice.


Čo jedia gekóny?

Sú to hlavne mäsožravé jašterice - radi žerú hmyz a malé vtáky alebo hlodavce, môžu však jesť aj rastliny. V domácich farmách je najvýhodnejšie ich kŕmiť špeciálne pripravenými krmivami. Je tiež dôležité dodávať gekónom potrebné doplnky, vitamíny a minerály.

Gekón vedú rôzne životné štýly - vo dne aj v noci. Všetci však majú jedinečný úsmev.

Gekón domáci - aké terárium?

Terárium pre gekóna by malo byť usporiadané s ohľadom na požiadavky daného druhu. Kvôli ich obrovskému množstvu je ťažké nájsť jeden univerzálny recept. Medzi príslušenstvo, ktoré je absolútne nevyhnutné patrí UV lampa, ohrievač alebo vykurovacia rohož, aby bolo možné regulovať teplotu; a vhodná podstielka - najlepšie piesok. Vyhýbajte sa pilinám a kôre, pretože môžu zaškodiť gekónom, ktoré ich radi príležitostne jedia. Súčasťou terária by mali byť aj úkryty a lezecké atrakcie.

Je možné chovať niekoľko druhov v jednom teráriu? Je to teoreticky možné, ale veľmi ťažké. Gekóny majú silný teritoriálny inštinkt, takže môžu medzi sebou bojovať o priestor. Sú to samotárske zvieratá, takže spoločnosť skutočne nepotrebujú. Ak nám na tom záleží, je určite nevyhnutné kombinovať iba tých jednotlivcov, ktorí majú podobné environmentálne požiadavky a dobrý vzťah k socializácii s ostatnými.


Nižšie je uvedený zoznam najobľúbenejších druhov chovu gekónov pre domácnosť:

Gekončík nočný

Nazývaný aj tigrí gekón, je to jedna z najobľúbenejších chovaných jašteríc. Môže dorásť až do 27 cm a vyskytuje sa v mnohých farebných variáciách - najobľúbenejšou verziou je žltá s tmavými škvrnami. Gekončík nočný je jednou z mála jašteríc, ktorá má zatváracie viečka. Tento plaz nemá schopnosť chodiť po zvislých plochách, pretože táto jašterica pazúry. Tento gekón má chudé telo a hrubý chvost a čím je hrubší, tým lepšie. Jeho hlava je malá a oči veľké. Gekončík nočný má nočný životný štýl.


Pagekón riasnatý

Názov pochádza z riasovitých výčnelkov nad očami. Táto jašterica dorastá do cca. 22 cm a vyskytuje sa v mnohých farebných odrodách, vrátane hnedej, oranžovej, žltej, červenej alebo sivej. Okrem vyššie spomenutých výčnelkov sa tieto gekóny líšia trojuholníkovou, sploštenou hlavou s veľkými očami a chytľavým chvostom. Pagekon riasnatý má nočný životný štýl.


Gekón panenský

Dosahujú cca. 9 cm a vyskytujú sa vo farbách od čokoládovo hnedej s žíhaným chrbtom a žltým bruškom až svetlo béžová s niekoľkými škvrnami na zadnej strane. Vedie nočný život.


Lygodactylus williamsi

Jašterica s krásnou modrou farbou. Na hlave a po stranách tela sú tiež čierne prvky vo forme pruhov a bodiek. Je to kriticky ohrozený druh. Nachádza sa iba v Tanzánii a vedie iba stromový životný štýl.

Natália Baková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok