40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Westhighlandský biely teriér - vlastnosti, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Westhighlandský biely teriér - odkiaľ pochádza plemeno

West Highlands je názov krásnej, hornatej oblasti v severnom Škótsku. Odtiaľ pochádza aj Westhighlandský biely teriér, odchovaný v druhej polovici 19. storočia. Hovorovo sa mu hovorí Westie, je to veľmi energický pes, plný života a ochoty sa hrať.

Aj napriek svojej malej veľkosti má tento pes silnú osobnosť a je veľmi tvrdohlavý, takže nie každý bude môcť a chcieť žiť s takýmto vychytralým vystrájačom.

Westhighlandský biely teriér na tráve.

Postava plemena Westhighlandský biely teriér

Westhighlandský biely teriér je napriek svojim malým rozmerom skutočne solídne stavaný. Vyznačuje sa krátkym chrbtom, hrubým krkom, veľmi silnými bedrami a dlhým (13 - 15 cm), rovným (nevyhnutne rovným) chvostom. Čierny nos a oči Westa sú očarujúco kontrastné. Oči sa vyznačujú veľmi ostrým, prenikavým pohľadom.

Jeho srsť sa skladá z dvoch vrstiev: približne 5 cm dlhej tvrdej vrchnej srsti a hustej a mäkkej podsady.

Psy tohto plemena dosahujú v kohútiku:

25-30 cm (samce)

23-28 cm (samičky)

Štandardná hmotnosť sa pohybuje medzi:

7-10 kg (samce)

6-7 kg (samičky)

Vyskytuje sa iba v charakteristickej bielej farbe.

Starostlivosť o Westhighlandsého bieleho teriéra

Westie, rovnako ako bradáč, sa nemá strihať a holiť, pretože to poškodzuje ich štruktúru srsti, stráca hrubosť, je veľmi ťažké ju po takom nesprávnom zaobchádzaní dať do dobrého stavu.

Ak chcete, aby jeho srsť bola rovnako krásne biela a lesklá ako na výstavách alebo v reklamách, varujeme vás: bude si to vyžadovať veľa úsilia. Tieto psy naozaj milujú prechádzky a kvôli prechádzkam aj blato. Zakaždým, keď sa ich srsť zašpiní, vyžaduje si skutočne dôkladné čistenie, aby sa obnovila jej svetlá farba.

Rovnako ako iné malé plemená, aj tieto sú náchylné na tvorbu zubného kameňa, takže musíte už od šteniatka trénovať, aby bolo trpezlivé počas vykonávania potrebných hygienických činností.

Vesty kŕmené nevhodným jedlom majú tendenciu k žltnutiu srsti. Preto je dobré zvoliť vhodné krmivo určené pre toto plemeno.

Westhighlandský biely teriér

Zdravie Westhighlandského bieleho teriéra

Pokiaľ ide o priemernú dĺžku života tohto plemena, odhaduje sa, že žije v priemere 12 - 16 rokov. Napriek svojej malej veľkosti sa spravidla teší dobrému zdraviu, ale môže sa u neho vyvinúť:

1. Kožná alergia

2. Problémy s očami:

3. Potravinové intolerancie (najmä pri obilninách)

4. Srdcové chyby

5. Hluchota (geneticky podmienená)

6. Cukrovka

7. Šedý zákal

Poďme vyvrátiť mýtus, že toto plemeno je vhodné pre alergikov. Nie je to bohužiaľ pravda, pretože srsť nie je jediným alergénom, často ide o psie sliny a fakt, že toto plemeno nepĺzne a nevplýva na alergikov.

Vesty majú tendenciu priberať. Prekrmovanie psa nevedie k ničomu dobrému a kilá navyše sa dajú zhodiť horko ťažko.

Westhighlandský biely teriér povaha

Westie je najsocializovanejším a najradostnejším plemenom všetkých škótskych teriérov. Ak ste niekedy sledovali Asterixa a Obelixa, musíte si spomenúť na Idefixa. Malý, priateľský, bystrý, energický, veselý psík, ktorý je všade a rád sa hrá. Taký je Westhighlandský biely teriér.

Veľa záleží aj na danom jednotlivcovi, koniec koncov, psy majú svoju povahu. Niektorí milujú deti, iní sú samotári. Všetky však majú jedno spoločné - sú veľmi lojálni a pripútaní k svojmu majiteľovi. Rovnako ako ostatní teriéri, aj Westie je veľmi tvrdohlavý a ťažko trénovateľný, dá sa povedať, že jeho výchova sa nikdy nekončí. Rád dominuje a bez náležitej výchovy dokáže byť voči ostatným psom dosť hlučný a agresívny. Aby sme mohli trochu viac predpovedať povahu nášho psíka, je dobré navštíviť chovateľa, spoznať Westieho rodičov a jeho starých rodičov. To je obzvlášť dôležité vzhľadom na to, že chovatelia často socializáciu týchto plemien zanedbávajú a následky tohto zanedbania budú trvať po zvyšok života psa.

Ľahko sa adaptuje vo veľkom dome aj v garsónke, ale kvôli jeho krátkym labkám nie je pre neho vhodné lezenie po vysokých schodoch, najmä ak je to šteniatko. Miluje zeleň, takže záhrada bude pre neho skutočným splneným snom. Pre nás o čosi menej, ak trafíme na jedinca, ktorý rád pomáha v záhradníctve a pri kopaní záhonov.

Zaujímavosti

Slávny Idefix, Obelixov pes, bol West Highland White Terrier.

Slávnymi chovateľmi týchto psov boli okrem iných Karol Darwin, Alfred Hitchcock a Pablo Picasso.

Psy tohto plemena boli použité v televíznych reklamách, napríklad na štítku whisky „Black and White“ alebo v reklamnej kampani spoločnosti Renault.

Vo vrhu je priemerne 3 až 5 mláďat, rekordná sučka menom Isobel privítala na svete 11 šteniat

Westhighlandské biele teriéry sú veľmi milé psy a život s nimi bude určite veľmi radostný a plný dobrodružstiev. Pred rozhodnutím o tomto plemene však stoja za zváženie všetky vyššie uvedené rady a či vyhovuje vám a vášmu životnému štýlu.

Westhighlandský biely teriér v postroji.

Marie Magiera

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok