40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zápal ďasien u psa - príčiny, príznaky, prevencia a liečba

Jedným z najbežnejších ochorení, ktoré môže pes pociťovať, je zápal ďasien. Už vo veku 2 - 3 rokov ovplyvňuje 80% štvornožcov. Ochorenie ďasien psa je prvou fázou paradentózy, ktorá spôsobuje množstvo nebezpečných komplikácií. Preto by ste sa mali pravidelne starať o ústnu hygienu vášho domáceho miláčika.

Zdanlivo neškodný zápal ďasien u psa môže spôsobiť vážne ochorenia - od chronických zápalov horných dýchacích ciest až po endokarditídu, choroby pečene a obličiek. Vo väčšine prípadov sa takémuto riziku dá zabrániť správnou prevenciou.

Vyčistené zuby môžu byť u psov rýchlo pokryté zubným kameňom. Ak sa nelieči, spôsobuje nepríjemné pocity, bolesť, nepríjemný zápach z úst a sťažuje psovi príjem potravy.

  Príčiny ochorenia ďasien u psa

  Zápal ďasien u psa sa najčastejšie vyvíja v dôsledku nesprávnej ústnej hygieny. Zuby zvieraťa sú potom pokryté povlakom zo zvyškov potravy a patogénnych baktérií v nej žijúcich. Spočiatku je mäkký (dodáva zubom žltkastú farbu), ale časom vápenatý kvôli zlúčeninám v slinách - vytvára sa tvrdý, drsný, žltohnedý zubný kameň, ktorý podporuje ďalšie hromadenie povlaku. Prirastený plak nakoniec začne vchádzať pod ďasno, čo spôsobí jeho zápal.

  Hoci dodržiavanie ústnej hygieny vášho psa môže pomôcť zabrániť rozvoju zápalových zmien, príčinou môžu byť aj ďalšie faktory:

  · štruktúra lebky a zhryzu - pri tesne uložených zuboch (čo sa stáva najmä v prípade psov malých plemien), samočistiace mechanizmy sú oslabené,

  · nesprávna strava,

  · individuálne predpoklady - napr. zloženie slín,

  · niektoré choroby - napríklad cukrovka, zlyhanie obličiek, hormonálne poruchy.

  Príznaky zápalu ďasien u psa

  Zápal môže naznačovať zmena farby ďasien. Zdravé by mali mať ružový odtieň (aj keď u psov sú čierne ďasná - vtedy ide o prirodzenú pigmentáciu slizníc), hladké a lesklé. V prípade zmien je viditeľné začervenanie ďasien, často opuchy alebo krvácanie. Ďasná môžu odstávať od povrchu zuba a byť bolestivé na dotyk. Medzi ďalšie charakteristické príznaky patrí:

  · nepríjemný zápach z úst,

  · slinenie,

  · ťažkosti s hryzením a následný pokles chuti do jedla,

  · všeobecná slabosť a apatia zvieraťa.

  Ak pes nebude liečený, vytvorí sa absces v ďasnách, ktorý spôsobí vydutie pod okom. Prasknutie tejto zmeny sa prejavuje výtokom hnisu z úst alebo nosa štvornožca. Možné ďalšie negatívne účinky zápalu ďasien sú:

  · paradentóza, pri ktorej sú obnažené krčky zubov, v sklovine sú dutiny, zápal koreňov, dokonca aj strata zubov;

  · bakteriálne infekcie vnútorných orgánov (spôsobené šírením baktérií v tele v ústach), ktoré vedú napríklad k zápalu pľúc, degenerácii srdcového svalu alebo intersticiálnej nefritíde.

Aby sa zabránilo tvorbe zubného kameňa u psov, je potrebné ich pravidelne čistiť, dbať na správnu stravu. Prírodné maškrty pre psov sú užitočné.

Prevencia parodontu u psov

Ochoreniu ďasien svojho psa môžete zabrániť pravidelným umývaním zubov - minimálne 2 - 3 krát týždenne, najlepšie každý deň. Na tento účel môžete použiť súpravy na ústnu hygienu ponúkané v našom obchode. Užitočné je aj používanie stomatologických hryzadiel, ktoré zabraňujú tvorbe plakov.

Správne hryzacie návyky chránia vášho psa pred zápalmi ďasien. Nedovoľte, aby vaše domáce zviera bralo do pysku náhodné, špinavé predmety s patogénnymi mikroorganizmami. Obzvlášť nebezpečné sú predmety, ktoré môžu poškodiť sliznicu.

V prípade štvornohých miláčikov, ktorí sú obzvlášť náchylní na choroby ústnej dutiny, je dobré zaobstarať si špeciálne veterinárne krmivo. Malo by sa tiež pamätať na to, že jeho tvorbe pomáhajú sacharidy a je treba obmedziť ich množstvo v strave zvieraťa. Pred rozhodnutím o kŕmení veterinárnym krmivom je nevyhnutné poradiť sa s veterinárnym lekárom. Veterinárne potraviny by sa nemali podávať bez konzultácie, bez predchádzajúceho vyšetrenia a bez veterinárneho dozoru. Viac o rozdieloch medzi veterinárnymi a základnými potravinami nájdete na blogu.