40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako zabrániť artritíde u vášho psa?

Artritída u psa je bolestivý stav, ktorý môže výrazne znížiť pohodlie života vášho domáceho miláčika. Ako vzniká artritída? Aké sú jej príznaky? Aké preventívne opatrenia znižujú riziko tohto ochorenia? Prečítajte si článok a dozviete sa odpovede na tieto otázky.


Z čoho sa skladá kĺb psa?

Kĺb psa sa skladá z kostí, kĺbovej chrupavky, kĺbového puzdra a väzov. Priestor, ktorý je obmedzený dvoma koncami kostí a kĺbovým puzdrom, je kĺbová dutina. Kĺbová dutina je naplnená kĺbovým mazom. V dôsledku prítomnosti mazu (synovia) sa znižuje trenie, ktoré vzniká pri pohybe kostí. Kĺbová chrupavka tiež hrá v kĺbe veľmi dôležitú úlohu. Je to skvelý tlmič nárazov, ktorý neutralizuje všetky tlakové sily.


Ako vzniká artritída?

Kĺby neustále „pracujú“. Niektoré časti kĺbu môžu byť preťažené. V kĺbovej chrupke sa môžu vyskytnúť mikrodámy a erózie. Niekedy sa tiež v kĺboch vytvárajú abnormálne štruktúry. V dôsledku zmien klesá množstvo synoviálnej tekutiny. Z tohto dôvodu je povrch kĺbovej dutiny zmenšený. Dôsledkom toho je obmedzená pohyblivosť daného kĺbu a bolesť.

Z jazera vychádza nemecká doga.

Psia artritída - ktoré psy sú na ňu náchylnejšie?

Artritída sa najčastejšie vyskytuje u starších, obéznych, rýchlo rastúcich (veľkých a obrovských) psov a veľmi aktívnych psov. Stáva sa, že sa ochorenie vyvíja sekundárne k existujúcim poruchám v pohybovom systéme - napr. osteochondróza, dysplázia, poranenia kĺbov, prasknutie väzov, dislokácia patela.


Aké sú príznaky zápalových degeneratívnych ochorení?

Zápalovo - degeneratívne choroby sa u psov neobjavujú náhle. Je to zvyčajne proces, ktorý si majiteľ v určitej fáze všimne.

Choré psy pociťujú bolesť a nepohodlie. Strácajú chuť na hranie, neradi chodia na prechádzku, ťažko vstávajú z pelechu. Môže sa vyskytnúť krívanie a chôdza môže byť tuhá. Niektoré psy začínajú intenzívne olizovať boľavé kĺby, napríklad zápästia. Reuma u psov, rovnako ako u ľudí, sa môže zhoršovať pri zmene počasia alebo pri slnovratoch.

Oobézny rotvajler.

Čo môžem urobiť, aby som ochránil svojho psa pred osteoartrózou?

V prvom rade by sa malo tejto chorobe predchádzať. Najdôležitejšia vec je správna strava, ktorá sa uplatňuje od malička. Strava psa by mala byť správne vyvážená a taká, ktorá podporí organizmus zvieraťa a pomôže mu udržať si správnu váhu po celý život.

Dobré krmivo by malo obsahovať:

• kyselinu hyalurónovú

• glukozamín

• chondroitín

• kolagén.


Všetky tieto zložky sú vynikajúce pri posilňovaní kĺbov a vyživovaní kĺbových chrupaviek.

Každodenná dávka správnych zložiek je mimoriadne dôležitá, zvlášť pre psy, ktoré sú na tento stav viac náchylné. Dlhodobý zápal sa môže zmeniť na bolestivú degeneráciu kĺbov.

Strava má tiež významný vplyv na telesnú hmotnosť zvieraťa. Aby sa zabránilo chorobám, ako je artritída u psa, je veľmi dôležité udržiavanie správnej váhy. Každý kilogram navyše ešte viac zaťažuje kĺby. Bolesť, ktorú zviera prežíva, je príčinou toho, že prestáva byť také aktívne ako predtým. To tiež môže zhoršiť možnosť udržania správnej telesnej hmotnosti. Takto sa uzatvára bludný kruh.

To je dôvod, prečo by krmivo pre kĺby psov nemalo byť kalorické. Tiež by malo obsahovať prídavok L-karnitínu, ktorý pomáha udržiavať správnu váhu psa.


Ako inak môžem posilniť kĺby svojho psa?

"Ako posilniť kĺby psa?" - túto otázku si kladie mnoho majiteľov týchto zvierat. Okrem udržania správnej telesnej hmotnosti a stravovania je dôležitá aj správna fyzická aktivita. Pamätajte, že pohyb by mal byť mierny a prispôsobený vášmu zvieraťu individuálne. Činnosť zvieraťa musí byť správne vyvážená, aby psa nezaťažila. Nadmerná fizycká aktivita môže tiež poškodiť kĺby.

Nezabudnite svojho miláčika vždy pozorne sledovať. Ak spozorujete akékoľvek príznaky spojené s pohybovým aparátom, nepodceňujte problém a kontaktujte svojho veterinára.


Dobré kĺby znamenajú ľahký pohyb a sú nevyhnutné pre aktívny život a lepšiu kondíciu. Psy veľkých plemien, najmä aktívne psy, môžu byť náchylné na namáhanie kĺbov, čo spôsobuje nepohodlie a sťažuje chôdzu.

ROYAL CANIN® Joint Care Maxi je lahodné krmivo, ktoré dodatočne chráni kosti a kĺby, udržuje vitalitu a pohyblivosť vášho psa a umožňuje mu vychutnať si aktivitu. A pre vášho psa to znamená ešte väčšiu zábavu.

Krmivo ROYAL CANIN® Joint Care Maxije vhodné pre psy s hmotnosťou 26 až 44 kg a má menšie množstvo kalórii, aby chránilo kĺby pred preťažením.


Magdaléna Kozlová


Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok