40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zelenina pre psa - najzdravšia a tá, ktorá by sa nemala dávať

Vyvážená strava pre psa by nemala pozostávať len z mäsa alebo hotového krmiva. Odporúča sa, aby domáce zviera konzumovalo aj zeleninu a ovocie, ktoré mu dodáva cenné mikro- a makroprvky, vitamíny a vlákninu prospešnú pre tráviaci systém. Nie každá zelenina je však pre psov zdravá.

Niektoré druhy zeleniny, ktoré ľudia konzumujú, obsahujú zložky, ktoré môžu byť škodlivé pre vášho domáceho maznáčika. Strava zvieraťa musí byť zostavená premysleným spôsobom, pričom sa mu musia poskytovať iba produkty, ktoré sú preň bezpečné a majú nutričnú hodnotu zodpovedajúcu jeho potrebám.

Zelenina je v strave psa povolená, ale najlepšia stráviteľnosť je tá po tepelnej úprave.

Akú zeleninu môžu psy jesť?

Zelenina, ktorú pes môže jesť, je predovšetkým mrkva, petržlen, zeler, cvikla, sladké zemiaky. Môže byť tiež prospešné dať svojmu miláčikovi sladkú papriku, brokolicu, ružičkový kel, tekvicu, uhorky. Spomínaná zelenina posilňuje imunitu zvieraťa, podporuje činnosť tráviaceho systému, znižuje krvný tlak, poskytujú antioxidanty brzdiace škodlivú aktivitu voľných radikálov.

Surová zelenina pre psa

Zelenina obsahuje veľa prospešných zložiek pre psov. Po tepelnej úprave sú ľahšie stráviteľné a lepšie vstrebateľné. Niektoré druhy zeleniny, ako sú batáty a strukoviny, nemožno podávať v surovom stave vôbec. Zato mrkva, petržlen či brokolica môžu, a mimochodom, poskytuje zvieratku zábavu spojenú s hryzením a priaznivo pôsobí na zdravie zubov.

Strava doplnená zeleninou sa približuje často odporúčanému režimu BARF (Bones and Raw Food). Jeho myšlienkou je dať zvieraťu prírodné produkty vo forme čo najbližšie k tým, ktoré sa nachádzajú v prírode. BARF zodpovedá spôsobu výživy pôvodných predkov domácich zvierat, preto je - podľa mnohých názorov - v maximálnej miere kompatibilný s fyziológiou tráviaceho systému domáceho maznáčika.

Potraviny, ktoré sú pre psov jedovaté: cibuľa, cesnak, surové zemiaky.

Varená zelenina pre psa

Niektorí odborníci sa domnievajú, že varená zelenina je pre psov bezpečnejšia. Je ľahšie stráviteľná a pri prehltnutí väčších kusov nespôsobuje žalúdočné problémy. Varenie zeleniny je určite dobrým riešením pre staršie domáce zvieratá. Takúto zeleninu môže zjesť napríklad aj pes s chorou pečeňou či chronickými črevnými ochoreniami.

Zeleninu pre šteňa je vhodné variť - kvôli citlivejšiemu tráviacemu systému ako u dospelých zvierat a skutočnosti, že prvé mesiace života sú obdobím rastu a výmeny zubov. Keď zaraďujete surovú zeleninu do stravy vášho mladého psa, je dobré ju nakrájať na malé kúsky, ktoré sa nedusia. Môžete tiež povzbudiť svojho domáceho maznáčika, aby obhrýzal celú petržlenovú vňať alebo mrkvu.

Aká zelenina by sa nemala dávať psovi?

Podľa niektorých názorov by sa psy nemali kŕmiť strukovinami (fazuľa, hrach, fazuľa) a špenátom, šťavelom a rebarborou. Iné zdroje uvádzajú, že ich malé množstvo môže byť cenným zdrojom vitamínov a mikroelementov. Či sú dobre absorbované, závisí od individuálnych vlastností zvieraťa - niektoré takéto pochúťky jednoducho nemajú radi alebo ich zle znášajú.

Pes by absolútne nemal jesť: cibuľu, cesnak, pór, paradajky, krížovú zeleninu – tie obsahujú látky škodlivé pre psov. Tiež sa neodporúča dávať svojmu miláčikovi zemiaky. Neobsahujú pre neho cenné živiny a sú len výplňou, ktorá zaťažuje tráviaci systém.

Sušená zelenina tiež nie je vhodným krmivom pre psa. Zvyčajne je ťažko stráviteľná. Pri nesprávnom sušení alebo skladovaní sa na nich môže objaviť škodlivá pleseň (nie vždy viditeľná voľným okom).

Zelenina, ktorá je zvyškami ľudskej potravy, by sa psovi nemala podávať. Často obsahuje koreniny škodlivé pre zviera alebo zbytočnú dávku tuku.


Šimon Wisch