40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Popis najčastejších chorôb akváriových rýb

Choroby akváriových rýb nie sú neobvyklé. Môžu byť spôsobené vírusmi, baktériami, hubami, parazitmi, faktormi životného prostredia a potravinami. Najznámejšie sú plesňová infekcia, plynová embólia, oodinióza a sepsa, tiež známe ako ascites. Pozrite sa, čím sa vyznačujú.

Choroby v akváriových rýb sú najčastejšie dôsledkom nedbalosti zo strany majiteľa. Spôsobujú vážne finančné straty v dôsledku zvýšenej úmrtnosti cenných jedincov. Okrem toho sú zodpovedné za degeneráciu nasledujúcich generácií. Ich potomstvo môže byť zakrpatené, stratiť sfarbenie a stať sa sterilným.


Choroba akváriových rýb.


Zoznam chorôb akváriových rýb

Akváriové ryby, rovnako ako ostatné zvieratá, sú náchylné na rôzne poruchy so zdravím. V ich prípade sú do značnej miery spôsobené abnormálnymi environmentálnymi podmienkami, ako je nesprávne chemické zloženie a čistota vody, teplota, okysličenie. Vývoj chorôb predisponuje neadekvátna výživa, premnoženie (počet rýb neadekvátny kapacite nádrže), nesprávny výber rýb z hľadiska správania a preferovaných podmienok, zavedenie chorých rastlín alebo zvierat do akvária.

Tu je zoznam chorôb akváriových rýb. Sú rozdelené na:

● spôsobené environmentálnymi faktormi, ako je vodnateľnosť, kyslá, plynná alebo zásaditá choroba;

● spôsobené zlou výživou, napr. zápal zažívacieho traktu, tuková degenerácia vnútorných orgánov;

● vírusové a bakteriálne, napr. infekčná dermatitída, mykobakterióza, lymfocytóza, ascites, saprolegnióza, neónová choroba;

● plesňové, napr. Saprolegnia, ichtyosporidióza;

● parazitárne choroby, napr. bičíkovec zhubný, chilodonella (kožohryz), spironukleóza, oodinióza, kožovcovitosť, alternatívne používané pod pojmami ichtiosporidióza, choroba bielych škvŕn alebo krupička.

Krátky popis niektorých z nich bude uvedený nižšie.


Paraziti u akváriových rýb - oodinióza

Jednou z najčastejších chorôb akváriových rýb je oodinióza. Ochorenie sa alternatívne označuje ako choroba hrdza, velvetová, zlatý piesok a zamatová choroba. Vývoj oodiniózy je spojený s prítomnosťou parazitov u akváriových rýb - prvokoch klasifikovaných ako dinoflageláty, a to:

● Oodinium pillularis alebo Oodinium limnetioum u sladkovodných rýb,

● Oodinium ocellatum u morských rýb.

Tento parazit akváriových rýb postihuje najmä kožu, ale môže sa usadiť aj pod epidermou, čo môžu naznačovať lokálne výčnelky. Možno to pozorovať na plutvách, v čuchových jamkách, okolo očí, žiabrach alebo pod epitelom ústnej dutiny. Obdobie rastu na tele ryby (od ukotvenia po opustenie tela ryby) je 3-4 dni. Paraziti rodu Oodinium môžu prežiť v akváriu dlho nepozorovane a počas tejto doby mnohokrát prechádzajú vývojovým cyklom. Vyvíjajú sa najlepšie, preukazujúc najväčšiu schopnosť invázie a sú životaschopné pri teplote 23-25 ° C.

Paraziti zodpovední za oodiniózu spôsobujú zvýšenú sekréciu hlienu u akváriových rýb a výskyt malých, žltohnedých škvŕn. V prípade silnej infekcie na koži je zlatý alebo tmavý perleťový povlak a odlupovanie kože. Oodinióza spôsobuje zmeny v správaní zvierat, ktoré sa stávajú nepokojnými a skrývajú sa. Medzi ďalšie príznaky patrí: znížená chuť do jedla, lepkavé, mierne rozstrapkané, zložené plutvy, poruchy dýchania, prekrvenie alebo ekchymóza žiabrových letákov. Nevyhnutná je dvojtýždňová karanténa chorých rýb, počas ktorej absolvujú liečivé kúpele. Ak je v akváriu nájdený veľký počet parazitov, musí byť nádrž vyčistená dezinfekčným prostriedkom, zohriatím na (25-27 ° C) a osvetlená.


Paraziti u akváriových rýb.


Choroby akváriových rýb - plesňová infekcia

Bežnou chorobou u akváriových rýb je plesňová choroba, známa tiež ako biela huba alebo Saprolegnia. Za jej vznik sú zodpovedné huby patriace do čeľade Saprolegniaceae. Najbežnejšími druhmi sú Saprolegnia ferax a Saprolegnia parasitica. Tieto mikroorganizmy sú prítomné v každej nádrži, ale pri nízkych teplotách sa nadmerne rozmnožujú. Okrem toho je to choroba sekundárnej povahy - plesne u akváriových rýb sa objavuje na predtým poškodených tkanivách, ktoré boli mechanicky zranené alebo infikované inými mikroorganizmami.

Ako sa prejavuje mykóza akváriových rýb? V oblasti poškodených tkanív sa objavujú sivobiele mycélia, podobne ako špinavá vata. Ako choroba postupuje, huba napáda plutvy, spôsobuje ich zlepenie a ak sa nelieči, choroba sa rozšíri na zvyšok tela. Infekcia na žiabrach spôsobuje problémy s dýchaním a hypoxiu. Priebeh ochorenia sa prejavuje zakalením povrchu rohovky, deštrukciou kože, potom telesného tkaniva a potom vnútorných orgánov tela. Zvieratá sú neaktívne, letargické a trú sa o predmety.

Pleseň u akváriových rýb sa ošetruje nasledovne. Je potrebne:

● zaistiť správnu teplotu a umyť infikované miesta v nádrži bavlneným tampónom s roztokom manganistanu draselného,

● chyťte choré ryby a podrobte ich liečebnému kúpeľu. Karanténa trvá asi týždeň. Ryby sa nedajú zachrániť, ak pleseň pokrýva veľkú časť tela.


Sepsa - choroba akváriových rýb

Ascites je ďalšou známou chorobou akváriových rýb. Inak sa jej hovorí vodnateľnosť brušná. Za jej vznik sú zodpovedné baktérie Pseudomonas punctata alebo Aeromonas hydrophila. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u labyrintových rýb, náchylnejšie na ňu sú staré a slabé zvieratá. Mikroorganizmy zvyčajne napádajú vnútorné orgány, najmä v obehovom systéme. Rozvíja sa zápal, tekutina uniká a zhromažďuje sa v telovej dutine, brucho je nafúknuté a vyvíja sa žĺtkový vačok. Oči vyčnievajú, na koži sa objavujú svetlejšie miesta a pod kožou sa objavujú ploché pľuzgiere. Šupiny sú náchylné na poškodenie a začínajú trčať. Kryty žiabrí sú matné a vyčnievajú. V závažných prípadoch môže dôjsť k deformácii kostry. Zvieratá sú letargické a skrývajú sa medzi rastlinami alebo na dne akvária. Liečba je založená na dezinfekcii celej nádrže s príslušenstvom. Choroba sa ťažko lieči. V pokročilej forme nemožno ryby zachrániť. Terapia ľahších prípadov je založená na dlhodobom liečebnom kúpeli.Plynová embólia akváriových rýb

Plynová embólia je spôsobená nadmernou koncentráciou kyslíka vo vode. Príčin tohto stavu môže byť niekoľko. Jednou z nich je nadmerná fotosyntéza rastlín v nádrži pod silným slnečným žiarením. Ďalším faktorom, ktorý k tomu môže viesť, je preprava rýb v umelo okysličených plastových vreciach. Výsledné zvýšenie tlaku plynu spôsobuje zvýšenie tlaku v obehovej sústave rýb a tvorbu bublín, ktoré môžu spôsobiť upchatie ciev. Plynová embólia sa prejavuje škvrnami bez pigmentu na koži, ktoré pripomínajú popáleniny, pľuzgiermi a zväčšením srdca. V dôsledku toho je zviera nervózne, málo sa pohybuje, nepokojné, letargické a nechce jesť. Pláva na dne alebo v blízkosti vodnej hladiny. Okrem toho si môžete všimnúť zakalené a vypuklé oči. Ako choroba postupuje vyvíja sa stav známy ako umierajúca ryba. Liečba akváriových rýb sa zameriava na elimináciu pôvodcu choroby. Chorí jedinci sa prenesú do nádrže so stojatou vodou nasýtenou 100% kyslíkom. Ak príznaky nie sú závažné, do niekoľkých dní zmiznú a pokročilé príznaky sú spojené so smrťou Hlavná nádrž vyžaduje vyrovnanie tlaku medzi plynmi nasýtenými vo vode a atmosférickým vzduchom.Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok