40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Založenie prvého akvária

Dlhé, jesenné a chladné večery sú ideálnym časom na začatie dobrodružstva s akvaristikou. Krásne, príjemne osvetlené a udržiavané akvárium je jedinečnou výzdobou každej miestnosti. Pozorovanie vodného života rýb relaxuje a poskytuje množstvo radosti.

Ako založiť svoje prvé akvárium?

Pred nákupom je dobré si všetko dobre naplánovať. Začnime od rozhodnutia, či chceme chovať sladkovodné alebo slané ryby. Morské akvárium vyžaduje veľa vedomostí a jeho údržba je nákladnejšia, preto začiatočníkom odporúčame prvé riešenie. Druhým krokom je veľkosť a tvar akvária. Pri určovaní veľkosti môžete použiť tradičnú radu a to, že každá ryba by mala mať min. 5 litrov vody. Čo znamená - zjednodušene povedané - že v 25-litrovom akváriu môžete pokojne chovať 5 rýb. Možno sa to zdá málo, ale nezabudnite, že akvárium nie sú iba ryby - sú to aj rastliny a dekorácie. Častou chybou začiatočníkov je príliš veľká hustota akvária, a predsa chceme, aby v našom akváriu plávali zdravé a šťastné ryby.


Akvárium môže byť dobrou atrakciou aj pre mačky.

Aké ryby do prvého akvária?

Už vieme, že by ich nemalo byť príliš veľa. Je dobré tiež vedieť, že skúsení akvaristi odporúčajú, že jedno akvárium by nemalo obsahovať veľa druhov rýb - maximálne by to mali byť 3 druhy, najlepšie však jeden - aspoň pre začiatok. Je tak kvôli tomu, že každá odroda rýb potrebuje iné, optimálne životné podmienky - teplota alebo úroveň pH, ktoré vytvárame v našom akváriu, musia vyhovovať všetkým. Aký druh rýb si zvoliť? Začiatočníkom sa bežne odporúča chovať gupky alebo neónky hlavne preto, že sa rýchlo množia. Nemyslíme si, že je to najlepší nápad - nechceme predsa, aby sa príliš tlačili. Podľa nášho názoru je najlepšie zvoliť najodolnejšie voči stresu a najľahšie sa množiace ryby. Medzi ne patria okrem iného Danio pruhované, Kardinálka čínska alebo Pancierniček škvrnitý.

Pamätajte však, že nikdy sa nekupujú ryby s akváriom! Najprv musíte zariadiť ich „domov“ a potom ich do neho umiestniť. Od okamihu prípravy akvária do momentu vpustenia rýb by mali uplynúť minimálne 3 týždne.

Ako zariadiť akvárium?

Ak už máme tvar akvária a druh rýb, ktoré chceme chovať, musíme im vytvoriť vhodné životné podmienky. Základné príslušenstvo, ktoré budeme potrebovať, je:

- vodný filter
- prevzdušňovač
- osvetlenie
- vodné ph testy
- ohrievač s termostatom a teplomerom
- útulok pre ryby
- akváriové rastliny a substrát

Všetky tieto prvky sa používajú na zabezpečenie optimálnych životných podmienok našich rýb - posledné dva dodatočne do veľkej miery určujú, ako bude naše akvárium vyzerať. Na začiatku je dobré vedieť, že podklad - piesok alebo štrk by mal byť min. 5 cm, aby sa rastliny mohli zakoreniť. Pri výbere rastlín sa môžete nechať unášať fantáziou, pretože úprava vodnej záhrady je skutočné umenie!

Ak je pre vás ťažké vybrať potrebné príslušenstvo - môžete použiť hotové akváriové súpravy. Sú vybavené všetkým potrebným príslušenstvom, takže riešia problém výberu jednotlivých filtrov, ohrievačov alebo osvetlenia. Akváriová sada je ideálnym riešením pre začiatočníkov akvaristov - vrátane detí.

Tetra Starter Line Akvárium

Kde umiestniť akvárium?

V prvom rade tam, kde bude stáť dlhé mesiace. Premiestňovanie akvária nie je pre ryby prospešné a okrem toho je to veľmi náročné - akvárium naplnené vodou je skutočne ťažké! Z tohto dôvodu musí stáť na špeciálnych pevných skriniach. Miesto môže byť ľubovoľné, ale najlepšie je použiť tmavý roh miestnosti - po prvé, akvárium ho rozsvieti, a po druhé - čím menej denného svetla sa dostane do akvária, tým ťažšie sa bude riasam rásť.

Ako vidíte, založenie prvého akvária nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať, a spokojnosť, ktorú poskytuje je obrovská. Je to veľká lekcia zodpovednosti pre deti a pre dospelých vynikajúci spôsob relaxácie a zbavenia sa stresu po náročnom dni.

Každý by chcel mať doma svoj kúsok koralového útesu. Pri veľkom množstve práce a času sa dá dosiahnuť podobný efekt.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok