40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Akváriové, filtračné alebo sladkovodné krevety - aký druh akváriových kreviet zvoliť, aby ste vytvorili najlepší chov?

Chov kreviet je medzi nadšencami akvaristiky čoraz obľúbenejšou záľubou. Vďaka neobvyklému vzhľadu kreviet, zaujímavému životnému štýlu a ľahkému chovu je vytvorenie prvého krevetkária veľkým dobrodružstvom aj pre najmenších a neskúsených ľudí.
Môžu byť červené, biele, gaštanové alebo dokonca pruhované. Nemajú vysoké požiadavky, jedia takmer všetko, skáču hore-dole a dokážu utiecť z akvária. Prečítajte si viac o chove a rozdieloch medzi krevetami.

Krevety nemajú rady malé priestory, mali by mať veľké akvárium - nádrž na krevety, ktorá je zároveň krásnou domácou dekoráciou.

Aké akvárium pre krevety?

Akváriové krevety nemajú veľképriestorové nároky. Na začiatku dobrodružstva s niekoľkými krevetami (cca. 5) stačí obdĺžnikové alebo štvorcové akvárium pre krevetky s objemom asi 10 alebo 20 litrov. Budete tiež potrebovať filter, ohrievač - pretože krevety uprednostňujú mierne teplejšiu vodu, od izbovej teploty a lampu - ideálne bude LED žiarovka s nie príliš vysokou intenzitou.

V akváriu na krevety najlepšie je ako podklad použiť jemnozrnný štrk s hladkým povrchom pomôže to kôrovcom sa bezpečne pohybovať. Samozrejme nemôžu chýbať dekorácie vo forme rastlín a ozdobné prvky pre akvárium. Sladkovodné krevety sa radi schovávajú - a akvárium nie je len domom pre krevety, je to aj jedinečná domáca dekorácia.
Krevety sú stádové zvieratá, preto by sa mali chovať v skupine najmenej 5 kreviet.

Čo jedia krevety?

Krevety sú zdochlinári a jedia okrem iného riasy, preto sú dokonalým spoločníkom pre akváriové ryby a pomáhajú udržiavať akvárium čisté. Aký druh rýb je možné kombinovať s krevetami? Perfektnou spoločnosťou sú gupky, neónky alebo iné malé ryby, pre ktoré krevety nebudú jedlým predmetom. Krevety sa dajú kŕmiť takmer všetkým najlepšie pre nich budú rastlinné potraviny, napr. Praslička roľná, listy orechov, dubové listy, žihľava, sušený banán alebo jablko, špenát. Môžu tiež jesť sušenú, varenú zeleninu, ako je brokolica, karfiol, mrkva, hrášok a červená paprika. Je samozrejme tiež pohodlné používať krmivo pre sladkovodné ryby .

Aké sú druhy akváriových kreviet?

Krevety môžeme rozdeliť na krevety trpasličie, filtrujúce a veľkoramenné. Medzi najbežnejšie na farmách patria:
• Crystal Red - jedna z najobľúbenejších kreviet z farmových chovov, vybraná pre svoju krásnu červenú farbu a ľahký chov.
• Japonské- teda krevety Amano. Tiež ľahké na chov, takže sa odporúčajú pre začiatočníkov. Bohužiaľ sa ťažko reprodukujú.
• Cardina Babaulti - zelené krevety, ktoré môžu meniť svoju farbu ako chameleón.
• Tiger - krevety s čiernymi pruhmi na škrupine.
• Caridina Dennerli - to je kardinálka zo Sulawesi. Burgundské krevety s bielymi bodkami
• Snow White - biele alebo zlato-biele krevety.
• Filtračné krevety - nie je tak pekná ako jeho predchodcovia. Je väčšinou sivo-béžovej farby a zvyčajne ako spoločník pre akvarijné ryby. Nie je možné rozmnožovať tieto krevety doma.

Krevety sú všežravce, môžete im dať hotové jedlo a doplniť ich stravu zeleninou alebo listami

Reprodukcia akváriových kreviet

Šťastné, zdravé krevety sa rýchlo pária. Po oplodnení samica uchováva oplodnené vajíčka pod bruškom 5-6 týždňov. Počas tohto obdobia je dôležité zabezpečiť jej pokoj, pretože keď sa zľakne, môže vypustiť vajíčka. Narodené krevety sú hneď samostatné, aby prežili a neboli inými rybami považované za planktón, v akváriu by malo byť veľa úkrytov a hustá vegetácia.


Krevety - zaujímavé fakty:

· Vedeli ste, že vystresované krevety často strácajú farbu a vyskakujú z akvárií a samice, ktoré inkubujú vajíčka pod chvostom, ich môžu vypustiť?

· Krevety, ktoré sa v akváriu príliš tlačia z neho utekajú.

· Chov filtračných kreviet doma je takmer nemožný. Občas je možné vidieť samicu, ktorá rodí vajíčka, ale na rozmnožovanie mláďat by sa larvy museli preniesť zo sladkej vody do slanej a potom pred vyliahnutím preniesť späť do sladkej vody. V akvaristike nie sú zaznamenané žiadne prípady množenia kreviet doma. Našťastie to neplatí pre všetky druhy.


Krevetkárium ako darček?

Plne vybavená nádrž na krevety je dokonalým tipom na darček pre fanúšikov akvaristiky. Neodporúčame dávať zvieratá ako darčeky - malo by to vždy byť zodpovedné rozhodnutie osoby, ktorá sa o tieto zvieratá stará, ale vybavenie ich bohatou súpravou bude veľkou motiváciou pre začatie krásneho dobrodružstva s chovom kreviet.


Natália Baková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok